• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 8 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İstanbul : 17 °C

Kayseri Şeker ortaklarına kar dağıtımına başlıyor

Kayseri Şeker ortaklarına kar dağıtımına başlıyor
*Kayseri Şeker altın bilanço çağını yaşıyor .*Kalkınmada Havza Bazlı Projelere en güzel örnek şeker pancarıdır.

Kayseri Şeker Fabrikasının 60. Yıl Genel Kurul Toplantısında Kalkınmada Havza Bazlı Projelere en güzel örneğin şeker pancarı olduğu ve Kayseri Şeker’in özelleştirilmesinden sonraki 23 yılda platin bilançonun da üzerine çıkması sonucunda ilk kez hissedarlarına da kar payı dağıtacağı açıklandı.

 

Kayseri Şeker Fabrikası’nın bilançosuna göre 01.05.2014–30.04.2015 hesap dönemi dönem karı 126.882.520,69 TL olup,  bu kardan 25.700.541,12 TL Kurumlar Vergisi olarak ödendiği belirtildi.

 

Kayseri Şeker Fabrikasının Genel Kurul Toplantısına katılan Pankobirlik Genel Müdürü Taner Taşpınar yaptığı konuşmada   Kalkınmada Havza Bazlı Projelere en güzel  örneğin şeker pancar olduğuna dikkat çekti ve   şu anda Türkiye’de şeker pancarı üzerine ciddi oyunlar oynanıyor. Şeker pancarını bekleyen tehlikeler var. Dolayısıyla şeker pancarını korumak için elimizden gelen her şeyi yapmak zorundayız. Dolayısıyla Türkiye’de ki tüm fabrikaların bu ortak amaca hizmet etmesini istiyoruz. Beş şeker fabrikasının ortağı olarak özelleşecek  fabrikalara talip olduğumuzu buradan belirtiyoruz, Pancar  Ekicileri Kooperatifi olarak Kayseri Şeker Fabrikasının bu güzel bilançosundan dolayı desteklemek için buradayız. dedi.

 

Kayseri Şeker’in en büyük ortağı olan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay dagündem maddeleri üzerinde söz alarak,  Kayseri Şeker Fabrikası’nın 2014  dönemini kapsayan Yönetim Kurulu faaliyet raporunun yıllar sonra ilk defa oy birliği ile kabul edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Başkan Akay; Kayseri Şeker’in  geçmişteki kronikleşmiş, kangrenleşmiş tüm sorunlarını çözmek adına büyük adımlar attığını belirterek . Özellikle üretim ile ilgili sorunlar hallolduktan sonra yatırımlar ve fabrikanın yenilenmesi ile ilgili bütün sorunların halledilmeye başlandığını, fabrikanın toplam borcunun, öz kaynaklarının %24’ü,  banka borcunun ise  öz kaynaklarının %11’i  oranında olduğunu belirterek,  bankacılık sektöründe Kayseri Şeker’in Bilançosu için altın bilançonun da üzerinde   nitelendirmesinin yapılması büyük bir başarıdır. Bu  başarı, çiftçisi, çalışanı, yönetimi ve hissedarları ile hep birlikte sağlanmıştır. Bu hepimiz açısından gurur verici bir durum olduğunu belirten Başkan Akay Kayseri Şeker’deki modernizasyon  konusunda ise;  Son zamanlarda hem sektör temsilcileri hem diğer kurumsal firmaların yetkililerinin Kayseri Şekeri ziyaretlerinde  5 yıl öncesi ile kıyasladıkları zaman gerçekten bu fabrika 60 yıllık bir fabrika mı diye düşünüyorlar.  Çünkü yapılan değişiklikler ve modernizasyon sayesinde fabrikanın yenilenecek çok az bir yeri kalmıştır dedi.

 

Şeker sektöründe kota artmadan ciroyu yükseltebilmenin pek mümkün olmadığını belirten Akay, Artık Kayseri Şeker Fabrikasının bir standardı olmuştur. Kayseri Şeker bugün itibariyle Türkiye de önemli bir noktaya geldi.

 

Geçen sene elde etmiş olduğu 122 milyon TL’lik kar ile  Kayseri de vergi rekortmeni olmakla kalmayıp çiftçimize de en yüksek geliri sağlıyoruz. Yine çalışanımız ile ilgili hak ettikleri alın terlerinin karşılığını veriyoruz. Gelinen bu noktada Genel Kurulda  alınan kararla bir ilki daha   gerçekleştirmek suretiyle  Kayseri Şeker özelleştirilmesinden sonraki 23 yılda ilk kez hissedarlarına da kar payı dağıtacaktır.

 

Kayseri Şekerin sektörde Türkiye de ki diğer kuruluşlarla beraber güçlü olamaya ihtiyacı vardır. Türkiye’de şeker sektörünün güçlü olması pancar çiftçisinin ayakta kalabilmesi Kayseri Şeker’in Konya Şeker’in, Amasya Şeker’in Pankobirliğin güçlü olmasına bağlı. Onun için biz bu manada önemli görevler yerine getirdiğimizi düşünüyoruz. Kayseri Şekerin gelmiş olduğu bu güçlü noktayı tüm sektörün doğru olarak değerlendirmesi, bundan hep beraber faydalanılması gerektiği, bu güzel örneği yöneticilere hükümete özelleştirme yüksek kuruluna anlatabilme becerisini ortaya koymamız lazım. Bu konuda Pankobirliğin çok değerli çalışmalarının olduğunu biliyorum. Biz de bu başarılarla onların çalışmalarına katkı sağladığımızı düşünüyoruz. Yakın gelecekte ben inanıyorum ki Türkiye’deki şeker fabrikaları pancar kooperatiflerine devredilecek. Şeker fabrikaları pancar çiftçisinin olacaktır. dedi.

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim