• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 6 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İstanbul : 11 °C

KAYSERİ'DE ÖZEL MUAYENEHANESİ OLAN VE SAĞLIK BAKANLIĞI KURUMLARINDA ÇALIŞAN DOKTORLARIN TAMAMI MUAYENEHANELERİNİ KAPATTILAR

KAYSERİ&#39DE ÖZEL MUAYENEHANESİ OLAN VE  SAĞLIK BAKANLIĞI KURUMLARINDA ÇALIŞAN DOKTORLARIN TAMAMI MUAYENEHANELERİNİ KAPATTILAR
Zafer Barış - Sağlık Bakanlığının yayımladığı kanun hükmünde kararnameden sonra bazı doktorlar, özel muayenehanelerini kapatıp devlet hastanesi ya da üniversitedeki görevlerine devam ediyor.
Kayseri Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kayseri'de Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlarda çalışan ve aynı zamanda özel muayenehanesi olan 10 doktorun tamamının özel muayenehanelerini kapatarak kamudaki görevlerine devam ettiklerini bildirdi.
Dr. Çetinkara, ''Belki de bu Türkiye'de bir ilk. Kayseri'de Sağlık Bakanlığının hastanelerinde çalışan ve aynı zamanda özel muayenehanesi olan doktor arkadaşlarımızın tamamı, muayenehanelerini kapattılar. Şimdi sadece hastanelerdeki görevlerini sürdürüyorlar'' dedi.
Üniversitelerde görev yapan ve aynı zamanda özel muayenehaneleri olan doktorlarla ilgili prosedürün ise farklı işlediğini kaydeden Çetinkara, muayenehanesini kapatan doktorun bunu üniversiteye bildirmesi, üniversitenin de sağlık müdürlüğüne bu konuda bilgi vermesi gerektiğini ifade etti.
Çetinkara, ''Üniversite bize muayenehanesini kapatan doktoru bildirecek ki biz de kayıtlarımızdan düşelim. Üniversitede görev yapan bazı doktorların muayenehanelerini kapattıkları şeklinde duyumlar alıyoruz ama bize üniversiteden bildirimde bulunulmadı, şu anda bizde bu muayenehaneler açık görünüyor. Hatta bazı doktorların muayenehane kapılarına, muayenehanelerini kapattıklarıyla ilgili yazı astıkları söyleniyor'' diye konuştu.

-''DOKTORLAR MAĞDUR EDİLMEMELİ''-

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ünal, özel muayenehanesini kapattığını muayenehanesinin kapısına yazı asarak duyurdu.
Prof. Dr. Ünal, muayenehanesinin kapısına, ''Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan kanun hükmünde kararname ile muayenehanemizde hasta muayene hizmeti durdurulmuştur'' yazısını hastalarını bilgilendirmek için astığını kaydetti.
Söz konusu kararnameyle üniversitelerde görev yapan doktorların muayenehane açmalarının, açmış olanların ise muayenehane hizmetlerini sürdürmelerinin önüne geçilmek istendiğini belirten Ünal, ''Üniversitelerde görev yapan doktorların üniversiteyi ya da özel muayenehaneyi tercih etmeleri istendi. Ben de tercihimi üniversiteden yana kullandım ve muayenehanemi kapattım. Tabii muayenehanemde takip ettiğim binlerce hastam vardı. Bu hastalarımın mağdur olmaması için, neden muayenehane faaliyetlerime son verdiğimi muayenehanemin kapısına astığım yazıyla duyurdum'' dedi.
Uygulamaya göre, üniversitede görev yapan doktor aynı zamanda özel muayenehanesinde faaliyetlerine devam ediyorsa üniversitede sadece öğretim üyeliği yapıp öğrenci yetiştireceğini ve araştırma yapacağını bildiren Ünal, ''Bunun dışında hasta muayene edemeyecek, döner sermaye işletmelerine bağlı araştırma uygulama hastanelerinde görev yapamayacak. Yani hem özel muayenehanesi olan hem de üniversitede çalışan doktorlar, ikisinden birini tercih etmek zorundalar. Tercihini üniversiteden yana kullanan, muayenehanesini kapatan doktorlar ise tıp fakültelerinde hasta bakımı dahil bütün görevlerini yerine getirecekler. Bu kanun hükmünde kararname çerçevesinde bir bakıma, tıp fakültelerinde görev yapan doktorlar, asli görevlerine dönmüş oluyorlar'' diye konuştu.
Uygulamayı bazı yönlerden olumlu bulduğunu ifade eden Prof. Dr. Ünal, şunları söyledi:
''Vatandaşlar ve hastalar açısından bakacak olursak çok doğru ve yerinde bir uygulama. Doktorların, üniversitelerde görev yaparken özel iş yeri açıp ticaretle uğraşmalarının önüne geçilmeye çalışılıyor. Böylece, hasta ile doktor arasındaki para alışverişinin önlenmesi amaçlanıyor. Aynı zamanda, tam gün mesaisini üniversitede geçirecek doktorlara vatandaşlar, özel muayenehanelerden farklı bir şekilde ama belki daha kolay ulaşacaklar. Bu çok güzel bir düşünce. Ama bununla birlikte, belli bir sosyal statüsü olan, belli bir gelir düzeyinde alışkanlıklar edinen ve o gelire göre yaşantısını sürdüren doktorların mağdur edilmemesi de gerekiyor. Sağlık Bakanlığı, kanun hükmünde kararname çıktıktan sonra muayenehanelerini kapatan ve üniversitelere dönen doktorlara verilmek üzere her üniversiteye aylık 1,5 milyon lira kaynak gönderiyor. Ocak 2012'den itibaren bu paralar kesilecek. Bu durumda doktorların gelirleri azalacak. Sağlık Bakanlığı vatandaşlar için böyle güzel bir uygulama yaparken bu uygulamanın diğer muhatabı olan doktorları da bu anlamda mağdur etmemeli ve mutlu olarak, şevkle hizmetlerini sunmalarına yardımcı olmalı.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim