• BIST 95.852
  • Altın 190,917
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Kayseri : 17 °C
  • Ankara : 18 °C
  • İstanbul : 24 °C

Kayseri’de Ezber Bozan Konferans

Kayseri’de Ezber Bozan Konferans
Eğitim-Bir-Sen Kayseri Şubesi “Türkiye’de Demokrasinin Gelişim Süreci” konulu konferans düzenledi. Konferans sıra dışı programının konuşmacılarından Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Görevlisi tarihçi Prof. Dr. Mehmet Çelik tarafından Kayseri Büyükşehir
Konferansın açılışında şube başkanımız Aydın Kalkan bir selamlama konuşması yaparak şunları söyledi. “ Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş ve varoluş temelini oluşturan “Egemenlik bila kayd-u şart milletindir” ilkesini önemseyen bir sivil toplum örgütü olarak Eğitim-Bir-Sen, ülkemiz ve insanlarımız adına en önemli talebimiz, çağdaş demokrasinin bütün kurumları ve kuralları ile tam ve koşulsuz bir şekilde hayata geçirmektir. Kimsenin ötekileştirilmediği, farklılıkların zenginlik kabul edildiği, gelir dağılımında adaletin sağlandığı, demokratik devlet, özgür birey, sivil toplum, hukukun üstünlüğü vaz geçilmez taleplerimizdir”.

Mehmet Çelik’in iki buçuk saat süren konuşmasını izleyiciler büyük bir dikkatle ve hayretle izlediler. “Kayseri’de bu 5. veya 6. Konferansım” diyen Çelik, Türk demokrasisinin son yüzyılının her safhasının bir konferans konusu olacağını belirterek şunları söyledi. “28 şubat darbesinin genel kurmay başkanı bu darbenin etkisinin bin yıl süreceğini söylemişti, ama darbenin etkisinin bittiğini sadece tartışmasının yapıldığını görüyoruz. Bu gün darbe yapılabilir mi? Sorusuna olabilir diyenlerde var olmaz diyenlerde. Ben şunu söyleyebilirim; çok darbe teşebbüsü var, fırsatını bulurlarsa yapabilirler. Biz şerbetli bir milletiz, darbe seviyoruz, Osmanlı döneminde de darbeler vardı”.
Darbelerden çok darbelerin sebebinin bulunması gerektiğini belirten Çelik, şunları kaydetti. “Hâkimiyetin meşruiyeti Osmanoğullarına aittir. Bu çok güçlü bir devlet geleneğidir. Bizans’ta ve Selçuklularda bu özellik yoktur. 20 milyon metre karelik bir toprağa sahip olan Osmanlı dünyanın dört bir yanında üsler kurmuş bir dünya devletiydi. Ayrıca zulmün olduğu yerlere bayrağını diker ve huzuru sağlardı. Ancak sanayi gelişimini sağlayamadığı için duraklama ve gerileme sürecine girdi. İlk defa Rus delegasyonu Osmanlıya hasta adam tabirini kullanarak tespihin imamesini koparırsak diğer tanelere istediğimiz şekli veririz diyerek fikrini açıklamıştır. Abduhamit tesbihin imamesiydi. Her olumsuzluğu Abdulhamite yükleyerek devlet felsefesinin bozulmasına ve çeteler oluşmasına sebep oldular. Enver paşa binbaşı iken kısa sürede, kural dışı yollarla zor kullanarak general yaptılar. Diğer devletlerin Osmanlı devletini ortadan kaldırmak istemelerinin esas sebebi Osmanlı coğrafyasıydı. Daha da önemlisi Türk cihan hâkimiyeti mefkûresi damarını kesmekti. 1. Dünya savaşı Osmanlı devletinin yıkılmasının esas sebebi değildir”.
450 yıl kaldığımız balkanlardan 158 gün gibi kısa bir sürede çekilmemize çeteler sebep olmuştur, savaşarak yenilerek çekilmedik diyen Mehmet Çelik, konuşmasına şöyle devam etti.
“İttihat ve terakkiciler devletin planlarını, sırlarını çetelere bildiriyor, etnik grupları kışkırtıyordu, bunları da hürriyet adına yaptıklarını söylüyorlardı. Ermenileri, Rusları, İngilizleri, Fransızları en çok ittihatçılar kışkırttılar. Askerler siyasete bulaşmıştı, bu çok tehlikeli bir durumdur. Osmanlı devletinin yıkılmasının en önemli sebebi askerlerin siyasete bulaşmasıdır.

İngilizlerin mebusan meclisini basarak 150 milletvekilini tutuklayıp Malta’ya, diğerlerini de Ankara göndermesi milletin umudunu kaybetmesine sebep olmuştur. Mustafa Kemal paşa böyle bir dönemde Osmanlı yönetimi tarafından görevlendirilmesi sonucu Samsun’a çıkarak topluma güven ve cesaret verici çalışmalar yapmaya başladı”.
Kurtuluş savaşı ve Lozan antlaşmasının tarih kitaplarında yazıldığından çok farklı olduğunu vurgulayan Çelik, şunları söyledi, “ Yunanlıları Anadolu’ya batılı devletler gönderdiler, en önemli çarpışmalar Sakarya savaşında yaşandı. Şamarı yiyen Yunanlılar ülkelerine döndüler ve Lozan toplantısı yapıldı. Diplomat olmayan ve dil bilmeyen İsmet paşanın Lozan’a gönderilmesine meclis razı olmadı ancak Mustafa Kemal paşa Lozan kararlarının mecliste onaylanacağını istemezlerse onaylamayacaklarını belirterek Lozan’a İsmet paşayı gönderdi. Lozan’dan gelen ve giden telgrafları batılı devletler sürekli takip ederek heyetimizin ve devletimizin düşüncelerini önceden öğreniyorlardı. Sonuçta topraklarımız 5 milyon metre kareden 780 bin metre kareye düştü. Lozan antlaşmasını laikler zafer, diğer kesim hezimet olarak değerlendirdi. Lozan antlaşması meclise geleceği zaman bir gün önce meclis feshedilerek yeni meclis kuruldu. Bu manidar bir durumdur. Demokrasiyi ve milli hakimiyeti en güzel biz ifade ederiz. “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözü bunu göstermektedir. Cumhuriyetle vaat edilenlerin çoğu yerine getirilmedi. Çeşitli tasfiyeler yapıldı isyanlar gösterildi. Bunların çoğu bahaneydi örneğin Konya olayları, dersim olayları kitaplarda yazıldığından çok farklıdır bunların belgeleri sabittir”.
1924 ten 1946 yılına kadar seçim yapılmadığını belirten Mehmet Çelik, çok çarpıcı açıklamalar yapmaya devam etti. “ Bu dönem valiler ve kaymakamlar aynı zamanda CHP’nin il başkanı ve sandık başkanı idi. İstediklerini milletvekili olarak seçiyor, bunun adına da seçim diyorlardı. 1960 ihtilalını Türk Silahlı Kuvvetleri değil çeteler yapmıştır. 236 generalin 235 ni emekli ederek orduyu gençleştirdik diyenler bu gün orduyu yönetecek komutanımız kalmadı diye yakınıyorlar. Bunların hiç biri doğru değil, işte bizim demokrasimizin gelişimi. 6700 subayın ordudan atılması, bir teğmenin genelkurmay başkanını tutuklaması da başka bir demokrasi ayıbıdır” diyen Çelik, daha 28 şubata gelemedim bir başka programda da bunu açıklarım diyerek iki buçuk saatlik konuşmasını bitirdi.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim