• BIST 101.090
  • Altın 200,828
  • Dolar 4,7878
  • Euro 5,6116
  • Kayseri : 18 °C
  • Ankara : 18 °C
  • İstanbul : 23 °C

KAYSERİ ŞEKER FABRİKASI PANCAR BEDELLERİ 25 NİSAN’DA ÖDENECEK

KAYSERİ ŞEKER FABRİKASI PANCAR BEDELLERİ 25 NİSAN’DA ÖDENECEK
YILIN İLK PANCAR TOHUMU TOPRAĞA ATILDIBAŞKAN AKAY, “2012 ÇİFTÇİ YILI OLACAK”EKİM ALANLARININ TESPİTİ VE ARAZİ ÖLÇÜMÜ, ARTIK UYDUDAN YAPILACAKPANCAR BEDELLERİ 25 NİSAN’DA ÖDENECEK
2012 yılının ilk pancar tohumu, Kayseri’nin Kocasinan İlçesi’ne bağlı Mahzemin Kasabası’nda düzenlenen tören ile toprağa atıldı. Törende konuşan Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, bu yıl itibariyle pancar ekim alanlarının tespiti ve arazi ölçümlerinin, “Coğrafi Bilgi Sistemleri” verilerine dayalı olarak belirleneceğini belirterek, “Bu yıldan itibaren arazilerin ölçüm işlemleri tamamen uydu sistemi aracılığı yapılacaktır. Uydu sistemlerinden koordinat alınarak yapılan bu ölçümler, yine bu sistem aracılığı ile kayıt altına alınacaktır. Yine bu sistemin doğru ölçüm yapabilmek, mükerrer ölçümün önüne geçebilmek, ekim alanlarındaki pancar miktarını doğru tahmin edebilmek ve münavebe alanlarının sağlıklı takip edilebilmeleri için, oldukça faydalı olacağı kanaatindeyiz” şeklinde konuştu.

Kayseri’nin Kocasinan İlçesi’ne bağlı Mahzemin Kasabası’nda düzenlenen törene Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, Fabrika Müdürleri ve çok sayıda çiftçi katıldı. Toprağa ilk tohumun atılmasından önce çiftçilere hitaben bir konuşma yapan Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, geçtiğimiz yıl boyunca yapılan uygulamalar ve hayata geçirilen tasarruf tedbirleri çerçevesinde, çok önemli ve somut gelişmeler yaşandığını kaydederek, şöyle konuştu. “Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıl, verim ve üretim açısından çok verimli bir dönem yaşandı. Özellikle temiz pancar hususundaki uygulamalarımız hayata geçirildi ve ilk etapta başarıya da ulaşıldı. Yine bu temiz pancar uygulaması ile birlikte çiftçimize önemli bir artı değer kazandırılmış oldu. Küspe konusunda da çiftçimiz lehine önemli uygulamalar ortaya konulduğu göz önüne alındığında, iyi bir faaliyet yılı geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Geçtiğimiz dönemi bir başka açıdan, yani fabrikamız açısından ele alacak olursak, son yıllarda hiç yakalanamayan bir başarı grafiği yakalandı. Karlılık ve işletmedeki verimlilik oranındaki rakamlar, hesaplarımızın üzerinde bir oranla yükselmiş oldu. Bunun temelinde de bizim bir ekip olarak hareket etmemiz ve sizlerin bize destek vermesi yatmaktadır. Özellikle tasarruf ve verimlilik ilkelerine bağlı kalmamız, şeker ıskontolarında şirketin lehine yapılan tüm uygulamalar, bu başarıyı daha da perçinlemiştir. Çünkü burada önemli olan fabrikanın ayakta kalabilmesidir. En az bunun kadar önemli olan da çiftçimizin gelirinin ve refah seviyesinin yükseltilerek, daha başarılı bir tarım faaliyeti yürütür seviyeye ulaştırılmasıdır. Bu fabrikanın varlığı, çiftçinin varlığı için gereklidir. Çiftçi, varlığını sürdüremeyecek olduktan sonra, fabrikanın varlığının da bir anlamı yoktur. Bu nedenle bizim size olan hizmetimizde asıl gayemiz budur. Önümüzdeki dönemdeki en büyük yatırımlarımız, çiftçilerimizin gelirinin ve verimliliğinin arttırılması yönünde olacaktır. Bu konuda tüm ekip arkadaşlarımız önemli bir araştırma içerisindeyiz”

EKİM ALANLARI TEBPİTİ VE TOPRAK ÖLÇÜMÜ ARTIK UYDUDAN YAPILACAK

2012 yılının çiftçi açısından çok önemli bir yıl olacağını da belirten Akay, pancar ekim alanlarının ve arazi ölçümlerinin artık Uydu Sistemi ile belirleneceğini söyledi. Akay konuşmasına şöyle devam etti. “Özellikle bu yıldan itibaren pancar ekim alanlarının tespiti ve arazilerin ölçümü, Coğrafi Bilgi Sistemleri ölçümüne dayalı olarak belirlenecek ve arazilerin ölçüm işlemleri de yine uydudan yapılacaktır. Uydu sistemlerinden koordinat alınarak yapılan bu ölçümler, yine bu sistem aracılığı ile kayıt altına alınacaktır. Bu sistemin doğru ölçüm yapabilmek, mükerrer ölçümün önüne geçebilmek, ekim alanlarındaki pancar miktarını doğru tahmin edebilmek ve münavebe alanlarının sağlıklı takip edilebilmesi için, oldukça faydalı olacağı kanaatindeyiz. Özellikle gübre ile ilgili geçtiğimiz aylarda topraklarınızdan numuneler alarak, laboratuar ortamlarında çeşitli analizler yaptırdık. Bunun sonucunda, topraklarımız için uygun gübreler örnekleri tespit edildi ve yapılan bu çalışmalar, geçtiğimiz aylarda yapılan seminerler ile sizlere anlatıldı. Sonuçta gübrenin büyük oranda yurt dışından geliyor olması, gübrenin sağlıklı ve doğru oranda kullanılması, bütçemizin kontrolü ve topraklarımızın sağlığı açısından çok önemlidir.

TOPRAK ANALİZİNDE BÜYÜK KOLAYLIK

Çiftçinin toprak analizinde yaşadığı sorunların çözümü için de önerilerde bulunan Akay, “Önümüzdeki dönemde, çiftçimizin toprak analizinden kaynaklanan sorunlarını aşabilmek amacıyla, tüm ekim alanlarından numuneler tarafımızca alınarak, yine laboratuar masrafları şirketimiz tarafından karşılanacaktır. Bunun da müjdesini vermek istiyorum” şeklinde konuştu.

EN VERİMLİ TOHUM İÇİN, DENEME ÜRETİMİ YAPILACAK

Çiftçinin pancar ekim alanlarında kullanacağı tohumun belirlenebilmesi adına çok önemli çalışmalar başlattıklarını da belirten Akay, “Maalesef tohum konusunda, dünyada tek el olmuş 3 tane firmanın kontrolünde alım yapabiliyoruz. Geçtiğimiz yıllarda şirketimiz ve bu firmalar ile yapılan bazı sözleşmeler çerçevesinde, tohumlar sözleşme gereği temin edilerek, sizlere teslim edilmektedir. Fakat bu yıl itibariyle Kayseri Şeker Fabrikası arazisi içerisinde 5 ayrı alanda, 5 ayrı tohumun denemesi yapılacak ve bu tohumların verdiği verim tespit edilerek, sizler için en uygun olan tohumu sizlere verebileceğiz. Bu çalışmalarımız ile çiftçimize en yüksek desteği nasıl veririz ve en yüksek ürün verimi nasıl alabiliriz, bunun uğraşında olduğumuzu bilmenizi isteriz” dedi.

KAYSERİ ŞEKER, 1 YILDA ÇOK BÜYÜK MESAFE KAYDETTİ

Kayseri Şeker Fabrikası’nın, uygulanan tasarruf tedbirleri ve verimli çalışma prensipleri ile birlikte, son bir yılda çok önemli adımlar attığını da belirten Akay, şöyle devam etti. “Sizlere burada şirketimiz ile ilgili bazı rakamlardan da bahsetmek istiyorum. Bu yıl itibariyle halen geçmiş dönemden kalan 75 milyon liralık bir kredi faizi ödemekteyiz. Bunun yanı sıra yine geçmişte ödenmemiş vergi ve sigorta cezalarından kaynaklanan 15 milyon lira bir ceza da ayriyeten ödenmektedir. Bu ödemeler çıktıktan sonra fabrikamızın, yaklaşık 70 milyon lira civarında net bir para kazanmasını hedefliyoruz. Elimizde şu an da yaklaşık 45 bin ton civarında bir şekerimiz var. Eğer bu şeker de ay sonuna kadar satılmış olursa, bu hedeflediğimiz rakama ulaşmış olacağız. Aslında bu rakamlar, geçmişte şirketin hiçte elde etmediği rakamlardır. Özellikle, kullandığımız 450 milyon liralık kredinin 200 milyon lirasının 1 yıl içerisinde geri ödenmesi, bunun bir göstergesidir. İşte bugüne kadar yapılan çalışmalar neticesinde önümüzdeki dönem için, faiz yükümüzün azalması ile birlikte kasamızda önemli bir para birikeceği düşüncesindeyiz. Biriken bu paralar ise çiftçimize yansıtılacak ve çiftçimizin geliri arttırılacaktır.

PANCAR BEDELLERİ 25 NİSAN’DA ÖDENECEK

Akay, pancar bedellerinin 25 Nisan itibariyle ödenmeye başlanacağını da belirterek, katılımlarından dolayı tüm çiftçilere teşekkür etti. Yapılan bu konuşmanın ardından Mahzemin’de toprağa ilk pancar tohumu, dualar eşliğinde atıldı. Törene katılan çocuklara ise kumbara dağıtıldı.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim