• BIST 94.934
  • Altın 191,121
  • Dolar 4,6898
  • Euro 5,4792
  • Kayseri : 30 °C
  • Ankara : 29 °C
  • İstanbul : 25 °C

KAYSERİ ŞEKER BÜYÜK ÇİFTÇİ MECLİSİ; 4. TOPLANTISI ERCİYES'TE YAPILDI

KAYSERİ ŞEKER BÜYÜK ÇİFTÇİ MECLİSİ; 4. TOPLANTISI ERCİYES'TE YAPILDI
Kayseri Şeker tarafından organize edilerek Çiftçilerin sorunlarının karşılıklı konuşulduğu, talep ve önerilerin dile getirildiği Büyük Çiftçi Meclisi’nin 4. olağan toplantısı Erciyes’te yapıldı.

Toplantıya, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay,  Kooperatif Yönetim Kurulu Üyelerinden Nizamettin Çatak, Denetim Kurulu üyelerinden Mehmet Güntay, Menderes Baran,Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Akdeniz ve Yönetim Kurulu Üyelerinden, Hurşit Dede,

(

g2-008.jpg

Kocasinan Ziraat odası Başkanı)Abdulkadir Güneş, Niğmetullah Sevim,Turhan Özer Genel Müdür Levent Benli, Ziraattan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Osman Canıtez, Bölge Müdürleri, Ziraat Mühendisleri ve Meclis Üyeleri ile 12  Bölgeden 100’e yakın Çiftçi temsilcisi katıldı.

Son dönemde yaşanan gelişmelerin, şirketin mevcut durumunun, hayata geçirilen projelerin, gelecek dönem yatırımların ve çözüm bekleyen sorunların konuşulduğu toplantının açılış konuşmasını yapan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; Fabrikamız yılda 80 - 85 gün çalışıyor dünyada Avrupa ve Türkiye de emsali konumunda ya da rakibi konumunda olan fabrikalar 120 gün çalışmakta, kayseri şeker Fabrikası geçtiğimiz dönemde 306 bin a kotası vardı  bu önümüzdeki sene 311 bin tona çıktı ama 400 bin ton 450 bin ton kotamız olsa  biz bu pancarı da üretiriz şekeri de üretiriz  hem çiftçimize daha fazla gelir sağlama imkanımız olur  hem fabrikamızın borçları daha erken ödeme imkanımız olur daha yüksek kar sağlanmış olunur hem de çalışanlarımız bundan daha fazla nemalanır diye düşünüyorum bütün hedefimiz mücadelemiz bu yönde bunu başarabilirsek kendimize daha fazla mutlu  oluruz  dedi.

Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Levent Benli; Alternatif ürün araştırmaları kapsamında sadece pancar çiftçilerimizin gelirlerini artırmak amacıyla 2014 yılında Silajlık mısır ekimi başlatılacağı müjdesini verdi.

Çiftçi temsilcilerini bilgilendirmek için söz alan Kayseri Pancar ekicileri Kooperatifi Müdürü İsmet Aksoy; Kayseri pancar kooperatifinin kuruluşundan bu güne kadar geçen aşamaları ve çiftçilere verilen hizmetleri yanı sıra 1953 yılında kurulup 79.271 ortağı bulunduğunu, 12 adet satış mağazası ile Kayseri , Yozgat , Sivas , Nevşehir,  Kırşehir  olmak üzere 5 İl ‘de 830 köyde ortaklarına yaklaşık 2000 kalem emtiayı satışa sunulduğunu belirtti.

Ticaretten sorumlu Genel Müdür yardımcısı Tayfun Öner; 2017 Eylülünden itibaren AB şekerde kotayı kaldırmayı planlamaktadır. Gümrük birliği anlaşmasından dolayı bu durum ülkemize de yansıyacaktır. Bizler şimdiden İşletmemizi geleceğe nasıl hazırlarız,rekabet gücümüzü nasıl artırırız bütün bunların  çalışmalarını yapmaktayız dedi.

Muhasebe Müdürü Ömer Yılmaz; 2011 Yılında 35.212.000.00 TL zarar eden bir kurumun 2012 yılı sonunda 71.608.683. TL kara geçtiğini 2011–2012 Bilânço dönemini 71 Milyon 608 Bin Liralık rekor kârla kapattığını Önceki dönemlere ait çekilen kredi ve borçların ödemeleri hakkında çiftçileri bilgilendirdi.

İnşaat Müdürü Mustafa Öğdü ; Fabrikada devam eden inşaat çalışmaları ve imar konularında bilgilendirme yaptı.

Çiftçi Meclisine Misafir olarak  katılan Mucur Ziraat Odası Başkanı Hacı Çoban: Başkanımız Hüseyin Akay 'ın çalışmalarını yakından takip ediyoruz kendilerine ve bu  Çiftçi  Meclisi toplantısına emeği geçip düzenleyenlere de ayrıca teşekkür ediyorum dedi.

 Nevşehir Hacı Bektaş Ziraat Odası Başkanı Sami Dişli: Biz buraya misafir çiftçi olarak katıldık. Benim izlenimlerim burada çiftçi arkadaşların sorunlarını Başkan Hüseyin Akay ve ekibine rahatlıkla iletmeleri çok güzel  dedi ve biz de bölgemizin kantar bazında kayseri şeker fabrikasına katılmasını istiyoruz dedi.

Sivas Gemerek Çepni Kasabası Çiftçisi Şenol Özdemir : burada oturarak bütün sorunlarımızı tartışıyoruz çiftçi adına bu çok güzel  bir şey bu Türkiye de bir ilk inşallah daha iyiye gideceğiz  bu çiftçi meclisi toplantıları sayesinde tartışarak sorunlarımızı çözeceğiz dedi.

Yapılan konuşmaların ardından meclis üyesi çiftçiler tek tek söz alarak, taleplerini, sorunlarını ve sorunlar karşısında ürettikleri çözüm önerilerini, şirket yetkilileri ile paylaştılar.

Çiftçi Meclisi sonunda Başkan Akay’a çiftçiler tarafından yapılan bir çalışma hediye edildi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim