• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • Kayseri : 8 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İstanbul : 16 °C

KAYSO 2012’nin İlk Meclis Toplantısını Yaptı

KAYSO 2012’nin İlk Meclis Toplantısını Yaptı
KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, Ocak ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Oda olarak Yeni Türk Ticaret Kanunu’ nu desteklediklerini ancak şirket sahiplerini ciddi anlamda zora sokacak konularda bir takım düzenlemeler beklediklerini söy
Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Ocak ayı olağan meclis toplantısı 23 Ocak 2012 tarihinde Odamız Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıya meclis üyeleri, disiplin kurulu üyeleri ve meslek komitesi üyeleri katıldı.

Toplantının açılışını yapan Odamız Meclis Başkanı Nureddin Okandan, 2012’nin tüm sanayiciler açısından sağlıklı ve başarılı geçmesi temennisinde bulundu.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, 2011 yılının ekonomik açıdan iyi bir yıl olduğunu, Kayseri açısından da büyüdüğümüz ve olumlu seyreden bir yıl olduğunu belirterek, 2012 yılında da aynı trendin devam ettirilmesi temennisinde bulundu.

Hem Avrupa’da hem de Amerika’da ekonominin hala tam rayına oturmamış olmasının Türk ekonomisinde birkaç puanlık küçülmeye vesile olacağını ifade eden Başkan Boydak, bu süreçte bir taraftan firmaların yenileşme ve markalaşma faaliyetlerini sürdürmesi, diğer taraftan da hem hizmetlere, hem turizme, hem de ticarete ağırlık verilmesi gerektiğinin çok önemli olduğunu söyledi.

2012 yılına sarkan bir takım düzenlemeler olduğunu açıklayan Başkan Boydak, “Örneğin Türk Ticaret Kanunu ile ilgili seçimden önce bir takım düzenlemeler yapıldı. Bu düzenleme aşamalı olarak Temmuz ayından itibaren hayata geçecek. Biz Kayseri Sanayi Odası olarak yapılan bu çalışmayı destekliyoruz. Nerede ise 50 yıl aradan sonra devrim niteliğinde bir ticaret kanununa kavuşuyoruz. Bu düzenleme iş dünyasının yeni trendlerine hizmet verebilen bir düzenleme. Burada bir geçiş dönemine ihtiyaç var. Birde gözden kaçan hususlar olmuş olabilir. Bu hususlarda süratle değerlendirilip düzeltilebilir” dedi.

Son zamanlarda Yeni Türk Ticaret Kanunu’ nun hayata geçmemesi ile ilgili çeşitli teşkilatlardan itirazlar gelmeye başladığını ifade eden Başkan Boydak, “Evet orada işadamlarını, şirket sahiplerini ya da yönetim kurulu başkanlarını ciddi anlamda sorumluluk altına sokacak düzenlemeler var. Ama bunlarla ilgili belki yasa yürürlüğe girmeden önce aynen torba yasada olduğu gibi bir düzenleme yapılabilir. Yasa yürürlüğe girdiği zaman bilançolardaki bazı borçlar ve alacaklar ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkabilir. Hükümetimizin yasalar devreye girmeden önce işadamlarımıza bilançolarını tekrar düzeltme olanağı vermesi çok yerinde bir karar olur. Geçen dönem bu yasanın yürürlüğe gireceğini algılayamayan arkadaşlarımız ya da bu konulara fazla aşina olmayan işadamlarımız olabilir. Yüzde 3’lük bir ilave vergi ödemek sureti ile herkes kayıtlarını düzeltme imkânına kavuşur. Bundan sonra yasanın uygulanması daha rahat olur düşüncesindeyiz” diye konuştu.

Kayseri Sanayi Odası olarak bir öneride daha bulunan Başkan Boydak, şirketlerin bilançolarında çok uzun yıllara dayanan kârlar olduğunu, vergisi verilen bu kaynağın şirketlerin bünyesinde durduğunu belirterek, “Bu kârları dağıttığımız zaman yüzde 15’lik bir stopaj düzenlenmesi gerekiyor. Geçmiş dönemde hükümetimizin yaptığı gibi mesela 2009 yılına kadar olan geçmiş yıl kârlarının bir defaya mahsus dağıtmak sureti ile bu karlara yüzde 15’lik stopajı yüzde 5 olarak uygulatıp şirketleri hem daha şeffaf hale getirebilir, hem de şirketlerin ortaklarına olan yükümlülüklerini biraz daha rahatlatmış oluruz. Ayrıca İMKB’deki şirketlerde de aynı durum söz konusu. Orayı da biraz daha canlı ve aktif hale getirmiş oluruz. Eğer bu uygulamalar ardı ardına yapılacak olursa Türkiye’de ekonominin biraz daha rahat ve canlı hale gelebileceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Kayseri’de sanayinin canlılığının devam ettiğini, OSB’lerdeki gelişmelerin çok olumlu olduğunu, ihracat yapan firma sayısının her geçen yıl arttığını ve 1,5 milyar dolarlık barajı aştıklarını açıklayan Başkan Boydak, 2012 yılı için 2 milyar dolarlık bir ihracat hedefi koyduklarını belirterek, piyasalarda çok olumsuz bir hava olmazsa Kayseri olarak bu hedefe ulaşacaklarını söyledi.

Son olarak hükümetin teşvik konusunda bir çalışma yaptığını, yeni çalışma ile kafa karıştırmayan, herkes tarafından daha iyi algılanabilecek bir düzene geçileceğini açıklayan Başkan Boydak, kendilerinin yatırım yapanların uzun vadede değil de kısa vadede teşvik edilmesi gerektiğinin ön şart olduğunu savunduklarını, bununda hükümet tarafından kabul edildiğini belirterek, aldıkları duyumlara göre herkes tarafından beğenilebilecek bir teşvik sisteminin yolda olduğunu sözlerine ekledi.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim