• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • Kayseri : 2 °C
  • Ankara : 15 °C
  • İstanbul : 20 °C

KAYSERİ'DE VATANDAŞLARIMIZIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

KAYSERİ'DE VATANDAŞLARIMIZIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR
KAYSERİ'DE VATANDAŞLARIMIZIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR
Asayiş Şube Müdürlüğümüze bağlı sivil, yaya ve motorize devriyelerimizin suçun işlenmeden önlenmesine yönelik alınan tedbirler çerçevesinde yürütmüş oldukları çalışmalar neticesinde, olayların meydana gelmeden önlenmesi ve meydana gelen olayların aydınlatılarak faillerin tespiti ile yakalanması açısından önceki yıllara göre aşama kaydedilmiştir. Şube Müdürlüğümüze bağlı ekipler tarafından, vatandaşların yoğun olarak bulundukları yerler, kamu kurumları, banka ve bankamatikler kontrol edilerek, şüpheli şahıs ve araçlar üzerinde kontrollere devam edilmektedir.

Ekim ayı içerisinde kutlamış olduğumuz Kurban Bayramı vesilesiyle halkımızın bayramlarını rahat, huzurlu ve güvenli bir şekilde geçirmelerini sağlamak amacıyla;
Vatandaşlarımızın sahte para ve dolandırıcılık hakkında bilgilendirilmesi için İlimizin değişik yerlerinde 15.000 adet broşür dağıtılmıştır.

Otobüs terminali, özel terminal, tren garı ve havalimanı gibi ulaşım yerlerinde yolcu kapasitesi arttığından belirtilen yerlere takviye devriye ekipleri görevlendirilmiştir.

Bayram öncesi halkın yoğun olarak bulunduğu caddeler, sanayi bölgeleri, hayvan pazarları, umuma açık yerler, alışveriş merkezleri, pazaryerleri, mağaza ve dükkanların yoğun olarak bulunduğu yerlerde kapkaç, yankesicilik ve dolandırıcılık olaylarına karşı yaya ve motorize devriyelerin sayısı artırılmıştır.

Hayvan pazarlarında görevlilerimiz tarafından mor ışık kullanılarak sahte para olaylarına karşı tedbirler alınarak gerekli çalışmalar yapılmıştır.

Mezarlıklar bayram öncesi ve süresince yoğun olarak ziyaret edileceğinden dolayı mezarlıklar civarında ekip görevlendirilerek gerekli önlemler alınmıştır.

Bayram tatilini başka yerlerde geçirecek vatandaşların ikametlerinin boş olacağı düşünülerek hırsızlık olaylarına karşı tedbirler artırılmıştır.

Müdürlüğümüzce alınan bu emniyet tedbirleri neticesinde İlimiz Asri Mezarlıkta, terminalde ve hayvan pazarlarında Kurban Bayramı süresince herhangi bir hırsızlık, dolandırıcılık vb. asayişe müessir olay meydana gelmemiştir.


Kurban Bayramı vesilesiyle sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde, İl Emniyet Müdürlüğünde görevli personel tarafından getirilen kurban etleri, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü aracılığıyla, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza dağıtılmıştır.

08-31 Ekim 2012 tarihi arasında İl Merkezi Talas-Hacılar ve İncesu ilçelerimizde yol uygulamaları yapılmış olup, yapılan uygulamalarda (9581) şahıs, (2972) araç sorgulanmış, (26) aranan şahıs yakalanmış, (5) ruhsatsız av tüfeği, (3) ruhsatsız tabanca, (85) adet mermi elde edilmiş, (8) şahsa sürücü belgesizlikten işlem yapılmış, (21) araca cezai işlem uygulanmış, (6) yakalamalı-hacizli araç yakalanmış, (6) araç trafikten men edilmiş ve 7.047.00 TL para cezası uygulanmıştır.

2012 yılı Ekim ayı içerisinde ilimiz merkezinde 112759 şahsın kaydı sorulmuş, çeşitli suçlardan aranan 170 şahıs adli makamlara teslim edilmiştir. Asayişe müessir olaylardan özellikle hırsızlık ve dolandırıcılık olayları başta olmak üzere tüm olayların önlenmesine yönelik Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesindeki Büro Amirliklerinin yapmış olduğu çalışmalar artarak devam etmektedir.

2012 Ekim ayı içerisinde, hırsızlık olaylarına karşı yapılan mücadelede çok sayıda ziynet eşyası elde edilerek müştekilerine teslim edilmiş, balkondan ve inşaat iskelesinden girilmek suretiyle yapılan evden hırsızlık olayı şüphelileri yakalanarak adli mercilere teslim edilmiş, çeşitli olaylardan yakalanan şüphelilerin ev, işyeri, oto ve kiralamış oldukları özel banka kasalarında yapılan aramalar neticesinde çok sayıda çalıntı ziynet eşyası elde edilerek müştekilere teslim edilmiştir.


2012 Ekim ayı içerisinde, diğer İl Emniyet birimleri ile irtibat sağlanarak çok sayıda kontör dolandırıcılığı olayı şüphelileri yakalanarak adli mercilere teslim edilmiştir.
01.10.2012 ile 31.10.2012 tarihleri arasında ilimiz merkezinde 2683 asayiş olayı meydana gelmiş, bu olayların 2279 ’unun faili olan 3006 şahıs yakalanarak adli mercilere sevk edilmiş, bu şahıslardan 200’ü işlemiş oldukları suçlardan dolayı tutuklanmıştır. İlimiz merkezinde Ekim ayı içerisinde meydana gelen asayiş olaylarının aydınlatılma oranı % 85 olup faili meçhul olan 404 olayın aydınlatılması ve şüphelilerinin yakalanması için çalışmalarımız devam etmektedir. İlimiz merkezinde meydana gelen 2683 olayın 522’ si malvarlığına karşı işlenen suçlar, 75’i iş kazası, 317’ si tehdit ve hakaret gibi suçlar, 539’u yaralama ve darp olayları, 577’si kayıp şahıslar, şüpheli ölüm, buluntu eşya konuları, diğer kazalar, zehirlenme, intihar ve intihara teşebbüs suçlarından oluşmaktadır.

Kayseri il merkezinde Ekim ayı içerisinde ekiplerimizce yapılan kontrollerde 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun;

1- Emre Aykırı Davranış maddesinden 259 şahsa 43771 TL.
2- Dilencilik maddesinden 99 şahsa 8118 TL.
3- Kumar oynamak maddesinden 22 şahsa 3718 TL.
4- Sarhoşluk maddesinden 22 şahsa 1804 TL.
5- Gürültü maddesinden 595 şahsa 48790 TL.
6- Rahatsız Etme maddesinden 145 şahsa 11890 TL.
7- Tütün Mam. Tüketilmesi maddesinden 18 şahsa 1476 TL.
8- Kimliği Bildirmeme maddesinden 35 şahsa 2870 TL.
9- Silah Taşıma maddesinden 30 şahsa 12012 TL.

olmak üzere toplam 1225 şahsa 134.449 TL idari para cezası tatbik edilmiştir.

VATANDAŞLARIMIZIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Olayların aydınlatılması ve faillerin yakalanmasında ihbarların zamanında yapılmasının çok önemli olduğu şüphesiz bir gerçektir. Vatandaşlarımızın yapmış olduğu ihbarlar günün 24 saati anında değerlendirilmekte, belirtilen adreslere en yakın ekiplerimiz intikal ederek bilgi toplamakta, olayları gerçekleştiren şüpheli şahıslar yakalanmakta ve olaylar aydınlatılmaktadır. Bu bağlamda vatandaşlarımıza büyük görev düşmekte olup vatandaşlarımızın şüpheli şahıs, şüpheli oto yada herhangi şüpheli bir durumla karşılaşması halinde vakit geçirmeksizin günün her saati ücretsiz olan 155 Polis İmdat telefonunu arayarak bilgi vermeleri büyük önem arz etmektedir.

Vatandaşlarımızın güvenlik ve asayiş yönünden sorun yaşamaması için;

Alışveriş merkezlerinin bulunduğu bölgelere park etmiş oldukları otolarının iç kısmına değerli eşyalarını bırakmamaları,
Özellikle kalabalık yerlerde tramvay, otobüs durakları, alışveriş merkezleri ve halkın yoğun olduğu yerlerde yankesicilik olaylarına karşı dikkatli olunması,
Tatile gidildiğinde veya uzun süreli ikametten ayrılma durumunda ise ikamet ve işyerlerinin kapı ve pencerelerinin kilitli olup olmadığının kontrol edilmesine önem göstermeleri gerekmektedir.Çocuk, ilk ve en yakın çevresi olan aileden oldukça yoğun bir biçimde etkilenir. Fiziksel psikolojik gereksinimlerin yanında, aile ortamı çocuk için vazgeçilmez olan güvenlik ve sevgi gereksinimlerini karşılar. Bu da çocuğun suça yönelmesini engeller. Bunun yanında aile ortamını oluşturan diğer bireylerin özellikle de anne ve babanın hem evliliğin getireceği sorumlulukları karşılayabilecek kadar olgun hem de çocuklar için birer model olabilecek yetkinlikte olması gerekir.
Çocuk her canlı varlık gibi değişen, çevresi ile etkileşen ve gelişen bir bireydir. Onun iyi ya da kötü olmasını belirleyen, suça yönelten nedenler, bireysel ve çevresel nedenler olmak üzere iki temel gruba ayrılır. Bireysel nedenler, çocukların işlediği suçların, ancak oldukça küçük bir kısmını oluşturur. Çocukların suça yönelmesinde esas önemli faktör çevresel nedenlerdir. Bunların başında, çocuğun hayatını içinde geçirdiği aile, okul, iş, kent ve arkadaş çevresi gelmektedir. Aileden ve çevreden yeterince ilgi görememe, sevgi yoksunluğu, otoriter aile yapısı, eğitimin yanlış ya da eksik olması, ekonomik sıkıntılar yada ekonomik aşırılıklar, ailelerin parçalanması, bazı gelenek ve görenekler, göç, dışlanmışlık psikolojisi, örnek alınan suçlu bireyler, gibi nedenler çocukları suça iten bazı nedenlerdendir.
İlimizde Ekim ayı içerisinde çocukların karıştığı olaylar sonucu ortaya çıkan suç tablosu aşağıda belirtilmiştir.

Kişilere
Karşı Mal Varlığına Karşı Narkotik Suçlar Diğer
Suçlar
Olay Sayısı 156 56 10 9
Suça Sürüklenen Çocuk 223 88 14 12
Mağdur Çocuk 139 10 - -

Çocuk adalet sisteminde amaç, çocuğun içinde bulunduğu ortamdan çıkarılıp korunması, suç işlemeyi bir yaşam biçimi haline getirmesinin önlenmesi yani çocuğun iyileştirilmesidir. Topluma tekrar kazandırılmak istenen, suça sürüklenen yada suç mağduru çocuklarla ilgili temel hedef suçu bir yaşam biçimi haline getirmelerinin önlenmesi ve kendilerine iyi bir gelecek kurmalarına yardımcı olmaktır.
Müdürlüğümüz Çocuk Şube Müdürlüğü’nce, suça sürüklenmiş, risk altında olan ve korunma ihtiyacı bulunan çocukların bedensel, ruhsal ve sosyal gelişimlerini sağlıklı olarak tamamlamaları ve yeteneklerini en üst düzeyde geliştirmeleri suçu bir yaşam biçimi haline getirmelerinin önlenmesi ve suç işlemelerinin önlenmesi amacıyla yürütülen projeler kapsamında;
1) Her Çocuğun Bir Hayali Olsun, Hayalleri Gerçek Olsun Projesi çerçevesinde İl Spor Güvenlik Kurulu kararı ile Kayserispor kulübünce, futbol takımının İlimiz Kadir Has Stadında oynadığı her maç için 50 adet bilet temin edilerek 2012-2013 futbol sezonu Ekim ayı içerisinde oynanan 1 lig maçına Suça sürüklenen, suç mağduru ve risk altında bulunan çocuklardan oluşan toplam 50 (Elli) çocuk götürülerek maç izlemeleri sağlanmıştır.
2)Pınarbaşı İlçesi’nde 25.05.2012 günü meydana gelen terör olayından dolayı İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli personelin hem fiziksel hem de psikolojik olarak desteklenmesi amacıyla Çocuk Şube Müdürlüğü olarak Pınarbaşı İlçesi’nde görevli teşkilat mensubu çocuklarımızın katılımıyla Müdürlüğümüz ulaşım araçları vasıtasıyla, Pınarbaşı İlçesi’nden alınan Toplam yirmi iki (22) çocuğa, İlimizin tarihi, kültürel zenginliklerinin tanıtıldığı, bir gün boyunca devam eden aşağıdaki faaliyetler yapılmıştır.
Çocuk ve TDP Şube Müdürlüklerimize bağlı personelin refakatinde 13/10/2012 Cumartesi günü Pınarbaşı İlçemizden ailelerinden teslim alınan çocuklarımız İl Merkezi’ne getirilmiş, Kayseri Forum içerisinde bulunan Sinemax Sinemalarında “Cesur” isimli animasyon film izletisi sonrası Etnoğrafya Müzesi ile Atatürk Evi ziyaret edilmiş, sonrası Kayseri Foruma geçilerek öğle yemeği yenmiş ve yemek sonrası hediye çanta dağıtılmıştır. Hacılar İlçesi’nde teleferik gezisi sonrası Hacılar İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ziyaret gerçekleştirilmiş, çocuklara çay ve pasta ikramı yapılmıştır. Emniyet Müdürlüğümüz ek hizmet binasında bulunan Çocuk Şube Müdürlüğü gezdirilerek çocuklara hediye takdim edildikten sonra Beştepeler Mesire alanına gidilerek hayvanat bahçesi ile Kayseri Evi ziyaret edilmiş ve Pınarbaşı İlçesi’ne hareket edilerek çocuklar İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde ailelerine teslim edilmişlerdir.
Gezi sırası ve sonunda çocuklarla yapılan görüşmelerde, moral motivasyonlarının üst düzeyde olduğu, hazırlanan etkinliklerden oldukça mutlu oldukları gözlemlenmiştir.
3) Okulların yakın ve uzak çevresinde koruyucu ve önleyici güvenlik önlemlerinin alınması, öğrencilerin şiddet ve şiddet içeren olaylara karşı korunması, madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklara karşı korunmasına yönelik önlemlerin alınması, okul giriş-çıkışlarında trafik ve asayiş yönünden alınan önlemlerin arttırılması, ruhsal, bedensel ve cinsel gelişimlerini olumsuz yönünde etkileyecek müstehcen neşriyattan ve diğer olumsuz unsurlardan korunmasına yönelik tedbirlerin alınması, öğrencilerin yasa dışı örgütsel ve ideolojik faaliyetlerinin etkilerinden uzak tutulması ve eğitim-öğretimin devam ettiği saatlerde öğrencilerin okul ortamında bulunmalarının sağlanması için, okulların yakın çevresinde bulunan umuma açık yerler, internet kafeler, elektronik oyun salonları ile park ve bahçelere yönelik denetimlerin artırılması amacıyla hazırlanan “Eğitim Ortamlarının Güvenliğinin Sağlanması Projesi” kapsamında okullar çevresinde çeşitli denetleme ve kontrol faaliyetleri yapılmıştır.

Eğitim Ortamlarının Güvenliğinin Sağlanması Projesi Kapsamında 2012 EKİM Ayı Denetleme Faaliyetleri DENETLEME
SAYISI YAPILAN
İŞLEM
SAYISI
İNTERNET SALONU 2130 119
PARK VE BAHÇELER 471 22
KAHVEHANELER 474 -
DİĞER UMUMA AÇIK YERLER 601 160
OKUL SERVİS ARAÇLARININ KONTROL VE DENETİMİ 1509 204
ŞAHIS GBT SORGUSU 7119 1
ARAÇ SORGUSU 802 3

4) Çocuklar ve gençlerimizin internet salonlarında madde bağımlılığı, intihara yönlendirme, cinsel istismar, kumar ve benzeri suçlar ile kötü alışkanlıklara teşvik eden yayınların içeriklerinden korumak, çocukların psikolojik gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek oyunların oynanmasını engellemek için internet salonlarının mevzuatlara uygun bir şekilde çalışmalarını sağlamak ve eğitim-öğretim çağındaki öğrencilerimizin okullarına devamlılığını artırmak amacıyla İnternet Salonlarının Etkin ve Sürekli Denetlenmesi Projesi hazırlanarak uygulamaya başlanılmıştır.
İnternetin küresel dünyadaki yaygınlaşması günlük hayatımızda da bir takım etkilerin ve bazı yeni alışkanlıkların oluşmasını sağlamıştır. Her türlü bilgiye saniyelerle ulaşma imkânı sağlayan internet, hayatımızın her alanında bizlere büyük kolaylıklar sağlarken, yetişkinlerde dâhil olmak üzere çocuklarımıza sanal âlemde tanınmayan kişilerle sohbet, cinsel içerikli görüntülere çok rahat şekilde ulaşma imkânı sunması gibi etkileri ve yeni alışkanlıklarıyla tuzakları da beraberinde getirmiştir. Evlerde, işyerlerinde, sosyal mekânlarda ulaşılabilen internetin denetimli kullanılmaması ise sosyal ve psikolojik yıkımlara neden olabilmektedir.
İnternetin kullanımı, internet kafelerin yaygınlaşmasını beraberinde getirmiştir. Evlerde internet imkânı olmayan veya evlerde kullanamayan bireylere bu imkânı internet kafeler sunmaktadır. Ancak her iyi şeyin kötüye kullanılma ihtimalinin internet kafeler içinde geçerli olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ile İnternet toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelik gereğince içerisinde kamera bulunması, yaşı küçük çocukların kafelere alınmaması, porno içerikli sitelere girişin engellenmesi, geçmiş kayıtların tutulması gibi sorumluluklara uyulup uyulmadığı konusunda tüm ilçeler dâhil olmak üzere internet kafeler denetlenmektedir.
Kayseri Emniyet Müdürlüğünce 05.10.2012 ile 19.10.2012 tarihleri arasında il genelinde 189 İnternet Kafe denetlenmiştir. Denetlemelerde; 23 işyerinde mahkeme kararıyla yasaklanan sitelere girebilmeyi sağlayan DNS değişikliği yapıldığı, 5 işyerinde filtre programı bulunmadığı ya da yetersiz filtre programı kullanıldığı, 10 işyerinde yaşı küçük çocuk bulundurulduğu, 18 işyerinde IP Log kaydı ya da imzalayıcısı bulunmadığı, 5 işyerinde kamera kayıt sistemini kurmadığı, 42 işyerinde telif haklarının ihlal edildiği, 2 işyerinin ruhsatsız çalıştığı, 1 işyerinin elektronik mekanik oyun aleti bulundurduğu, 1 işyerinin ana bilgisayarı içerisinde pornografik türde görüntüler bulunduğu tespit edilerek 73 internet kafe hakkında üzere 107 ihlalle ilgili olarak adli ve idari işlem başlatılmıştır.
Bu nedenle çocuklarınızın kimlerle ve hangi ortamlarda görüştükleri, neleri seyrettikleri konularının önemi ile internet kafelerin güvenilirliğinin aileler tarafından bilinmesinin önemini hatırlatmak isteriz. Çocuklarımızın psikolojilerinin gönderilen tuzak mesajlar ve uygunsuz görüntülerle bozulmaması için kafelerin aileler tarafından da incelenmesi gerekmektedir. Yasal olarak verilen yetkileri kullanırken ailelerinde bize yardımcı olması, geleceğimiz olan çocuklarımızı muhtemel zararlardan korurken hayatımızın önemli bir parçası haline gelen internetin yararlı kullanılmasını beraberinde getireceğini düşünüyoruz.
Geleceğimizin teminatı olan çocuklar ve gençlerimizi kötü alışkanlıklar ve zararlı ortamlardan uzak tutmada öncelikle ailelere büyük görev düşmektedir. Ailelerin çocuklarına gösterecekleri sevgi, ilgi ve şefkat onları birçok olumsuzluktan uzak tutacaktır. Çocuklar ve gençlerimizin esenliği için Kayseri Emniyet Müdürlüğü olarak bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışmalarımız artarak devam edecektir.

DENETİM FAALİYETLERİ

"Trafik Güvenliğinde Yani Açılımlar, Hedefler ve Çözüm Projeleri" kapsamında vatandaşlarımızın, ilimiz karayollarında güven içerisinde seyahat edebilmelerini sağlamak, ilimizde meydana gelen trafik kazalarını önlemek, trafik kazaları nedeniyle meydana gelen can kaybını ve ekonomik kayıpları en aza indirmek amacıyla özellikle Hız, Alkol, Emniyet Kemeri, Takograf ve Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanımı gibi başlıca denetim konularında etkin denetimler halen devam etmekte olup, bu kapsamda;
01/10/2012 ile 30/10/2012 tarihleri arasında trafik ekiplerimizce, gerek seyir halinde ve gerekse sabit noktalarda yapılan trafik uygulamaları neticesinde il genelinde, 40.563 araç kontrol edilmiş, 12.719 araç sürücüsüne toplam 2.034.116 TL, trafik İdari Para Cezası uygulanmış, 607 araç trafikten men edilmiş, 436 araç sürücüsü mahkemeye sevk edilmiştir. 165 araç sürücüsünün belirlenen limitin üzerinde alkollü araç kullanmaktan, 22 araç sürücüsünün 100 ceza puanından sürücü belgeleri geri alınmıştır.
İl Merkezinde ise 23.887 araç kontrol edilmiş, 10.212 araç sürücüsüne toplam olarak 1.647.424 TL, Trafik İdari Para Cezası uygulanmış, 521 araç trafikten men edilmiş, 415 araç sürücüsü mahkemeye sevk edilmiştir. 160 araç sürücüsünün belirlenen limitin üzerinde alkollü olarak araç kullanmaktan, 19 araç sürücüsünün 100 ceza puanından sürücü belgeleri geri alınmıştır.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun;

31/1-b (Kamyon, Otobüs ve çekicilerde takograf, taksi otomobillerinde ise taksimetre kullanmamak ve kullanılır durumda bulundurmamak) maddesini ihlal etmekten 116 araç sürücüsüne 37.004TL,
47/1-b (Işıklı trafik işaretlerinden kırmızı olanına ve sesli işaretlere uymamak) maddesini ihlal etmekten 1.389 araç sürücüsüne 213.906 TL,
47/1-c (Trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymamak) maddesini ihlal etmekten 456 araç sürücüsüne 32.882 TL,
48/5 (Taksi, dolmuş, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici gibi ticari amaçla yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar ile resmi araçları alkollü kullanmak, kanındaki alkol miktarı 0,50 promilin üstünde iken diğer araçları kullanmak) maddesini ihlal etmekten 176 araç sürücüsüne 114.400 TL,
51/2-a (Hız ölçen teknik cihaz veya çeşitli usullerle yapılan tespit sonucu hız sınırlarını %10' dan %30' a kadar aşmak((%30 dahil) maddesini ihlal etmekten 2.612 araç sürücüsüne 402.248 TL,
51/2-b (Hız sınırlarını %30' dan fazla aşmak) maddesini ihlal etmekten 1.783 araç sürücüsüne 568.777 TL,
73 (Araçları kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca kullanmak, araçlardan bir şeyler atmak veya dökmek, seyir halinde telefonla konuşmak) maddesini ihlal etmekten 260 araç sürücüsüne 18.720 TL,
78/1-a (Emniyet kemeri bulundurması zorunlu araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak veya kullanmamak) maddesini ihlal etmekten 812 araç sürücüsüne 58.464 TL,
78/1-b (Motosiklet kullanırken koruma başlığı veya koruma gözlüğü, yolcu iken koruma başlığı bulundurmamak ve kullanmamak) maddesini ihlal etmekten 28 araç sürücüsüne 2.016 TL, İdari Para Cezası uygulanmıştır.


EĞİTİM FAALİYETLERİ

İlimiz şehir merkezinde, Eylül ayı içerisinde toplam 261 trafik kazası meydana gelmiştir. Meydana gelen kazaları incelendiğinde yayaların karıştığı kaza oranı %40 olarak gerçekleştiği görülmektedir. Yayaların trafik bilincini geliştirmek amacıyla 18 lisede toplam 3023 öğrenciye Trafik içerikli seminer verilmiş, bu seminerlerde yayaların uyması gereken trafik kurallarıyla beraber özellikle yaya alt ve üst geçitlerinin kullanılması, karşıdan karşıya geçerken güvenli geçiş yerlerinin tercih edilmesi konuları üzerinde durulmuştur.
Kurban Bayramı tatilinin uzun olması nedeniyle araç yoğunluğunun artacağı düşünülerek bayramdan önce, bayram süresince ve bayramdan sonra sürücüleri bilgilendirme amaçlı hazırlanan yaklaşık 11.000 adet broşür dağıtılarak sürücülerin duyarlılığının arttırılması yönünde çalışmalar yapılmıştır.
PROJE VE ÇALIŞMALAR
Kasım ayı içerisinde hayata geçirilecek olan Okul Servis Sürücülerinin eğitim programı planlanmıştır. Özellikle özürlüler ve hareket kısıtlığı olan vatandaşlarımızın günlük hayatlarında kullandıkları akülü araçlarla trafik içerisinde daha güvenli seyredebilmeleri açısından büyük önem arz eden görünürlüklerinin üst seviyede olmasını sağlamak ve temel trafik kuralları konularında paylaşımda bulunmak maksadıyla, hazırlanan proje kapsamında ilimizde faaliyet yürüten Emniyet Teşkilatı Vazife Malülü ve Şehit Aileleri Vakfı, Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği ve Anadolu Sakatlar Derneği Genel Merkezi ile irtibata geçilmiş, 08 Kasım 2012 günü saat:14.00' da Trafik Eğitim Tesislerinde hedef kitleye yönelik bilgilendirici eğitim verilecektir. Ayrıca 14 Kasım 2012 günü saat 14.00' da ilimizde faaliyet gösteren şehirler arası otobüs sürücülerine yönelik Kayseri Şehir Terminalinde eğitim semineri verilmesi planlanmıştır.
KIŞ TEDBİRLERİ

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte, bu günlerde yağmur şeklinde, önümüzdeki günlerde kar şeklinde olacak yağışların artması ve beraberinde yolların buzlanması sonucu, karayolu üzerinde trafik güvenliğinin olumsuz yönde etkileneceği bilinmektedir.
Gerek şehirlerarası yollarda ve gerekse şehir içi yollarda, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin korunması ve hava şartlarındaki olumsuzluklara rağmen huzur ve güven içinde seyahat edebilmelerini temin edilmesi için, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da kış ayında çeşitli tedbirler alınmaktadır.
Alınacak trafik tedbirleri;
1- Büyükşehir, Kocasinan, Melikgazi Belediye Başkanlıkları ve Karayolları 6.bölge Müdürlüğü ile koordinasyon kurularak, Trafik ekiplerimizin refakatinde, kar temizleme çalışmalarının sürdürülmesi ve buzlanma olan bölgelerin tuzlanması sağlanacaktır.
2- Şehir içi ve şehirlerarası yollarda kapanan yolların açılması yönünde ilgili kuruluşlarla irtibat kurularak, yolun trafiğe açılması sağlanacaktır. Ayrıca kapanan yollara alternatif güzergah olarak:
a- Malatya yolunun kapanması durumunda, alternatif güzergah olarak Sivas yolu (Bünyan Yolu) üzerinden trafik akımı verilecektir.
b- Sivas caddesinin alternatif güzergahı olan Kocasinan Bulvarı ile Mustafa Şimşek Bulvarına yönlendirme yapılacaktır.
c- Kocasinan Bulvarı ve Osman Kavuncu bulvarının kapanması durumunda, Sivas Caddesi ve Ahmet Gazi Ayhan Bulvarı güzergahından ulaşım verilecektir.
d- Kuzey çevre yolunun kapanması durumunda, Osman kavuncu bulvarı ile Kocasinan Bulvarı üzerinden ulaşım sağlanacaktır.
e- Erkilet Bulvarı Sümer üst geçidinde buzlanma nedeniyle meydana gelebilecek kapanmalara alternatif olarak, Bağdat Caddesinin kullanılarak Kaldırım Caddesinden Mevlana 1. caddeyi takiben Mustafa Kemal Paşa Bulvarı güzergahı kullandırılacaktır.
f- Erciyes yolunun kapanması durumunda Kayseri - Develi arası ulaşımın Adana yolu üzerinden verilmesi sağlanacaktır.
3- Seyir halinde kontrol ve denetimlere ağırlık verilerek, araçlarda teknik yönden bir aksaklığın bulunup bulunmadığı, özellikle aşınmış lastik kullanıp kullanılmadığı kontrol edilecektir.
4- Araçların elektrik donanımı gibi hususlara dikkat edilerek, görüşü azaltan sis, yağışlı ve benzeri havalarda gündüzleri de yakını gösteren ışıkların yakılması sağlanacak, far ayarı ve ışık donanımı bozuk araçlar ile fenni muayenesi olmayan araçların, arızaları ve eksiklikleri giderilinceye kadar trafikten men işlemi uygulanacaktır.
5- Haber merkezinin diğer illerle koordinasyon kurarak, yolda buzlanma, sis ve kar yağışı hakkında bilgi alması durumunda, alınan bilgilerin, sesli megafon aracılığı ile Terminal içerisinde faaliyet gösteren firma yetkililerine ve otobüs sürücülerine duyurulması sağlanacaktır.
6- İller arası yollarda kar, buz, tipi ve heyelandan dolayı yolun trafiğe kapandığı andan itibaren terminalden çıkış yapacak olan otobüslerin terminal içerisinde bekletilmeleri sağlanarak ihtiyaçları terminal içerisinden temin edilecek, ayrıca diğer araçlarında ilimiz merkezinde bekletilmeleri sağlanacak, haber merkezi aracılığı ile yolun trafiğe açıldığı bildirildiğinde, konvoy halinde araçların o güzergaha gitmelerine müsaade edilecektir.
7- Terminal çıkışlarında ve diğer trafik kontrollerinde lastikleri aşınmış, yangın söndürme cihazı ve ilkyardım çantası bulunmayan, mevsim şartlarına göre gerekli teçhizat ve avadanlıkları (Zincir, Takoz, Çekme Halatı vb.) olmayan otobüslerin trafiğe çıkmasına müsaade edilmeyecektir. Kontroller için personel takviyesi yapılacaktır.
8- Karlı ve buzlu yol kesimlerinde, bütün taşıtlara zincir taktırılarak, zincirsiz araçların seyrine müsaade edilmeyecek, karayolunun sürekli açık kalması sağlanacaktır.
9- Sisli veya zincir taktırılması gereken kesimlere gelinmeden önce sürücüler durdurularak gerekli tedbirler alınacak, trafik ekiplerimizce sisli ve buzlanma olan bölgelerde megafonla sürücülerin devamlı olarak uyarılmaları sağlanacak, bu bölgelerde trafik kontrollerine ağırlık verilecektir.
10- Ana arterler üzerindeki sisli ve buzlu havalarda, araçlar arasındaki takip mesafesini artırmaları, mecbur kalmadıkça sollama yapmamaları, yavaş ve dikkatli seyretmeleri hususunda megafonla uyarı yapılacaktır.
11- Kar yağışı ve hava muhalefeti nedeniyle trafiğe kapanan yollara girmelerine izin verilmeyen araç sürücüleri ve yolcular, meskun mahallerdeki konaklama tesislerinde barındırılacaktır.
12- Şehir içi ve şehirlerarası yollarda trafiğin denetim ve tanziminde görevli trafik personelinin 24 saat esasına göre çalıştırılması sağlanacak, Şehir içi ve Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü telefonlarıyla, önemli kurum ve kuruluşların telefon numaraları, güzergahlarda bulunan tesislere asılarak sürücülere duyurulacaktır. Ayrıca yazılı ve görsel basın aracılığıyla da telefon numaralarının duyurulması sağlanacaktır.
13- Yapılan kontroller sırasında kontrole tabi tutulan özel taşıt sürücülerinin, mümkün olduğunca özel taşıtları yerine toplu ulaşım taşıtlarından faydalanmaları yönünde uyarılarda bulunulacaktır.
14- Meydana gelebilecek trafik kazalarına daha etkin ve hızlı müdahale edilebilmesi amacıyla kaza ekibimizin sayısı arttırılacaktır.
15- Şehir içerisinde ana arterler üzerinde buzlanmanın yoğun olacağı değerlendirilen noktalarda personelin yaya olarak görev yapması sağlanacaktır.
16- Yayaların Kar yağışını ve buzlanmayı dikkate alması, araçların zamanında duramayacaklarını hesaba katarak karşıdan karşıya geçişlerde dikkatli olmaları, ışıklı kavşaklardaki yaya geçitlerinden faydalanması ve kesinlikle kaldırımdan yürümeleri, taşıt yoluna inmemeleri gerekmektedir.
Bu uygulamaların “Sağlıklı Ve Güvenli Bir Trafik Ortamı Oluşturması Amacıyla” yapıldığının ve uygulamalara kararlılıkla devam edileceğinin bilinmesi gerekmektedir.

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim