• BIST 107.015
  • Altın 172,213
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • Kayseri : 10 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İstanbul : 20 °C

KAYSERİ’DE PARALELİ BİTİRECEĞİZ

KAYSERİ’DE PARALELİ BİTİRECEĞİZ
AK Parti İl Başkanı Cahit Özden gazetemize verdiği özel söyleşide partilerinin paralel yapıyla mücadeleyi kırmızıçizgisi olarak belirlediğini söyleyerek:

 ‘Kayseri’de inşallah bu işi bitireceğiz. Bu iş Kayseri’de problem olmaktan çıksın istiyoruz” dedi.

 

AK Parti İl Başkanı Cahit Özden ile devam eden ilçe kongrelerini, 25 Ocak’ta yapılacak olan il kongresini, Haziran ayında yapılacak olan milletvekili seçimlerini ve gündemdeki bazı konular hakkında söyleştik.   

 

İlçe kongreleri 21 Aralık’ta son bulacak

Gündeminizde ilçe kongreleri var. Kongreler birkaç ilçede tamamlandı ve 21 Aralık’ta Melikgazi ile ilçe kongreleri son bulacak. Öncelikle ilçe kongreleri ile ilgili bir değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Genel merkezle yaptığımız görüşmeler sonucunda genel merkeze bir takvim sunduk. Bu takvimde birinci aşamada 7 tane ilçemizi ilk dilimde çözdük. 7 kongremizden sonra da arada 10 günlük bir boşluk bıraktık. Sonra tekrar geride kalan 9 kongreyi arka arkaya çözelim diye. İlk kongrelerimiz uzak ilçelerimizden başlamak üzere Sarız, Pınarbaşı, Tomarza, Akkışla ve Sarıoğlan diye geldik. Sonra da iki merkez ilçe Talas ve Hacılar ile 7 ilçeyi tamamladık. Bu 7 ilçenin kongrelerini bitirdikten sonra da diğer kongrelere 10 günlük hazırlık bölümü bıraktık. Bu hazırlık aşamamızdan sonra ilk kongremizi cumartesi günü Sarıoğlan, Felahiye Pazar günü de Develi, Yahyalı bitirdik. Önümüzdeki Cumartesi de İncesu ve Yeşilhisar’ı Pazar günü ise Bünyan’ı yapıp iki büyük ilçemizin dışındakileri tamamlamış olacağız. 20 Aralık’ta Kocasinan’ı ve 21 Aralık’ta Melikgazi’yi de yapıp, ilçe kongrelerini tamamlamayı planlıyoruz.

“Liste istişareler neticesinde çıkıyor”

İlçe kongrelerinden sonra il kongreleri başlayacak. Bu seferki kongrelerimiz istişare listeleri şeklinde geçiyor. Bütün istişarelerin neticesinde bir liste çıkıyor. Bu liste genel merkez tarafından görülüyor. İstişarelerin ve kontrollerin yapıldığı görülüyor. Bu istişarelerin üzerine biz gelip kongremizi yapıyoruz.

“Haziran seçimini götürecek kadroları oluşturuyoruz”

Hedefiniz tek liste ile mi gitmek?

Tabi… İstişarelerin neticesinde neyi gösterir. Şuanda çok bir şey söylemenin anlamı yok. Önümüzde çeşitli hedefler var. Biz buraya geldiğimizde ilk hedefimiz Cumhurbaşkanı seçimleriydi. İkinci büyük hedefimiz de kongreleri rahat bitirmekti. Çok şükür birinci hedefimizi Kayseri’ye yakışır bir şekilde bitirdik. İkinci hedefimizin 9’unu tamamladık. Geriye kalanını da tamamlarsak: Çünkü çalışacak ve seçime hazırlanacak kadroları yapmaya çalışıyoruz. Haziran seçimini götürecek kadroları yapmaya çalışıyoruz. Burada biraz avantajımız var. Eskiden gelme bir ilçe başkanı olduğumuz ve 10 yıldır bu partinin içerisinde olduğumuz için bunları ister istemez az çok nasıl bir liste yapılması gerektiğini ve seçime nasıl bir liste ile gidileceğini biliyoruz. Kadın kolları, gençlik kolları nasıl olacak? Seçim atmosferine girildiği zaman neler yapılması gerektiğini az çok yaşamış, görmüş ve bütün seçimlerin içerisinde bulunmuş bir başkan olarak biz de bunlara hazırlık yapıyoruz. Buna göre bir liste yapıyoruz. Ben buna inanıyorum.  Bizim arzumuz bu 9 ilçeyi de yaptığımız 7 ilçe gibi rahat ve huzurlu bir şekilde istediğimiz gibi bitirmek. Mutlaka hatalarımız olacaktır. Hata yapmamız mümkün değil. Nihayetinde birer kuluz. Ama büyük bir çoğunlukta %70-80 doğru bir liste yaptığımıza inanıyoruz. Bundan sonra da seçime böyle gidersek, Kayseri’de çok rahat bir şekilde seçime gideceğimizi tahmin ediyoruz. Rahat seçim derken, bunu çalışma koşulları açısından söylüyoruz. Diyelim ki Develi’de çalışacaksak, Milletvekili adaylarımızı Develi’ye gönderdiğimiz zaman Develi’de bunları rahatlıkla bir ekip genciyle, yaşlısıyla ve yönetimiyle alıp, Develi’nin her tarafını gezdirip dolaştıracak uyumlu bir ekip oluşturmaya çalışıyoruz.

“Hedefimiz her zaman lider olmak”

İl başkanı olduğunuzdan itibaren seçimlerle boğuşuyorsunuz. Bir de Haziran’da Milletvekili seçimleri var. Hazirandaki seçimlerde AK Parti’nin Kayseri’deki hedefi nedir?

Kayseri’de hedefimiz her zaman lider olmak. Çok şükür her zaman lider oluyoruz. Geldiğimizde ne dedik: İnşallah bir oy fazla alırız. Kayseri’de 400 bin oy mu alıyoruz? Bu sefer de 420 bin alırız. 420 bin aldık ise bu kez de 450 bin alırız. Bunu almak için elimizden gelen uğraşı göstereceğiz. Elimizden geldiği kadar çok kişiye ulaşıp, oyumuzu artırmanın yollarını arayacağız. Bu zaten bizim görevimiz. Bu iş için de ekip oluşturuyoruz.

“Kayseri’de bu işi bitireceğiz”

Paralel yapı ile mücadele sürecinde diğer birkaç ilde olduğu gibi Kayseri’de de yapılan yerel seçimlerde az da olsa bir düşüş yaşandı. Haziran ayında yapılacak olan milletvekili seçimlerinde bu mücadelenin yansıması nasıl olacaktır?

Bütün Türkiye’de bazı bir problem vardı. Tabiki de Kayseri’ye de yansıdı. Türkiye genelindeki bu tür bir olayın Kayseri’ye yansıması normal…  Ama biz elimizden geldiği kadar bu işi çözmeye çalışıyoruz. Kayseri’de inşallah bu işi bitireceğiz. Bu iş Kayseri’de problem olmaktan çıksın istiyoruz.

Partimiz bir kırmızıçizgi koymuş mu? Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız bu kırmızıçizgi de ısrar ediyor mu? Bizim bu kırmızıçizgiyi yok saymamız mümkün değil. Bu çizgi bizim çizgimiz yani… Biz de mücadelemizi aynı şekilde sürdüreceğiz. Biz bunu yapmak zorundayız. Türkiye’yi düşünüyorsak bunu yapacağız. Devletle uğraşanlara, devletle uğraşılmayacağını göstermemiz lazım.

“Ankara’dakileri bitirirsek, buradakilerde biter”

Başkan Özhaseki geçtiğimiz haftalarda Kayseri yerel televizyonlarının ortak yayınına çıktı. Bu yayında yaptığı açıklamada dinlemeleri yapanların Ankara merkezli olduğunu bunun taşradaki ve Kayseri’dekilerle bir ilgisi olmadığını söylemişti. Dolayısıyla Kayseri’de paralel yapıyla mücadelenin Ankara ve İstanbul’daki gibi aynı sertlikte geçmesini istemediğini belirtmişti. Siz de aynı kanaatte misiniz?

Anakara merkezli yapılanlar tabikii Kayseri’de yapılanlarla karşılaştırıldığında, Kayseri’de yapılanlar hiç sayılır. Fakat ne olursa olsun Kayseri’deki bir uzantısıdır. Kayseri’deki uzantısı zarar vermiyor diyemeyiz. O uzantı da zarar veriyordur. Başkanımız bunu söylerken herhalde bir anlam kargaşası oldu diye düşünüyorum. Yani orada başını ezersek buraya uzanmaz gibi veya buradakileri de zaten ortadan kaldırmış oluruz gibi düşünüyorum. Oradakileri bitirirsek, zaten buradakilerde biter. Bir şey kalmaz diye anladım. Ben böyle anladım.

“Abdullah Gül uluslararası arenada bizi çok güzel temsil eder”

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün şuanda çok cılız bir sesle de olsa parti kuracağı veya uluslararası arenada uluslararası bir kuruluşta yer alacağı dillendirildi ve halen ne yapacağı merak konusu… Sizce biz Abdullah Gül’ü önümüzdeki yıllarda hangi platformda göreceğiz?

11. Cumhurbaşkanımız Kayseri’ye ilk geldiğinde, Büyükşehir Başkanlığında tüm ulusal basına bir açıklama yaptı ve dedi ki: “Hepiniz benden parti kurmamı bekliyorsunuz. Ama böyle bir şey yok. Ben partimin arkasındayım. Onlar benim arkadaşım. Ben hepsiyle beraberim.” Bunun üzerine konuşmanın bir anlamı yok. Ben o gün yanındaydım ve o konuşmayı da bizzat dinledim. Orada anladığım kadarıyla böyle bir şey yok.

Uluslararası arenada temsil etmesine gelince, Türkiye’yi uluslararası arenada çok güzel temsil edeceğine inanıyorum. Bunun başbakanımız da cumhurbaşkanımız da mutlaka biliyordur.

“AK Parti her zaman bir yükseliş trendi gösteriyor”

Son zamanlarda çok fazla parti kurulmaya başlandı. CHP’den ayrılanlar ve 17 Aralık olayından sonra partinizden ayrılan milletvekillerinin liderlik ettiği partiler kuruldu. Bu yeni kurulan partilerin Ak Parti’ye olan etkisi ne olur?

AK Parti her zaman bir yükseliş trendi gösteriyor. Bu trende belli bir oy oranında seyrediyor. Bir puan düşüyor veya artıyor. Ama %48’ler seviyesinde seyrediyor. Bu partilerde bir önlem arayışı içerisine giriyor. Biz muhalefeti yapamıyoruz diyorlar. Muhalefeti yapacak bir parti kurabilir miyiz diye uğraşı veriyorlar. Ama millet bize teveccüh gösteriyor. Bu da AK Parti’nin doğru yolda olduğunu herkese gösteriyor. AK Parti’de kadrolarını devamlı yenileyerek. Güzel bir hizmet edinmenin yollarını arıyor.

“40’ın üzerinde ilçe gezisi yaptım”

Her seçim öncesinde AK Parti’nin ciddi bir düşüş yaşayacağı yönünde görüşler ortaya atıldı. Bazı anket şirketleri de bu yönde oranlar verdi. Fakat bunların aksine partiniz oylarını artırarak bugüne kadar geldi.  En son olarak da RecepTayyip Erdoğan’ın partinin başından gittikten sonra partinin çöküşe geçeceği yönünde de görüşler ortaya atılıyor. Siz bu durumu nasıl değerlendirirsiniz?

Görünen köy kılavuz istemez. Her ay ikişer üçer anket yaptıran bir partiyiz. Biz oturup da ne oluyor diye bakmıyoruz? Başbakanımızın nezdinde bütün Türkiye’yi dolaşıyoruz. Kayseri’de de biz dolaşıyoruz. Ben Kayseri’de il başkanı oldum olalı 40’ın üzerinde ilçe gezisi yaptım. Başbakanımızın bir haftada gezdiğini görüyorsunuz. Bu kadar milletle iç içe olarak milletin nabzını tutmayan bir parti olur mu? Nabzını tutar ve neticeyi de alır. Bunların da anketler neticesinde sonucunu alıyoruz.

Biz de ne bir oy kaybı be bir düşüş var. Gündemdeki olaylara göre puan artışı veya düşüşü olabilir. Ama zannedildiği gibi bir kan kaybı yok. Kayserimizde de böyle bir kan kaybı yok. Ne kadar çok dolaşırsan kendin ile ilgili bilgiyi o kadar fazla alıyorsun. Çok şükür Kayserimiz de de Türkiye’de de böyle bir problemimiz yok.

“Herkesin çalışma tarzı farklıdır”

Sizin ilçe ilçe çok dolaştığınız biliyoruz. Buna rağmen basında çok fazla yer almadığınızı görüyoruz. Bu sizin tercihiniz mi?

Bu bizim eksikliğimiz olabilir. Bir de diyelim ki Sarız’a gidiyoruz. Burada 4-5 etkinlik yapıyoruz. O hafta dönüyoruz. Ertesi gün başka bir yere gidiyoruz. Bir 4-5 etkinlik daha yapıyoruz. Hepsini basın tek bir celse de verebiliyor. Bizim 10 programımızı 2 günde gösterebiliyor. Bunları yapıyoruz ve yapmamız lazım.

Yalnız size şöyle katılıyorum. Herkesin çalışma tarzı farklıdır. Biz de il başkanı olduğumuzda buradan da Develi’yi, Sarız’ı ve Felahiye’yi yönetmek olur. Neler yapılacağını listelersiniz birer temsilci gönderirsiniz, onlar yapar. Ama biz 10 senedir bu işin tarlasından geldik. Görmeden içim rahat etmiyor. Gitmezsem rahat etmiyorum. Benim arzum Felahiye’deki de Sarız’daki de il başkanını görsün. Herkes orada il başkanını görsün istiyorum. Geldi dolaştı bizimle konuştu demelerini istiyorum. Ben il başkanı olalı 5-6 ay oldu. 5-6 defa sadece Develi’ye gitmişim. Ben bunun farkında değilim tabii… Çeşitli vesilelerle gitmişim. Onlar söyleyince ben de öğreniyorum. Teşkilatın temelinden geldiğimiz için biz de ilçe yönetimindeyken isterdik ki il başkanımız bizimle beraber programlara katılsın.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Teşekkür ederiz. Buraya kadar geldiniz. Bizimle oturdunuz sohbet ettiniz. Çok teşekkür ederiz.

Biz de söyleşi için teşekkür ederiz…

Söyleşi: Bünyamin Gültekin

Fotoğraf: Veli Gögebakan

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim