• BIST 93.424
  • Altın 194,830
  • Dolar 4,7243
  • Euro 5,4764
  • Kayseri : 20 °C
  • Ankara : 22 °C
  • İstanbul : 24 °C

KAYSERİ ŞEKER’DEN ÇİFTÇİYE 20 MİLYON TL

KAYSERİ ŞEKER’DEN ÇİFTÇİYE 20 MİLYON TL
PANCAR ÜRETİCİLERİNE SÖKÜM AVANSI ÖDENİYORÇİFTÇİYE C KOTASI MÜJDESİ
Kayseri Şeker Fabrikası’ndan çiftçiye çifte müjde. Zor dönemleri koşar adımlarla geride bırakan Kayseri Şeker Fabrikası, C kotası ve Söküm Avansı müjdesiyle çiftçisine destek olmayı sürdürüyor. 20 milyon TL’yi bulan söküm avansı Bölgelerde ödenmeye başlanırken, C kotası içinde çiftçiye müjdeli haber geldi.

Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, kısa bir süre önce kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Kayseri Şeker Fabrikası’nın 9 ay gibi kısa bir süre içerisinde adeta yeniden doğduğunu belirterek, “Şartlar ne kadar zor olursa olsun bugün çiftçimize pancar ektirebilmenin, ektiği pancarı fabrikamıza teslim ederek kampanyaya başlayabilmenin, avansları ve pancar ödemelerini zamanında yapabilmenin ve C kotası ile ilgili kanunun elverdiği ölçüde çiftçimize yardımcı olabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Akay, bugün itibariyle 9 milyon Lirası ödenen 20 Milyon Liralık Pancar Söküm Avansı’nın, önümüzdeki günlerde tamamının ödeneceğini müjdeleyerek, “Çiftçimizin refah içerisinde bir kampanya dönemi geçirebilmesi için şirket olarak adeta seferberlik ilan ettik” şeklinde konuştu.

Çiftçinin merakla beklediği C kotası alımı ile ilgili de müjdeli bir haber veren Akay, bu yıl içerisinde şirketin 16 bin ton C kotası şekeri üreteceğini de belirterek, şöyle devam etti. “Geçirdiğimiz zor dönemlere rağmen sabırla ve özveri ile fabrikasına sahip çıkan çiftçilerimizin refahı için adeta seferberlik ilan etmiş durumdayız. Bu bağlamda üreticimizin en çok merak ettiği hususlardan bir tanesi olan C Kotası alımı ve açıklanacak olan fiyattır. Bu noktada Şirket Kanun ve Yönetmeliklerin bize verdiği tüm imkânları değerlendirip, kurallar çerçevesinde çiftçimizin C Kotası sorununa çözümler üretmekteyiz”

Akay, Türkiye’deki diğer şeker fabrikalarının açıkladığı rakam göz önüne alındığında, en iyi durumun Kayseri Şeker Fabrikası’nda olduğunu da belirterek şunları söyledi. “Türkiye’deki tüm şeker fabrikalarının açıklamış olduğu C kotası fiyatını baz aldığımızda en karlı durumun bizde olduğunu söyleyebiliriz. Çiftçimizi mağdur etmemek için ton başına 70 TL’den ödenecek olan C kotası bedeline ek olarak Ton’da 15’TL’ye tekabül eden Nakliye bedeli de tarafımızca karşılanacaktır. Buna paralel olarak üreticimizin önümüzdeki yıl içerisinde C kotası nedeniyle mağdur olmaması adına, C kotasına giren çiftçilerimizin bu yıl ki C pancar kotasını, önümüzdeki yıl büyük oranda A kotasına ekleyeceğiz. Ayrıca çiftçimizin bu yıl A Kotası’nı tamamlayamaması halinde, aile bireylerinin C Kotasına giren pancarını A Kotasına naklederek, A kotasını tamamlayamayan çiftçimizin kotasını C Kotasından tamamlayacağız. Bunları göz önüne aldığımızda çiftçimizin bu yıl ki C Kotası fiyatı 70 TL olarak kalmayacak. Bu rakam Nakliye bedelleri de dahil edildiğinde toplam 85 TL gibi önemli bir rakama tekabül edecek. Konya Şeker Fabrikası’nın 75 TL bedeli, nakliye desteği olmadan açıklamasını ve Devlete ait Şeker Fabrikalarının C Kotası alım bedelini nakliyesiz 70 TL olarak açıkladığını göz önünde bulundurursak, Kayseri çiftçisinin çok önemli bir gelir elde edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Son olarak yine bu yıl için şirketimize bağlı ekim yapan çiftçilerimizin getirdiği pancarın, mevcut A kotamızı tamamlayamayacağını düşünerek, genel toplamda alınan C kotası pancarının yüzde 35’ini, bu yıl için A kotasına dahil edilerek, A kotamızın tamamlanacağını, bununla birlikte önümüzdeki yıl bu C Kotası payının belli bir oranda çiftçimize A kotası olarak pay edileceğini söylemek istiyoruz. Çok önemli bir nokta ise çiftçimizin daha huzurlu bir kampanya dönemi geçirebilmesi için C Kotası bedellerini de Ocak Ayı içerisinde ödemeyi planlamaktayız. Normal şartlarda bahar aylarında ödenen bu bedelin, Ocak Ayı’nda ödenecek olması da Kayseri ve Boğazlıyan çiftçisi için önemli bir avantajdır. Bunların haricinde çiftçimize ödenecek A Kotası bedeli ise 118 Liradan toplam 125 liraya ulaşmıştır”
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim