• BIST 107.211
  • Altın 173,329
  • Dolar 4,0678
  • Euro 4,9559
  • Kayseri : 23 °C
  • Ankara : 26 °C
  • İstanbul : 25 °C

KAYSERİ’NİN YÜZDE 94’Ü KAYSERİGAZ’DAN MEMNUN

KAYSERİ’NİN YÜZDE 94’Ü KAYSERİGAZ’DAN MEMNUN
KAYSERİ’NİN YÜZDE 94’Ü KAYSERİGAZ’DAN MEMNUN
Kayserigaz İşletme Bakım Müdürü Bülent Coşkun, yapılan anketler sonucunda vatandaşların yüzde 94’ünün, Kayserigaz Acil 187’nin verdiği hizmetten memnun olduğunun ortaya çıkarıldığını bildirdi.

Kayserigaz İşletme Bakım Müdürü Bülent Coşkun yaptığı açıklamasında, “Kayserigaz’ın sunduğu hizmet EPDK dağıtım lisansında da belirtildiği üzere; doğalgaz piyasasında faaliyet göstererek ilgili kanun ve mevzuatlara uygun olarak şehirde dağıtım şebekesinin planlanması, projelendirilmesi, inşası, işletilmesi, bakımı, genişletilmesi ve doğalgazın abone serbest tüketicilere teslim edilmek üzere nakli ve perakende satışı ile müşteri hizmetlerinin yerine getirilmesi faaliyetidir” dedi.
Coşkun, “Bu kapsamda üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirerek şehrin alt yapı çalışmalarını tamamladık. Hizmetlerimizde hep en ileri teknolojileri kullanarak Kayseri halkının can ve mal güvenliğini en üst seviyede tutmayı hedefledik. Bu doğrultuda Kayseri’de ki toplam 2 bin 39 skilometre (tüm çelik ve polietilen hat) uzunluğundaki doğalgaz hatlarımızı kontrol ederek muhtemel kaçakları tespit etmeye çalıştık. Yaptığımız çalışmalarda şebekemizde en ufak bir gaz kaçağı tespit etmedik.
Bu çalışmaları yapmamızın amacı, şehrimizde gerek resmi kurum ve kuruluşlar tarafından, gerekse 3. şahıslar tarafından gerçekleştirilen alt yapı çalışmaları sırasında yapılan kazılarla, zaman zaman doğalgaz hattımız açığa çıkmaktadır” diye konuşarak, şu bilgileri verdi:
“Kayserigaz’ın bilgisi dahilinde Acil 187 hattımızı arayarak yapılan kazılarda ekiplerimiz kazı yapanlara refakat ederek gerekli teknik emniyetleri aldırmaktadır. İzinsiz yapılan kazılarda her zaman için bir risk söz konusu olmaktadır. Örnek vermek gerekirse, eğer kazı izinsiz yapılmış, doğalgaz hattımız ortaya çıkarılmış ve de kapatma esnasında gerekli emniyet kurallarına riayet edilmeden kapatılmışsa bu çalışma sırasında doğalgaz borusuna zarar verilmiş olabilir. Emniyet kurallarına uyulmamasından doğacak en ufak bir zarardan veya yastıklama işlemi yapılmadan gerçekleştirilen kapatmadan oluşan zedelenmelerden kaynaklanan kaçaklar zaman içerisinde oluşabilmektedir. Bu nedenle güvenli ve sürekli doğalgaz arzının sağlanabilmesi için altyapı faaliyeti yapacak olan tüm kurum ve şahısların, gaz hattı bulunan sokaklarda altyapı çalışması yapacak kurum ve şahısların mutlaka Kayserigaz’dan yazılı izin almaları, kazı yapılmadan önce ve sonrasında kazı kapatılırken Acil 187 doğalgaz servis hattını bilgilendirmeleri ve Acil 187 ekiplerinden güzergah isteyerek kazılarına başlama ve kapatılmasında refakat edilmesi için taleplerini iletmeleri gerekmektedir.
Öncelikle bir yanlış anlamayı düzeltmek gerekirse doğalgaz boru hasarlarında patlama söz konusu değildir. Yapılan kazı çalışmaları sırasında verilen hasarlar, boru yaralanması ya da boru kopması olup herhangi bir patlama söz konusu olmamaktadır. Patlama kapalı bir hacimde doğalgaz ile havanın belirli bir hacimde karışması sonucu ortaya çıkan bir durumdur ve şiddeti daha büyüktür. Doğalgaz hat hasarlarında bildirim yapıldığı anda olay yerine ulaşmak üzere ekiplerimiz yola çıkmaktadır. Mobil bilgisayarlardaki Coğrafi Bilgi Sistemi sayesinde hasar noktasının yeri ve gaz akışını durdurmak için hangi vanalara müdahale edilmesi gerektiği önceden belirlenmekte ve hasar noktasına ulaşıldığında çevre güvenliği alındıktan sonra ilgili vanalar kapatılarak gaz akışı durdurulmaktadır.
Bu tip olaylarda kontrolsüz gaz çıkışını durdurmak birinci önceliğimizdir. Arızalara, şebeke özelliklerini dikkate alarak zamanında müdahale etmek ve etkin bir çözüm sağlamak amacıyla oluşturulan acil müdahale merkezinde (ALO 187), acil ihbar için özel servis numarasını arayan kişiye, ortalama ilk çalışta cevap verebilecek yeterli sayıda telefon hattı bulundurarak hizmet verilmektedir. Doğalgaz abonelerinin, doğalgazdan kaynaklanan gaz kesintisi, gaz kaçağı, doğalgaz şebekesinde meydana gelen hasarlar vb. sorunlarla karşılaştığında ALO 187 Doğalgaz Acil Birimini aramaları yeterli olacaktır. Kayserigaz acil müdahale merkezi (ALO 187) ve acil müdahale ve onarım ekipleri; her türlü iletişimi sayısal telsiz aracılığı ile yapmaktadır. Sektörde ve ilimizde ilk defa kullanılan Sayısal telsiz sisteminde bulunan araç takip sistemiyle, ihbar adresine en yakın acil müdahale ve onarım ekibi olay mahalline gönderilerek, ihbarlar en kısa sürede değerlendirip hizmet kalitesi en üst düzeyde tutulmaktadır.
Kayserigaz Acil 187 ekipleri EPDK’nın (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) yasal standart olarak tanımladığı 15 dakikalık sürenin altında bulunan 11,7 dakika gibi çok kısa sürede ihbarlara ulaştı. Yapılan anket sonuçlarına göre 365 gün 24 saat hizmet veren Kayserigaz Acil 187 ekiplerinin sağlamış olduğu yüzde 94 müşteri memnuniyet oranı çözüm odaklı yaklaşımının ve özverili yaklaşımın bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özellikle havaların ısınmasıyla beraber artan altyapı çalışmalarına paralel olarak hat hasarlarının sayıları da artmaktadır. Hat hasarlarının en büyük sebebi izinsiz yapılan kazı çalışmalarıdır. Kayserigaz olarak doğalgaz hattımızın geçtiği tüm cadde ve sokaklarda belirli aralıklarla o cadde veya sokakta doğalgaz hattımızın bulunduğunu ve izinsiz kazı yapılmaması gerektiğini belirten uyarı levhalarımız mevcuttur. Kazı çalışması yapacak kişi, kurum ve kuruluşlar çalışmaya başlamadan önce 187 numaralı telefonu arayarak kazı güzergah talebinde bulunmaları halinde Kayserigaz olarak doğalgaz hattının yerini gösteriyor ve bu sayede yaşanabilecek bir kazanın/hasarın önüne geçmiş bulunuyoruz. Yapılan kazı çalışması için izin alınmamış olması ihtimaline karşı vatandaşlarımız da kazı yapılan yerle ilgili Kayserigaz’a bilgi vermeleri durumunda ekiplerimiz olay yerine giderek güzergah vermektedirler. Artan kazı çalışmalarında güzergah taleplerine daha hızlı bir şekilde karşılık vermek amacıyla 2011 yılından itibaren mevcut ekiplerimize ilave olarak kazı çalışmalarında güzergah vermek üzere motorsikletli bir ekip kurulmuş olup bu ekip sadece kazı güzergah taleplerine cevap vermektedir.”
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim