• BIST 117.651
  • Altın 166,968
  • Dolar 3,9253
  • Euro 4,8117
  • Kayseri : 16 °C
  • Ankara : 15 °C
  • İstanbul : 17 °C

Kayseri Şeker, Çiftçi eğitim toplantıları

Kayseri Şeker,  Çiftçi eğitim toplantıları
Kayseri Şeker, Çiftçi eğitim toplantıları

Tarım yapılan arazilerde yapılan araştırmalar sonucunda ülkemiz topraklarında  her geçen gün organik madde miktarının azalmasının Şeker pancarı ve Türk tarımının geleceği açısından önem arz ettiği belirtilerek, pancar ekicilerine Kayseri Şeker tarafından eğitim seminerleri düzenleniyor.

 

Çiftçi eğitim seminerlerinde topraklarımızın sağlığı açısından öncelikli olarak  ekim nöbeti olarak bilinen münavebe uygulamasına dikkat edilmesi, gübre ve kimyasalların ise yapılan toprak  analizleri sonucuna göre kullanılması gerektiği belirtildi.

 

Çiftçi eğitim seminerlerinde konuşan KWS Tohum Firması Kayseri Bölge Müdürü  Ziraat Yüksek Mühendisi Adem Akça, Şeker pancarından nasıl daha fazla kazanılır noktasında tarımla ilgili yapılan hataların giderilmesi adına çalışmalar yapmaktayız. Bu bölgede çiftçilerimizin tohum ya da gübre konusunda dünyadaki gelişmeleri takip ettiklerini görüyoruz. Çiftçiler her noktada bilgileniyor, bize sürekli sorular soruyor. Bu da Türk tarımında iyi bir noktaya geldiğimizi gösteriyor dedi. Akça ayrıca; Münavebeli ekime riayet edildiği takdirde topraklarımızın  sağlığının korunabileceği, Şeker Pancarı verim ve kalitesinin düşmesine sebep olan toprak yorgunluğunun, yabancı otların çoğalmasının, Toprakta yaşayan zararlıların ve hastalıkların da önlenebileceğini belirterek, münavebeye uyulmadığı takdirde ise Kist Nematodu isimli zararlı için  zemin hazırlandığı  ve toprak yorgunluğu olan bölgelerde bu zararlının daha sık görülüp   şeker pancarında önemli verim kayıplarına neden olduğunu belirterek, Pancar çiftçileri eğitim seminerlerinde, bilinçsiz gübre  ve kimyasallar kullanılması nedeniyle  her geçen gün topraklarımızdaki organik madde oranının düşerek ülke tarımı ve  tarım arazilerimizin geleceği açısından oluşan tehlikeye dikkat çekti.

 

Türk çiftçisinin kurtuluşu birlik ve beraberliktedir.

 

Toprakta bulunması gereken  element değerleri konusunda açıklama yapan  Hexaferm gübre  Firması Satış Müdürü Ziraat Mühendisi Murat Öcal; Tarım arazilerinin  organomineral gübre ile zenginleştirilmek suretiyle topraktaki organik madde miktarının arttırılması ve  toprağın fiziksel yapısını yumuşatıp, işlenmesinin kolaylaşacağı, toprağın su tutma kapasitesinin artarak minerallerin yer altı suyuna karışmasının da önüne geçilebileceğini belirtti ve “Türk çiftçisi tarlaya çok giriyor. Bir çok işlemi bir seferde yapmaya alışmalı. Tarlaya her giriş bir masraftır. Çiftçilerimiz sahte gübrelere dikkat etmeliler. Türk çiftçisinin kurtuluşu birlik ve beraberliktedir. Bu nedenle kooperatifleşmeye önem verilirse yüksek verim ve yüksek kalite yakalanır” dedi.

 

Pınarbaşı Bölge çiftçileri Eğitim seminerlerine katılan Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer; “Seminerlere ilginin yoğunluğunun Pınarbaşı ilçesinde çiftçinin en büyük arzusunun pancar ekmek olduğunu belirterek. Çiftçimiz teknoloji ile tanışıp kendini geliştirmek istiyor.  Pancar tarımı  Pınarbaşı’nda çok ileriye gidiyor. Çiftçilerimizin hedefleri büyük, çiftçi pancardan memnun, tek arzuları Kayseri Şeker’in kotasının artmasıdır. Bu toplantılar sayesinde çiftçi hem bilgileniyor  hem de Fabrika ile olan aidiyet bağını kuvvetlendiriyor” dedi. 

 

Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Atilla Yalçın: “Bu seminerler bizim çiftçimiz için çok faydalı oluyor. Özellikle tohum ve gübre konusunda çok faydalı oluyor. İnşallah hayırlı uğurlu olur” dedi.

 

Kayseri Şeker Fabrika Yönetim Kurulu Üyesi Niğmetullah Sevim: “Bu eğitim seminerlerinin çiftçiye büyük katkı sağladığını düşünüyorum. Bu sene inşallah hayırlı ve bereketli olur. İnşallah çiftçi bunlardan sebeplenir kendilerini ve bizlerin gelişmesi açısından bu tür seminerler iyi oluyor” dedi.

 

“Verimi artırmalıyız”     

 

Çiftçi eğitim seminerlerinde  konuşan Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Levent Benli,  Ülkenin çölleştiğini ve çiftçinin su sorununun olduğu, üretimde en çok paranın enerjiye ödendiğini belirterek, Bazen 30 dekar ekim yapan iki çiftçinin  elektrik masraflarının  yarı yarıya fark ettiğini dile getiren Genel Müdür Benli, “Burada suyun durumu, motor, fiskeyeler hepsini iyi gözlemlemek zorundasınız. Önümüzde zorlu bir 2017 geliyor. Bu konuda verimi 7 tonun üzerine çıkartamazsak  hem size hem bize bir tehlike görünüyor. Verimle alakalı bir iyileştirme olacaksa istediğiniz gibi her türlü destekle yanınızdayız. Ekimden söküme kadar yaptığımız işlerin hepsi bir zincirdir. Tohumu 8 cm aralıklı  ekiyoruz. Yaklaşık 5 bin dekarda ise 20 cm aralıklı eken çiftçimiz var ve çok başarılı oluyorlar. Tarlaya 8 cm aralıklı tohum attığınız zaman 28 bin adet tohum atıyor, 20 bin tohumu geri söküyoruz tekleme yapıyoruz ve bunu para harcayarak yapıyoruz. Burada bir yanlışlık var ve bunları sorgulayıp bir yerlerden başlamak zorundayız. Bu kültürü oluşturmak zorundayız. Amacımız işçiliği azaltıp sizin gelirinizi arttırmak. Bunu arttırırken de teknik, ziraat ve tarımsal olarak size neler verebiliriz bunun gayreti içerisindeyiz. ALS diye yeni bir sistem var; dayanıklı bir tohum yabancı otu, pancar hariç bütün bitkiyi öldürüyor. 2018 yılında  bu tohumu sizin hizmetinize sunacağız. Bu tohumları getirdiğimizde 20 cm aralıklı ekmenizi isteyeceğiz. Dolayısı ile çapayı ortadan kaldıracağız. Hemen akabinde sıra arasını yapan çapa makinesini getireceğiz. Böylece işçilik masraflarınızı düşüreceğiz” dedi.

 

Pancar Yeşil altındır

 

En önemli geçim kaynaklarının pancar olduğunu dile getiren çiftçiler, pancar bizim için yeşil altındır şeklinde açıklamalarda bulundular.

 

Emin Kılıç Boğazlıyan İlçesi Yeşilhisar köyünden 30 yıllık pancar çiftçisi: Çiftçi bilgilendirme eğitimlerinin faydalı geçtiğini  eğitimlerin geleceğe yönelik değişik tohum ve gübreler  keşfetmelerine vesile olduğunu belirtirken, “Boğazlıyan'da ve Yeşilhisar' köyümüzde   pancara biz yeşil altın olarak bakarız” dedi.

 

Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Demiroğlu; “bu tip seminerler çiftçi açısından faydalı seminerlerdir, daha sık aralıklarla yapılması gerekir.

 

Verimli arazilerimiz çöl olmasın

 

Gemerek ve Sarıoğlan bölgeleri  pancar çiftçilerinin eğitim toplantısında konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; Türkiye topraklarının yaklaşık %70’inin organik maddece fakir olduğunu, Türkiye genelinde bu oran %3-4 olması gerekirken  % 1’lere kadar  gerilediğini belirtyerek ;“Avrupa’da bazı ülkelerde örneğin Fransa’da tarladaki organik madde oranı %3’ün altına düşünce tarıma izin verilmiyor. Eğer bizler topraklarımız çöl olmasın diyorsak toprağımıza sahip çıkmalıyız. Organik ve kimyasal hammaddelerin harmanlanarak üretildiği organomineral gübreler kullanıp  kimyasal gübreleri azaltmanın yanı sıra ülkemiz şartlarına uygun tohum  üretmek suretiyle  de kalite ve  verimi artırıp ucuz maliyetle ürettiğimiz ürünlerimizle dünya ile rekabet eder hale gelmeliyiz.” dedi.

 

Akay ayrıca ; Kayseri Şeker tarafından dört yıldan beri başlatılan ve 12 Bölge’de devam eden eğitim seminerlerinin tamamında çiftçilerden gelen pancar tarımı ile ilgili sorular ve daha çok pancar  üretme talepleri yanı sıra kar kış demeden  çiftçilerin büyük bir coşku ve heyecanla  seminerlere iştirakinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve seminerlerde pancar tarımı, tohum, gübre ve ziraat açısından bilgilendirme sonrası çiftçilerle fabrikadaki çalışmalar, gelişmeler ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgilendirmelerin de yapıldığını belirterek, “çiftçimiz artık toplantılarda gübre  ne olacak, mazot gelecek mi demiyor. Kotamız artsın biz daha çok üretelim daha çok kazanalım diyor. Örnek uygulama tarlası talep ediyor, fabrikasına sahip çıkıyor, işine sahip çıkıyor,  çok ekip az kazanmak değil az ekip çok kazanmak istiyor. Çiftçilerimizin faaliyetlerimize katılımları ve duyarlılıkları sayesinde fabrikamız da  önemli bir noktaya geldi. Kayseri Şeker eline vur ekmeğini al konumundan çıktı. Bizler çiftçilerimizden gelen güç, enerji, destek ve dualar sayesinde daha güzel işler yapmaya çalışacağız. Yakın zamanda Kayseri Şeker ile  KWS firmasının ortak üretimini yaptığı ve deneme ekimleri yapılan,  ülkemiz iklim şartlarına uygun tohum ekilmeye başlandığı  zaman pancar çiftçisinin ekimden nakliyeye kadar hemen hemen her aşamadaki işini fabrika olarak yapmak istiyoruz” dedi.

 

Çiftçilerden gelen maus makinası talepler üzerine, dört adet yeni maus müjdesi veren Başkan Akay,  2015-2016 pancar sezonu için hazırlanmakta olan randevulu sistem konusunda hazırlanan planlama ve düzenleme çalışmasını herkesin sahiplenmesi gerektiğini dile getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

Kota Dolandırıcılarına ve Sahte Gübre Simsarlarına  Dikkat

 

Şeker pancarı çiftçiler için umut kaynağı olmaya başlayınca artan kota taleplerine, kota dolandırıcıları kendilerince çözüm üretiyor.

 

Bölgedeki çiftçileri arayarak, kota istiyorsanız falan yerde buluşalım ve size istediğiniz kadar kotayı verebiliriz diyerek çiftçileri dolandırmaya çalışanların ve gübre piyasasında isim yapmış marka gübrelerin gerçek değerinden ucuz şekilde pazarlanmak suretiyle çiftçileri kandırmaya yönelik çalışmalar olduğu bilgisini haber alan Kayseri Şeker, çiftçileri bu tür dolandırıcılara karşı dikkatli olun şeklinde uyardı.

 

Şarkışla bölge pancar ekicileri ile bir araya gelen Kayseri Pancar Ekicileri Başkanı Hüseyin Akay çiftçiden gelen kota talepleri karşısında bazı dolandırıcıların  çiftçiye kota satalım diyerek büyük paralar karşılığında kağıt üzerinde kota devri yapmak suretiyle dolandırılmaya çalışıldığına dikkat çekti. Akay şunları söyledi, “yönetim kurulu üyelerimizden birisinin  telefonla aranarak, Ankara’dan kota gelmiş Şarkışla'da satıyorlarmış  haberini alınca dedim ki, “satıyorlarsa alın. Ankara'dan kota nasıl geliyor da Şarkışla'da nasıl satılıyorsa iyi alalım dedim. Yönetim kurulu üyemiz de, “bedeli ne kadarsa alacağım, hadi verin bakalım” diye karşılık vermiş. Tabi gelen giden olmamış. Arkadaşlar, dışardan gelen pancar kotalarına Allah muhafaza para falan vermeyin. Çarpıcılara alet olmayın, paranızı çarptırmayın. Ankara'dan şeker kotası gelirse fabrikaya gelir , fabrikada bunu pancar kotasına çevirir size verir. Bu işin usulü bu.”dedi.

 

2015 yılındaki eğitimlerin konusunun tohum ve organik gübre olacağını belirten Akay pancar ekicisi çiftçilere hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi, “Aziz çiftçi kardeşlerim; 60. Kampanya dönemini bitirdik, böylece yeni bir kampanyanın da yeni bir başlangıcını yapmış oluyoruz. İnşallah hayırlara vesile olur. Bu eğitimlerle çalışmalarla kampanya dönemimiz başladı. Geçen sene bazı sıkıntılar yaşadık hep beraber. Kışın yağışın olmaması arkasından sıcaklığın olmasının getirdiği bir takım olumsuzluklar, verime ve şeker oranına etki etti ve bunları beraber göğüslemeye çalıştık. Tabi problemlerin yanında şuna da şükrediyoruz,  Türkiye'de en yüksek şeker oranı bizim bölgemizde gerçekleşti. Bu bizim açımızdan bir teselli oldu.”

 

Topraklarımızı gözümüz gibi korumalıyız.

 

AVRUPALILAR TOPRAKLARINI ÖYLE KORUYORLAR Kİ TARLAYA GİRERKEN GALOŞ İLE GİRİYORLAR. 

 

Yenifakılı pancar ekicileri ile yapılan eğitim seminerinde konuşan Başkan Akay  Avrupalıların topraklarına nasıl sahip çıktıklarına dikkat çekerek; “Avrupalılar topraklarını öyle koruyorlar ki tarlaya girerken bile galoş ile giriyorlar.  Kendisi de tarladan çıkarken çizmesine bulaşan toprağı tarlanın içinde yıkayıp ta çıkıyor. Yani çizmesine bulaşan bir parça toprağın bile tarlasından çıkmasını istemiyor. İşte toprak bu kadar önemli bu kadar değerli. İşte tüm bunlara önem verdikleri için onların geliri artıyor, verimi artıyor, işleri daha randımanlı oluyor. Bizde bu hassasiyeti göstermemiz lazım” şeklinde konuştu.

 

Pancar Parası ödemek için Banka Tır ile İlçeye taşındı

 

Kayseri Şeker 2014-2015  kampanya döneminde yaklaşık 9 bin  pancar ekicisine 97 milyon 813 bin liralık pancar bedelini ödedi. 12 bölgedeki  yıl içerisinde ödenen ayni ve nakdi avans ile birlikte toplamda ödenen pancar bedeli 387 milyon 768.232 Liraya ulaştı.

 

Pancar Bedelleri, Kayseri Merkez Bölge, Boğazlıyan ve diğer Bölgelerde banka şubelerinden ödenirken Yeşilhisar İlçesinde ise  Pancar Bölge Müdürlüğü bahçesine seyyar banka şubesi kurularak ödendi.

 

Kayseri Şeker’in Pancar bedellerini ödeme hususunda anlaşma yapılan bankanın Yeşilhisar İlçesinde şubesi olmayınca  yöneticiler devreye girerek hizmetin gezici banka şubesi  aracılığı ile verilmesi uygun bulundu. İlgili banka pancar parasını çiftçinin  ayağında ödemek için mobil  banka şubesini tır ile Yeşilhisar İlçesine  taşıdı.

 

Yeşilhisar çiftçisi Zühtü Koca: Eczacıyım aynı zamanda çiftçilik yapıyorum. Şu anda emekli oldum ama çiftçiliğe devam ediyorum. Kayseri Şeker olarak bu tırla böyle pancar parasının dağıtılması ilktir bizim için müthiş bir şey bu gelişmeler  Kayseri Şekerin şu anda nereye geldiğini gösteriyor. Yeşilhisar’a bugün çok büyük paralar girdi biz Hüseyin Akaya ve fabrika Yönetim Kuruluna çok teşekkür ediyoruz.4400 Ton pancar yatırdım 200 milyar net para alıyorum. Allah bereket versin.

 

Yeşilhisar Bölgesi Pancar çiftçilerinden Yahyalı İlyaslı köyünden Mahmut Çevikler: Bu mobil bankacılık hizmetleri daha önce olmadı. Yeni gördüğümüz için biz fabrika yönetimimize teşekkür ediyoruz güzel bir hizmet. Bu dönem çiftçilerimizin alacak olduğu pancar parası ve yeni dönemin bereketli geçmesini diliyorum ve bu hizmetlerin bölgeselde olsa köylere gelmesini istiyorum. köylerde dağıtılması daha hoş olur diye düşünüyorum. 12-13 Bin TL civarında pancar parası alacağım. Fabrika yönetimimize de çok teşekkür ediyorum.

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim