• BIST 116.603
  • Altın 172,903
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Kayseri : 19 °C
  • Ankara : 13 °C
  • İstanbul : 9 °C

KAYSERİ ŞEKER FABRİKASI' BİR İLKE DAHA İMZA ATTI

KAYSERİ ŞEKER FABRİKASI' BİR İLKE DAHA İMZA ATTI
Kayseri Şeker Fabrikası, yönetimde şeffaflık ilkesi doğrultusunda bir ilke daha imza atarak, Fire ve Digesyon tayinini, bağımsız bir kuruluş olan TSE’nin denetimine bıraktı.
Kayseri Şeker Fabrikası’nda düzenlenen “Muayene ve Gözetim Hizmeti Protokolü” imza törenine; Türk Standartları Enstitüsü Genel Sekreteri Üzeyir Karagöz, TSE Merkez Gözetim ve Muayene Koordinasyon Daire Başkanı Topel Gülbey, TSE Merkez Gözetim ve Muayene Koordinasyon Müdürü İlknur Kılıç, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Akdeniz, Kooperatif Müdürü İsmet Aksoy, Genel Müdür Levent Benli, Genel Müdür Yardımcıları ile bazı birim amirleri katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende ilk konuşmayı; TSE Genel Sekreteri Üzeyir Karagöz yaptı. Karagöz, Kayseri Şeker Fabrikası’nın kendine ve ürünlerine olan güveninin bir göstergesi olarak, ürünlerinin kontrolünü, 3. kurumlara ya da şahısların denetimine açmasının, büyük bir cesaret örneği olduğunu belirterek, şöyle devam etti. “Bugün burada toplanma nedenimiz, Kayseri Şeker Fabrikası’nda görev alan yeni yönetimin yaptıkları işleri, kendilerinin dışında ve hiçbir menfaat ilişkisi olmadan, 3. bir kuruluşa tescil ettirmek gibi cesur bir davranışın bir öreğini, burada göstermek istemeleridir. Bu yönetim açıkça diyor ki; “Biz ürettiğimiz her şeyin en kalitelisini üretmeye çalışıyor ve bunu da başardığımıza inanıyoruz, yaptıklarımızdan son derece eminiz. İsteyen istediği zaman bizleri denetleyebilir” Kayseri Şeker Fabrikası bugünse bu işi bir adım daha öteye taşıyarak, diyor ki, “Ben kalitemin sırrı olan mutfağımı da halka açıyorum. Merak eden herkes gelip mutfağımızı gelip görebilsin” işte bu örnekte olduğu gibi bugün Kayseri Şeker Fabrikası, tıpkı Adalet terazisini elinde bulunduran temsili kadın gibi, adalet terazisini elinde bulunduran bir kuruluş haline gelmiştir. Tıpkı teraziyi taşıyan kadının gözlerinin bağlı olmasının altında yatan sebep gibi, Kayseri Şeker Fabrikası da, tarafların kim olduğuna bakmadan, adaleti ve hukuku savunan, yaptıklarının kalitesine inanarak bunu denetime açma cesareti gösterebilen bir kuruluşumuzdur. Malumunuz üzere Türk Standartları Enstitüsü teknik bir kuruluştur, yani teknik hakemlik yapan bir kuruluştur. Bugünde yine burada bu hakemliği yapmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Biz, kendilerine bu cesur davranışlarından dolayı çok teşekkür ediyoruz. Bizler TSE olarak, Kayseri Şeker Fabrikası’nın bu faaliyetlerine nasıl yetişeceğiz artık inanın bilmiyoruz. Bu şirket 3 ayda bir kalite belgesi alır hale geldiyse, yenilerini almak için de çalışmalarına başladıysa, mutfakta çalışan tüm arkadaşlarımızın büyük çabaları var demektir, ben tüm bu mutfak çalışanlarını canı gönülden kutluyorum. Biliyorsunuz, kimse yoğurdum ekşi demez. Ama bu yoğurdu bedelini ödeyerek alanın, bu yoğurdun ne kadar ekşi olduğunu öğrenmeye de hakkı vardır. İşte bizler tam bu noktada, hakemlik görevimizi yaparak, kimin yoğurdunun ne kadar ekşi olduğunu tespit edip, bunu tüketiciye bildirmek zorundayız. Hazırlayacağımız raporların tamamen şeffaf ve tarafsız olacağından kimsenin şüphesi olmasın. Bu belge eminim ki sektörde ve Kayseri’de önemli bir örnek teşkil edecektir”

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ise yaptığı konuşmada, Kayseri Şeker Fabrikası’nın bu girişiminin, sektörde ve Kayseri’de bir ilk olduğunu ifade ederek, “Bu muayene gözetim işi daha ziyade uluslararası ticarette uygulanan bir metottur. Şimdilerde ise bu metot, yurt içi ticarette uygulanır hale geldi. Aslında bizim yaptığımız şeker satışının dışında en büyük ticaret. Alımlarımızın yüzde 90’ını, Şeker pancarı alımı oluşturuyor. Bu alımlarda muayene ve gözetim işinin olması, bizim kendimize güvenin ve şeffaflığın önemli bir göstergesidir. Burada yaptığımız, aldığımız şeker pancarının fire ve şeker oranını tespitiydi. Geçmişte bunu şirket olarak bizler yapıyorduk, yine geçmişte yaşanan bazı aksaklıklardan dolayı çiftçilerimizden bize, bazı şikâyetler ulaştı. Bizler de buna istinaden bu işlemi internetten canlı olarak çiftçilerimize izlettirme imkânı vererek, bir anlamda onların denetimine açmış olduk. Fakat yine de çiftçilerimiz açısından bu konunun tam olarak denetime açılıp açılmadığı konusunda tereddütler yaşarak, sonunda bu işi TSE’nin denetimine bırakmayı karalaştırdık. Artık bu şekilde hem çiftçi, hem de fabrika açısından tereddütler tamamen ortadan kaldırılmış olacak ve her iki tarafta karlı çıkmış olacaktır. Bu uygulama benim bildiğim kadarıyla gıda sektöründe bir ilktir. Bunu bizlerin gerçekleştirmiş olması da, bizim açımızdan çok önemlidir. Bir başka yönden de bu işin gerçekleştirilmesi, Kayseri Şeker Fabrikasındaki yeni yönetimin ilk icraatıdır. Artık dışarıdan veya içeriden hiçbir kimsenin, şeker oranı ve fireye müdahale etme şansı olmayacaktır. Ayrıca internetten canlı yayın işimiz de kesintisiz devam edecektir. Ben bu uygulamanın sektörde örnek olacağına inanıyorum ve başta çiftçilerimiz olmak üzere, tüm çalışanlarımıza ve sektörümüze hayırlar getirmesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan bu konuşmaların ardından TSE ve Kayseri Şeker Fabrikası arasındaki “Muayene ve Gözetim Hizmeti Protokolü” tarafların karşılıklı imzaları ile resmen hayata geçirilmiş oldu.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim