• BIST 109.955
  • Altın 174,984
  • Dolar 4,0929
  • Euro 5,0040
  • Kayseri : 23 °C
  • Ankara : 25 °C
  • İstanbul : 22 °C

KAYSERİ ŞEKER BAŞKANI AKAY YAZDI... CUMHURBAŞKANI KİM OLACAK ?

KAYSERİ ŞEKER BAŞKANI AKAY YAZDI... CUMHURBAŞKANI KİM OLACAK ?
Cumhurbaşkanı Kim Olacak?

Cumhurbaşkanı adaylarının müracaatları için yaklaşık bir aylık bir süre kaldı. Siyasi partiler, çeşitli kuruluşlar aday belirleme konusunda kendilerince kabul ettikleri yöntemleri uyguluyorlar. Şu ana kadar henüz kesinleşmiş bir aday yok. Belli ki önümüzdeki bir aylık aday belirleme süresi ve sonrasında 10 ağustosa kadar ve belki de 24 ağustosa kadar yaşacağımız zaman diliminde, Soma’daki gibi olağanüstü bir durum yaşanmazsa birinci gündem maddemiz bu olacak.
Cumhurbaşkanı kim olacak?
Siyasetçilerin yanında, medyada, sivil toplum kuruluşlarında, siyasete ilgi duyan duymayan her çevre ve herkes seçim yapılana kadar bu sorunun cevabını kendi açılarından bulmaya çalışıyorlar. Ben bu konuda herhangi bir tahminde bulunacak değilim. Cumhurbaşkanı kim olacağından ziyade, cumhurbaşkanı hangi vasıflara ve özelliklere sahip olmalı sorusunun cevabını bulmaya çalışıyorum.
Bu cevabı tarihin derinliklerinde buldum. Tam da günümüze ışık tutacak şekilde. Balasagunlu Yusuf, bilinen ismiyle Yusuf Has Hacip, 18 ay içerisinde manzum olarak yazdığı Kutadgu Bilig adlı eserini ilk Müslüman Türk devleti Karahanlıların hükümdarı Uluğ Kara Buğra Han’a 1070’te arz eder. Eser; Türklerin ahlak, hukuk ve devlet idaresiyle törelerini en güzel şekilde anlatmaktadır. Bir siyasetnamedir. Doç. Dr. Mahmut Arslan’ın Kutadgu Bilig’deki ahlak ve siyaset felsefesini günümüz Türkçesi ile anlattığı yazısından yararlanarak devlet başkanlarının sahip olması gereken nitelikler şu şekilde özetlenebilir:
1) Yiğit ve cesur olmalı
2) Bilge ve akıllı olmalı
3) Erdemli olmalı
4) Dürüst olmalı
5) İhtiyatlı olmalı
6) Zalim olmamalı
7) Adil olmalı                                                                                                       Devlet başkanı şu 5 şeyi kendinden uzak tutmalı; Acelecilik, cimrilik, hiddet, inatçılık, yalancılık.
Ayrıca; güler yüzlü, tatlı sözlü ve yumuşak huylu olmalıdır.
Konu hakkında İslam âlimlerinden Farabi’nin de çalışmaları bulunmaktadır. Farabi’ye göre, devlet başkanının kişiliğinde bulunması gereken nitelikler şöyledir:
1) Sağlığı yerinde olmalıdır
2) Doğuştan keskin bir zekâsı bulunmalıdır
3) Hafızası güçlü olmalıdır
4) Kuvvetli bir kavrayışa ve öngörüye sahip olmalıdır
5) Bir “nutuk yeteneği”, yani aklına gelen her düşünceyi güzel ve kolay ifade gücü bulunmalıdır
6) Öğrenmeyi ve öğretmeyi sevmelidir
7)Aşırı derecede yeme, içme, şehvet düşkünü olmamalıdır. Her türlü oyun ve kumardan uzak durmalıdır
8) Doğruluğu ve gerçeği söyleyenleri sevmelidir. Yalandan ve yalancılardan nefret etmelidir
9) Cömert olmalıdır
10) Gözünde paranın ve diğer dünya nimetlerinin ve mallarının değeri olmamalıdır
11) Adaletin ve adillerin dostu olmalıdır. Zulümden nefret etmeli, her zaman zalimlerin düşmanı olmalıdır
12) Büyük bir “azim ve irade” sahibi olmalı ve gereğinde doğru olduğuna inandığı tavırları almakta cesur olmalı, asla tereddüt, gevşeklik ve küçük ruhluluk eseri göstermemelidir.    Farabi; bütün bu özelliklerin bir kişide bulunmasının çok az görülen bir olay olduğunu, bunların yarısına sahip olan kimsenin devlet başkanı olabileceğini belirtmektedir.
Türkiye, stratejik önemi çok yüksek, iç ve dış sorunları çok fazla, yönetilmesi çok zor bir ülke. Güçlü bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Çevremizde ve dünyada yönetilemeyen ülkelerin neler yaşadığını hep birlikte görüyoruz. Dilerim yukarıda belirtilen niteliklere haiz olarak çıkacak adaylar arasından ülkemize ve sorunlarına sahiplenecek, sorumluluk alabilecek bir cumhurbaşkanını seçme imkânını ve basiretini Allah (c.c) milletimize bahşeder.

hüseyin akay turktime köşe yazısı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim