• BIST 95.852
  • Altın 190,702
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Kayseri : 19 °C
  • Ankara : 16 °C
  • İstanbul : 24 °C

KAYSERİ ŞEKER PANCAR ALIMINA BAŞLADI

KAYSERİ ŞEKER PANCAR ALIMINA BAŞLADI
Kayseri Şeker Fabrikası, 59'uncu pancar alım kampanyasını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız'ın da katıldığı törenle başlattı.
Kayseri Şeker Fabrikası'nda düzenlenen kampanyanın açılış töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2002'den 2013'e kadar Türkiye'nin 3 kat büyüdüğünü ifade ederek, "Bu yeterli mi? Değil. Biz işçisiyle, memuruyla, işvereniyle, köylüsüyle kentlisiyle hep beraber büyüyeceğiz. 25 tane kamu elindeki şeker fabrikasının, özel sektör anlayışıyla, şu veya bu nedenlerle verimli çalışmadığını biliyoruz. Biz her verimsiz olan yerlerin verimli çalışmasını sağlamalıyız" diye konuştu.

Bakan Yıldız, pancar ekiminde ve şeker üretiminde belli bir kota olduğunu, bu kotayı da adilane bir şekilde dağıtıldığını belirterek, "Kanun ve mevzuatlar ışığında bu kota dağıtımı yapılıyor. Kayseri Şeker Fabrikası eski yönetiminin kötü idaresinden kaynaklanan safraları bir bir atarak verimli ve karlı bir üretime kavuşacaktır" ifadelerini kullandı.

Kampanyanın açılış töreninde konuşan Kayseri Pancar Üreticileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, bu göreve geldiklerinden bu yana 3. Alım kampanyasını gerçekleştirdiklerini bildirdi. Akay, "Biz göreve gelmeden önce fabrikada sergilenen kötü idare nedeniyle bazı şeyler yaşanmış. Biz o yaşananların üzerine göreve geldik ve o günden bugüne kadar yaptığımız çalışmalarla, fabrikanın borçlarını belli bir oranda da ödedik. Kayseri Şeker Fabrikası, Türkiye'nin şeker üretiminin yüzde 14'ünü karşılıyor. Bu yeterli değil, 75 günlük çalışma süremizi artırarak bu oranı da yükselteceğiz" dedi.

Konuşmaların ardından, 50 yıl ve üzeri Kayseri Şeker Fabrikası için pancar üreten çiftçilere plaket ve ödülleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, AK Parti Milletvekilleri Yaşar Karayel ve Ahmet Öksüzkaya ile diğer protokol üyeleri tarafından verildi.

Daha sonra Bakan Yıldız, fabrikaya pancar taşıyan 2 kamyon şoförü ve protokol üyeleriyle birlikte kantar önündeki kurdelayı keserek pancar alım kampanyasını başlattı.

DEVELİ'YE DOĞALGAZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri'nin Develi ilçesine de geçerek, Kayserigaz tarafından ilçeye doğalgaz getirecek hattın temelini attı ve 2'si Hayırsever Muammer ve Cesarettin Kocatürk kardeşler, 2'si devlet tarafından yaptırılan okulların açılış törenlerine katıldı.

Burada düzenlenen törende konuşan Bakan Yıldız, "Bugün burada gerek doğduğu topraklara borcunu ödeyen hayır sahipleri gerek se temel atma törenlerini ve açılışları gerçekleştireceğiz. Geleceğine eser bırakanlar ve çocuklarımıza torunlarımıza bu güzel imkanı sunan hayırseverlerimize teşekkür ediyoruz. Yaptıklarınız önemli bir iştir. O paralarını kendi aileleriyle harcayabilirdi birçok insanın yaptığı gibi ama aileleri de onlara destek oldular ve doğdukları topraklara okul hastane yapıyorlar ve diğer hayır kurumlarıyla develiyi zenginleştiriyor" dedi.

"Konforu artırmak için ilçeye doğalgaz geliyor. Tam 10 yıl önce 2003 yılında bu model kurulduğunda ilk teklif Kayseri için verildi" diyen Yıldız, şöyle devam etti:

"Bize bu işi kısmen bilen arkadaşlar gelip dedi ki, sizler bu işin başındasınız enerjiden anlıyorsunuz bu iş yapılamaz diyorlar dediler. Neden yapılamayacağını sordum. Çünkü 1996-1998 lerde kayserinin doğalgaz dağıtımını 300 milyon dolara yaparız diyen firmalar vardı. o zaman bunu yapacak firmaların gittiği kapılardan döndüğü bir ortam vardı. Niye yapılamaz diyorsunuz dedik. işi yapacak firma 26 milyon teklif vermiş dediler. bizde dedik ki artık yalnızca işten paranın kazanıldığı bir ortama giriyoruz. AK Parti dönemimizle birlikte artık herkes para üzerinde faizle para kazanmayacak ancak işin üzerinden isle para kazanacak. Biz bunu inşallah gerçekleştiririz dedik. Hatta bazı arkadaşlar bu modelden dönsek mi acaba dediler. Bu modeli yaptırmasak gerçekleştirilebilir bir iş mi yaptırsak dediler. Hamd olsu şuanda 72 ilde aynen bu şekliyle Botaş o illerin kapısına kadar doğalgazı götürdü. Doğalgazın dağıtımını da oranın ihalesini alan özel şirketler yaptı. Burada Ewe şirketi Türkiye'nin istikrarına duyduğu güvenle beraber öncelikle Kayseri'den başladı başka illerle birlikte doğalgaz dağıtmaya devam edecek. Türkiye'de 2002 yılında 4 bin 500 kilometre civarında doğalgaz iletim boru hattı vardı bu gün itibariyle 12 bin kilometreyi geçtik. Şimdi yeni bir uygulama daha başlatıyoruz. Şuana kadar vatandaşımızın yüzde 83'ünün yaşadığı illere ve ilçelere doğalgazı götürmüş bulunuyoruz. Buna rağmen götürülemeyen ilçeler var. Biz bu yılın başında bir şart koştuk. Bir ilçede yaşayan nüfusun elektrik abonelerinin yüzde 60'ı eğer kaymakamlığa, il özel idaresine müracaat ederek bulunduğu ilçede doğalgaz istediğini belirtirse ve bunların sayısı ilçenin yüzde 60 abonesini geçerse biz Botaş olarak kayıtsız şartsız doğalgaz iletim hattını götüreceğiz. Önümüzdeki ayın sonuna kadar müracaatları alacağız. 70'e yakın ilçeye de bu şekilde doğalgaz götürmüş olacağız. Dolayısıyla oranın dağıtım şirketine teklif edeceğiz biz burada doğalgazı getirdik siz ilçeye dağıtır mısınız diyeceğiz. Bunu kabul edenlere yeniden ihale etmeksizin o şirkete vereceğiz. Kabul etmezlerse yeni şirkete ihale ettireceğiz. Dolayısıyla nüfusumuzun önemli bir kesimine doğalgaz gelmiş olacak. O temiz havayı ilçelerimiz de teneffüs etmiş olacak."

Bakan Yıldız, "Ankara'da, Kayseri'de bundan 20-25 yıl önce aynı gün içinde iki defa gömlek değiştirmek zorunda kalanlar olurdu, is gömleklerinin yakasına bulaşırdı. Şimdi şehirlerimizi temiz hale getiriyoruz. İthal ettiğimiz bu doğalgazı şehirlerimizin güzelleşmesinde temizlenmesinde çevreyle beraber kullanılmasını sağlıyoruz. Amacımız 76 milyon insanımıza bu doğalgazı kısmen götürmektir. Biz gönül vererek bu yola çıktık eğitim seviyemizi okul sayılarımızı artırmak sağlık hizmetlerinden daha fazla faydalanmak için bu konularda teşvikkar olduk. Hamd olsun AK Parti hükumetlerimizle beraber bu ülkenin idare edilmesinde konulan irade hepsi büyük bir sinerji oluşturdu ve bu günlere geldik. Develiler daha fazlasını hak ediyor" ifadelerini kullandı.

Develi'deki törene, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, AK Parti Milletvekilleri Yaşar Karayel ve Ahmet Öksüzkaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve diğer ilgililer katıldı.

Bu arada tören alanına gelen İlhan Tunk isimli bir vatandaş, Elif Tunk isimli kızını okula göndermekte zorlandığını belirterek, Bakan Yıldız'dan yardım istedi.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim