• BIST 110.932
  • Altın 175,054
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Kayseri : 17 °C
  • Ankara : 18 °C
  • İstanbul : 20 °C

KAYSERİ SMMM ODASI’NDA BAĞIMSIZ DENETİM EĞİTİMLERİ TAMAMLANDI

KAYSERİ SMMM ODASI’NDA BAĞIMSIZ DENETİM EĞİTİMLERİ TAMAMLANDI
TÜRMOB tarafından SMMM Odaları nezdinde düzenlenen ‘TTK, KOBİ-TFRS ve Bağımsız Denetim’ eğitim programı, 480 mali müşavirin katılım sağladığı Bağımsız Denetim Eğitimi’yle sona erdi.
Kayseri SMMM Odası'nın 11 Haziran - 5 Temmuz 2012 tarihleri arasında gerçekleştirdiği 36 saati sanal eğitim ve 42 saati yüz yüze sınıf eğitiminden oluşan, ‘Denetim, Denetim Standartları ve Uygulamaları’ alanına ilişkin eğitim süreci sona erdi. Kayseri SMMM Odası’nda, 480 mali müşavir, daha önce gerçekleştirilen 7 saatlik Türk Ticaret Kanunu ve 14 saatlik KOBİ-TFRS eğitimlerinden sonra, 78 saatlik Bağımsız Denetim eğitimi aldı.
Eğitimde konuşan Oda Başkanı Suat Özsoy, 6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun ‘Denetçi Olabilecekler’ başlıklı 400. maddesinde, Yeminli Mali Müşavir ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir unvanlı muhasebe meslek mensuplarının ‘denetçi’ olabileceklerinin düzenlendiğini, ayrıca, 660 sayılı ‘Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu'nun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 2/a maddesinde de, Yeminli Mali Müşavir ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ruhsatını almış meslek mensuplarının ‘Bağımsız Denetçi’ olarak yetkilendirilebileceğini belirtti.
Özsoy, söz konusu eğitimlerin yeni Türk Ticaret Kanunu’ndaki düzenlemelere ve Avrupa Birliği'ne uyum sağlama sürecinde çok büyük bilgi eksikliği bulunan Bağımsız Denetçilik konusunda da büyük önem arz ettiğini ifade etti.
Yoğun ve profesyonel bir şekilde yürütülen bağımsız denetim eğitimlerini Kayseri SMMM Odası’nın başarıyla tamamladığını bildiren Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun 400’üncü maddesindeki ‘Bağımsız Denetçi Olabilecekler’ konusunun son günlerde, çeşitli önergelerle en çok tartışılan maddesi haline geldiğini ifade eden Özsoy, “Türk Ticaret Kanunu’nda hiç bir zaman yer almayan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı denetçilerine “sınavsız” bağımsız denetçilik verilmesi, Yeminli Mali Müşavirlere sınavsız Bağımsız Denetçilik verilmesi, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlere ise kanunda belirtilmesine rağmen sınavla bu hakkın tanınmasının önerilmesi kabul edilemez. TÜRMOB ve Türkiye genelinde SMMM Odaları, meslek mensupları arasında açıkça eşitsizlik ve ayrımcılık yaratan bu düzenlemeye tepki göstermiştir. Torba yasa görüşmelerinde verilen bir önerge ile bu teklifin geri çekilmesi sağlanmıştır. Buna göre, Kamu Gözetim Kurumu’nun bağımsız denetçilerde yetkilendirmeyi meslek mensubu olanlar arasından belli bir eğitim verdikten sonra sınavla yapması beklenmektedir ve en hakkaniyetli durum da bizce budur.” diye konuştu.
Ayrıca eğitimlere başvurmayan veya katılamayan meslek mensupları için Eylül ayı itibariyle yeni bir başvuru ve eğitim döneminin TÜRMOB tarafından başlatılmasının beklendiğini bildiren Özsoy, “01 Ocak 2013’den sonra mesleki açıdan hepimiz için yeni bir dönem başlamaktadır. Yeni dönemde tüm meslektaşlarıma başarılar diliyorum.” ifadelerinde bulundu.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim