• BIST 107.015
  • Altın 172,213
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • Kayseri : 8 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İstanbul : 19 °C

Kayseri Şeker’in şekeri tüccarlara peşkeş çekilmişti

Kayseri Şeker’in şekeri tüccarlara peşkeş çekilmişti
Yeni Pazar çiftçileri ile eğitim seminerinde bir araya gelen Başkan Akay;

Yeni Pazar çiftçileri ile eğitim seminerinde bir araya gelen Başkan Akay; kendisine ve yönetim kurulu üyelerine gösterilen yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve salona girerken dışardaki tabloyu gördüm sizin ilginizi alakanızı yakınlığınızı bize olan tavrınızı bunu gördüm işin doğrusu şu kanaatim kesinleşti bu sıkıntıya katlanmaya değer size helali hoş olsun dedi.         

 

Başkan Akay dört senede  alınan mesafe ve çiftçiye olan kazanımlar hakkında da şu bilgileri verdi; Yeni Pazar bölgesi on iki bölgemiz içinde Boğazlıyan ve Yeşilhisar’dan sonra en çok pancar üreten üçüncü bölge oldu. Tebrik ediyorum sizi bu işinizi sahiplenmenizin bir ifadesidir. Türkiye’de bizle rekabet edecek olan kurum düşünmüyorum ama ne zaman Avrupa’yla rekabet etmeye başlarsak o zaman belki hızımız azalabilir yoksa hızlı bir şekilde kendimizi geleceğe hazırlamamız lazım işimizi düzeltmemiz lazım verimimizi artırmamız lazım bu gayretin içerisinde hep beraber olmamız lazım işte bu eğitim toplantıları bunun için önemli buna bu kadar ilgi ve alaka gösterdiğiniz için size ve firma yetkililerine teşekkür ediyorum.

 

Biz hep dört senedir size fayda sağlamaya çalışıyoruz. biz geçtiğimiz dört senede size hep hizmet etmeye çalıştık hizmetimizi de en doğru şekilde yapmaya çalıştık. Öncelikle fabrikayı beraberinde siz değerli çiftçilerimizi ayakta tutmaya çalıştık dedi ve Kayseri Şeker’in ürettiği şekerin tüccarlara nasıl peşkeş çekildiğinin örneğini şöyle nakletti;Geldiğimizin ikinci ayıydı fabrikanın şeker satışını iki tüccar yapıyordu bu iki, tüccar fabrikayla anlaşma yapmış iskonto oranı %11-12 idi  bu şekerlerin %85 ini bir tüccar diğerini de başka bir tüccar alıyordu biz dedik ki bu yüksek iskonto ile fabrikanın ayağa kalkması mümkün değil ne yapılması lazımdı bu sözleşmelerin ortadan kaldırılıp iskontoların düşürülmesi lazım iskonto için tüccarın cebine giren paranın fabrikada kalması bununda çiftçinin cebine girmesi lazım ve o sözleşmeyi kabul etmediğimizi beyan ettik. Tüccarın ortağı ismi lazım değil istanbuldan özel uçağına atladı Kayseri’ye geldi görüşme yapıyoruz dediki bizim sözleşmemizi iptal edemezsiniz bu sözleşmenin devam etmesi lazım bizim buradan bu şekeri almam lazım dedi ben de dedim ki bu fabrika sizin olsaydı fabrikanın sahibi olsaydınız bu şekerin ne kadarını satardınız dedim şaşırdı baktı cevap vermedi lafın arkasının nereye gideceğini bilemedi devam ettim dedim ki %90 nını siz satardınız değil mi dedim, evet dedi %10 nu da başkalarına sattırırsınız dedim olabilir dedi. Dedim ki fabrikanın şekerinin %90’ını siz satıyorsunuz bu fabrikaya siz sahip olmuşunuz. Biz buraya görevli olarak geldik ama bizi sizin fabrikanıza görevli olarak değil çiftçinin fabrikasına görevli olarak geldik bizim cevabımız bu oldu şimdi biz o gün bugündür çiftçinin fabrikasının görevlisiyiz. Çiftçinin işinin sahibiyiz çiftçiye katkı sağlıyoruz onun için buradayız. Eğer tüccarlara fayda sağlıyor olsaydık bizimde konumumuz çok farklı olabilirdi. Bizimde boğazda yalılarımız villalarımız olabilirdi çok lüks araçlara biniyor olabilirdik. Bizimde çoluğumuz çocuğumuz ya da akrabalarımız fabrikadan birtakım menfaatler sağlıyor olabilirdi. Ama bunların hiçbirisi olmadı dört yıl önce geldiğimizdeki ekonomik durumdan daha iyi değiliz ama çiftçiye hizmet etmenin şerefini yaşıyoruz bu bize yeter dedi.

 

Başkan Akay; Çiftçilerden gelen sorular üzerine faaliyetler hakkında da şu bilgileri verdi; Bu kadar çiftçinin işini bu kadar geniş alanda organize etmek bunun ekilmesi çapalanması sulanması ihtiyacının karşılanması pancarın sökülmesi, maus’un  ilk defa gelmesi bunların hepsi kolay bir şey değil, organize edilmesi çok kolay değil, binlerce işçi çalışıyor, küspeciler var nakliyeciler var besiciler var tüccarlar var banklar var vergi dairesi sigortası bunların hepsiyle uğraşılması gerekiyor. Bunların hepsinin anında dört dörtlük gitmesi zaten mümkün değil bunun için uğraşmak gerekiyor. Yöneticilikte bunun için gerekiyor. Bizde zaten bunun için buradayız. Bu işler kendiliğinden yürüyor olsaydı zaten biz burada olmazdık biz sıkıntılarımızı gördükçe çözüyoruz hatta bazılarını önceden fark etmek gibi bir gayretin içinde oluyoruz. Sorun oluşmadan oluşacak sorunu çözmek gibi bir gayretin içinde olduklarını belirtti.

 

                    Yenipazar  çiftçi eğitim seminerine Yenipazar Belediye Başkanı Cem Eser,Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi  Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi  Başkan Vekili Avni Hokkaömeroğlu, Üye Harun Halıcı, Denetim Kurulu Üyesi Menderes Baran, Kooperatif Müdürü  İsmet Aksoy, Kayseri Şeker Fabrikası  Yönetim Başkan Vekili Atilla Yalçın , Üye Niğmetullah Sevim, Fabrika Genel Müdürü  Levent Benli, Genel Müdür Yardımcılarından Osman Canıtez, Bölge ve Ziraat Müdürleri ve bölge çiftçilerinin iştiraki ile Belediye toplantı salonunda yapıldı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim