• BIST 107.015
  • Altın 172,518
  • Dolar 4,0726
  • Euro 4,9366
  • Kayseri : 20 °C
  • Ankara : 23 °C
  • İstanbul : 26 °C

KAYSERİ ŞEKER’İN ÖNEMİ BİR KEZ DAHA TESCİLLENDİ

KAYSERİ ŞEKER’İN ÖNEMİ BİR KEZ DAHA TESCİLLENDİ
Capital ve Ekonomist dergileri öncülüğünde.

www.kayserinews.com  kayserinin en güncel haber sitesi mutlaka tıklayın facebook sayfamız ve twitter sayfamız'dan takip edebilirsiniz.

 

Kayserinews.com

 

@Kayserinewscom twitter sayfamız takip edebilirsiniz

TIKLAYIN,BEĞENİ,YAPIN-FACEBOOK-SAYFASI-HABER-TAKİP-SİSTEMİ .https://www.facebook.com/kayserinewscom-261415263889283/?fref=ts

 

 

Capital ve Ekonomist  dergileri öncülüğünde, Vodafone Türkiye ve Fibabankasponsorluğunda ilki Gaziantep ikincisi Kayseri’de olmak üzere  “Anadolu Markaları” paneli 

düzenlendi.

Büyük markaların başarı hikâyeleriyle KOBİ'lere markalaşma sürecinde yol gösterdiği etkinlikler sonrasında İstanbul'da gerçekleşecek finalle "Anadolu'nun Yükselen Yıldızları" ödüllendirileceği belirtildi.Anadolu Markaları Paneli Açılış konuşmalarında Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, marka olmaya giden yolda teknoloji artık günümüzde olmazsa olmaz ve markalaşmaya çok önemli katkı sağlayan bir unsur.

47e41cad-b532-40c4-acab-884b1addd476.jpg

Markalaşan şirketlere baktığımızda teknolojinin çok büyük etkisi olduğunu görüyoruz dedi. Nurol GYO Yön. Kur Üyesi Samim Hatipoğlu ve Fibabanka Genel Müdür Yardımcısı Emre Ergun ise Fiba Holding'in iştirakleri hakkında bilgilendirme yaptı. Kayso Meclis Başkanı Nurettin Okandan ise  markalaşmanın önemine değindi.

Capital ve Ekonomist dergileri yayın yönetmeni Rauf Ateş bu tür toplantılarda markalaşmanın önemini ortaya koyan girişimcileri Anadolu'daki marka sahipleriyle buluşturduklarını kaydetti.Panele konuşmacı olarak Kayseri ekonomisine  yön veren kuruluşlar adına, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Meysu Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Güldüoğlu, BRN Yatak Genel Müdürü Berna İlter, Turkuaz Seramik Yönetim kurulu Üyesi Kürşat Noyan Özkaya, Bamen Genel Müdürü  Murat Başyazıcıoğlu katıldı.

Panel sonrasında  Fiba Holding yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü M.Özyeğin Büyük Markaların nasıl oluştuğu konusunda yaptığı açıklamalar sonrasında Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan tarafından plaket takdim edildi. Panele katılan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker bataklıktan nasıl kurtuldu.

Sektöründe en güçlü kuruluş haline gelme süreci nasıl gerçekleştiği konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başkan Akay konuşmasında; 2010 Yılı sonunda Tarım Bakanlığı tarafından Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifine heyet olarak atanıp, 2013 Haziran ayına kadar Kayyum görevi yaptıklarını ve  2013 Haziran Ayından beri  Kooperatife seçilen yeni  yönetim kurulunun görevine devam etmekte olduğunu belirtti.

Başkan Akay; Kayseri Şeker’i devraldıklarında 35 Milyon zarar ve  650 Milyon gibi bir borç bulunduğunu, Fabrikanın  cirosundan fazla bir borç yükü altında olduğuna dikkat çekerek  Zor bir süreç yaşandığını belirtti. Başkan Akay konuşmasını şöyle sürdürdü; Kayseri Şeker Fabrikası 1955 yılında kurulmuş bir şeker fabrikası olup Türkiye’deki bütün pancar çiftçilerinin ortak olduğu bir fabrikadır. 31 kurumsal ortağımız var ama bunların her biri pancar kooperatifleri ve şeker fabrikaları ile Başbakanlık Özelleştirme idaresi ortağımız olduğu için dolayısıyla Kayseri Şeker fabrikasının 1.5 Milyon ortağı bulunmaktadır.

Bu yönüyle de aslında Kayseri Şeker çiftçinin ve Milletin malıdır.1955 yılında zor şartlar altında kurulan Kayseri Şeker Fabrikası olarak Orta Anadolu’da Kayseri, Yozgat, Sivas, Nevşehir bölgesinde 250  noktada çiftçilerimizle sözleşme yapıyoruz. Her sene sözleşme yaptığımız çiftçi sayısı 9-10 bin seviyesinde olup 9-10 bin çiftçi ailesi Kayseri Şeker sayesinde  geçimini sağlayarak köyünde yaşamaya devam ediyor.

Kayseri Şeker Fabrikasının Türkiye’deki Şeker sektörü içerisindeki kapasitesi rolü ise %14’dür. Türkiye’de Şeker sektörü içerisinde 7 şirket bu işi yapmaktadır.7 şirket içerisinde Kayseri Şeker üçüncü pozisyonda bulunmaktadır. Şirketler kotalarına göre değerlendirilmekte olup  kotalar da Türkiye’de şirketlerin kapasitesine göre Şeker kurumu tarafından belirlenmektedir ve Şeker Fabrikaları bu çerçevede üretim yapmaktadır.

Biz Kayseri Şeker olarak beş yıl içerisinde  650 Milyon borcu neredeyse sıfır noktasına getirdik. Öz kaynaklarda 550 Milyonluk artış sağladık. Şirketin Öz kaynağı %20’lerden 72’ lere geldi. Bunları yaparken son sene vergi rekortmeni de olduk. Bunun yanında Türkiye’de pancara en yüksek fiyatı veren çiftçisine de en fazla kazandıran şeker fabrikası olduk.

Kayseri Şeker’in hedefleri konusunda ise Öncelikle Kayseri Şeker’in güvenilir kuruluş olduğu, kamuoyu tarafından kabul edilir noktaya gelmesi gerekiyordu. Biz bunu sağlamayı başardık.  Devraldığımızda Kayseri Şekerin ürettiği ürünler  2 tüccar tarafından alınıyordu. Bir kere bu pazarlama şeklini değiştirerek üretiminde şeker kullanan ulusal ve uluslar arası kuruluşlarla irtibata geçerek onların şeker ihtiyaçlarını doğrudan fabrikadan almasını sağladık. O kuruluşların talepleri olan Kalite belgelerini de aldık.

Şu anda Kayseri Şeker’in üretmiş olduğu şekerin %70’i kurumsal firmalara gitmektedir. Bu şekilde olması Kayseri Şeker’in ileriye dönük vizyonuna da katkı sağlamaktadır.Kayseri Şeker’in şu andaki durumu itibariyle sektöründe Türkiye’de en büyük değil ama en güçlü kuruluş konumunda bulunmaktadır. Dolayısıyla Kayseri Şeker ileride Şeker sektörüne yön verebilecek konumda bulunmaktadır. Şeker sektörünün önünde bir takım tehditler bulunmaktadır. Biz Kayseri Şeker olarak bu tehditleri fırsata döndürmeye çalışıyoruz.

İşimizi Avrupa’yla rekabet edebilir seviyeye getirmek istiyoruz. Çünkü Avrupa’nın Ziraat konusunda Türkiye’den önemli farklılıkları bulunmaktadır. Biz bu konularda önemli gelişmeler sağlayıp geçtiğimiz yıl 7 şirket arasında kotasını dolduran tek şirket olduk.Hedefimiz çevremizdeki fabrikalardan Özelleştirme kapsamına girenler olursa bünyemize katıp asıl işimiz ve iyi yaptığımız işi geliştirmek istiyoruz.

Bunu yaparken 2017 de AB’nin aldığı pancar kotalarının kaldırılması ve şeker ticaretinin serbest bırakılması kararını da göz ardı etmememiz gerekiyor. Şu anda Türkiye’de Şeker’in toptan satış fiyatı 900 dolar seviyesinde ama AB ülkelerinde 450 dolar seviyesindedir. Nerdeyse yarı yarıya fark var. Eğer şeker ticareti Türkiye’de serbest bırakılırsa bundan şeker sektörü büyük zarar görebilir. Şeker sektörünün, orta Anadolu çiftçisinin ve bizim gibi kuruluşların zarar 

görmemesi için kendimizi hazırlıyoruz. 

Bu çerçevede maliyetleri düşürmek,  sektörde güvenilirliğini korumak ve çiftçinin de güvenini kaybetmemek gerekiyor. Biz de eğitim çalışmaları dahil gerekli çalışmaları yapmaktayız dedi.Panele; Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay’ın yanı sıra Başkan Vekili Avni Hokkaömeroğlu Üyelerden Nizamettin Çatak, Denetim Kurulu Üyelerinden Menderes Baran, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Başkan Vekili Atilla Yalçın, Üyelerden  Hurşit Dede, Abdulkadir Güneş, Niğmetullah Sevim, Halis Lektemur, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Levent Benli ve diğer yetkililerle birlikte tam kadro katıldılar.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim