• BIST 106.935
  • Altın 171,749
  • Dolar 4,0527
  • Euro 4,8911
  • Kayseri : 19 °C
  • Ankara : 23 °C
  • İstanbul : 23 °C

KAYSO BAŞKANI BOYDAK’TAN KAMU’YA 'BORÇLARINIZI ÖDEYİN' ÇAĞRISI

KAYSO BAŞKANI BOYDAK’TAN KAMU’YA 'BORÇLARINIZI ÖDEYİN' ÇAĞRISI
KAYSO BAŞKANI BOYDAK’TAN KAMU’YA 'BORÇLARINIZI ÖDEYİN' ÇAĞRISI KAYSO BAŞKANI MUSTAFA BOYDAK: “SGK’NIN HİZMETLERİNİ TEK ELDEN YÜRÜTECEĞİ MERKEZE İHTİYACI VAR”
Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Kasım ayı meclis toplantısında konuşan KAYSO Başkanı Mustafa Boydak, “Kamu’nun özel sektör alacaklarını öncelikli sıraya almalarını ve geçmişten bugüne kadar özel sektöre olan borçlarını sıfırlamalarını istiyoruz” dedi.

Kayseri Sanayi Odası toplantı salonunda açılış konuşmasını yapan Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, “Kasım ayı da yoğun bir şekilde geçiyor. Hızlı bir gündem var. Çok değişen koşullar var. Bizlerde bu değişen koşullara sanayi tarafından elimizden geldiği kadar ayak uydurmaya çalışıyoruz. Özellikle yılın neredeyse sonuna geldik. Ekonomimizdeki istikrarın devam ettiğini görmekten dolayı memnunuz. Türkiye’mizin her ne kadar büyüme hızı yavaşlamış olsa da yine büyüyen bir ülke konumunda olmasından dolayı memnuniyet duyuyoruz. Zaten büyüme rakamlarının büyük bir kısmını özel sektörden temin etmekteyiz dolayısıyla özel sektörümüze ve sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. İnşallah 2012 yılını küçük bir büyüme hızıyla kapatırken 2013 yılının daha iyi geçeceğini hissetmeye başladık. Tabi bu hissiyatımızda neler etken, işte bildiğiniz gibi bu reyting kuruluşlarından bir tanesi Türkiye’yi yatırım yapılabilir ülke çıkardı. Biliyorsunuz geçtiğimiz dönemlerde de tam tersi çalışmalar oldu. İşte notun düştüğü dönemler oldu. Tabi böyle durumlarda hemen ağır tepki verip eleştiri yapılır. Bu kuruluşlar neticede bağımsız kuruluşlar. Bu işlerden para kazanıyorlar. Bu yaptıkları ölçümler karşılığında çeşitli yerlere raporlama yapıyorlar ve karşılığında ücret alıyorlar. Biz Kayseri Sanayi Odası yönetimi olarak o zamanda tepki vermedik. Sevinmemize gerek yok. Gün olur öyle olur. Gün gelir durumlar değişebilir. Zaman zaman çok çeşitli spekülasyonlar işte çeşitli senaryolar üretilir ama öyle bir şey yok. Yani bu kuruluşlar parasıyla iş yapan kuruluşlar. Nasıl gördüyse öyle karar verirler” diye konuştu.

Ülke ihracatının iyiye gittiğini ifade eden Boydak, “Büyümenin bir bölümün ihracatla geldiğini bilmekle beraber sadece Türkiye'nin büyümesini finanse etmesi mümkün değil. Bunun bilinmesi gerekiyor. Zaman zaman kamuoyunda Türkiye’nin büyümesini sadece ihracatın yaptığı söyleniyor. Böyle bir şey yok. İhracatımızın katkısı var ama tamamen büyümeyi finanse edecek durumda değil. İhracatta da katma değer arttırma sorunumuzun olduğunu hepimiz biliyoruz. Yapılan iyi niyetli çalışmalarla ihracatımızın biraz artış eğilimine girmiş olduğunu görmekten memnunuz. Bu bizim için tamamen büyümek için finanse edecek dersek yanılırız. Bu ülke 75 milyon nüfuslu ve gerçekten zenginleşen bir nüfusumuz var. Dolayısıyla bu zenginleşme içerisinde Türkiye’deki iç harcamalarında büyümeye ciddi katkısı olacaktır. Bunu hep beraber göreceğiz. Baktığımız zaman Türkiye’de hala hane halkı tarafından borçlanma oranları olarak biz Avrupa’ya göre neredeyse 4’de 1 durumundayız. Biz 2013 yılının çok iyi bir yol almasını temenni ediyoruz. Bizim Kayseri’de altyapı sorunlarımız en aza inmiş durumda. Bunu söylemekten büyük memnuniyet duyuyorum ” şeklinde konuştu.

30 Kasım’da geleneksel olarak düzenledikleri Sanayi gecesine tüm sanayicileri davet eden Boydak, senede bir defa hep birlikte bir araya geldiklerini ve yapılacak olan programda sanayicilere ödüller verileceğini belirterek, Sanayi gecesine Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılacağını söyledi.

Kayseri’ye yeni Fen Lisesinin yapılacağını ifade eden Boydak, “Geçtiğimiz hafta Ankara’ya gittik. Oradan Kayserimize tam teşekküllü bir Fen Lisesi düştü. Abdullah Gül Üniversitesinin bulunduğu Mimarsinan Bölgesine Fen Lisesi yapılması konusunda karar aldık. Hayırlı bir hizmete vesile olduk. Güzel bir tesis olacak. Bende bunun takipçisi olacağım. Yapılacak olan Fen Lisesinin ardından mevcut olarak bulunan Fen Lisesinin oraya taşınması söz konusu olacak. İnşallah yapılacak olan Fen Lisesinin bittiği günüde birlikte görürüz. Ayrıca Kayseri’de ilköğretim okuluna ihtiyaç yok deniliyor ama bir araştırma yaptık, Kayseri’de 275 ilköğretim okulunda ikili öğretime devam ediliyormuş. Bunlar sabahçı ve öğlenci bölüm olarak ikiye ayrılıyor. Normalde bir öğrenci eğitimini gündüz alması gerekiyormuş. Buda Kayserimizde yeni okullara ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Ben bu konuda Valimiz ile de görüştüm. İş adamlarımıza yardımcı olacaklarını söylediler. İkinci öğretim ne kadar az olursa o kadar iyi olur. Kayseri’de bu ihtiyaç bitmiş değil. Bu konuda sizlerinde yardımlarınızı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kayseri’de 250 bin sigortalı çalışan rakamını kendilerine hedef koyduklarını söyleyen Boydak, “Özellikle kayıtlı iş gücü konusunda çok iyi yerlere gittiğimizi görmekten dolayı mutlu olduk. Geçen dönemlerde benim Kayseri’de şöyle bir hedefim vardı, Kayseri’de 4- 5 yıllık hedefimiz 200 bin sigortalımız olsun istemiştik. O zamanlar rakamımız 140 bin civarındaydı. Bu gün Allah’a şükürler olsun 200 bin rakamına geldik. Birkaç ay önce 200 bin rakamını geçmişiz. Bu ayda 198 bin rakamına gelmişiz. Kayseri’de toplam 325 bin sosyal güvencesi olan çalışanımız var. İyi bir rakam. Sigortalı çalışan sayımızda artık kendimize 250 bin rakamını hedef koyduk. İnşallah 250 bin sigortalı çalışanı Kayseri’de besleyeceğiz. Biz üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) hizmetleri güzel ama bize hizmetleri biraz kesintili geliyor. Yerleşkeleri şehrin sağında solunda her ilçenin yeri farklı. Aslında SGK’nın hizmetlerini tek elden yürüteceği bir merkeze ihtiyacı var. Bizlerde oradan hizmet aldığımız için inşallah bu konuda Ankara ile temas kuracağız. Sizlerinde destekleriyle güzel bir iş yapmış oluruz. Kamu sektörü bir şehirde ne kadar güzel olursa biz sanayicilerde o kadar başarılı oluruz ama kamu sektörümüz eğer iyi olmaz ise bizlerde başarısız oluruz” diye konuştu.

Sanayicilere borcu olan Kamu’ya seslenen Boydak, “Son dönemlerde bizim özellikle iş dünyamızda kamuya iş yapan sektörlerimizin alacaklarını tahsilatlarında büyük problem var. Yılın sonu geldi. Kamuda ödemelerini harfiyen yerine getiren kurumlarda var ama çok ciddi yatırım yapan kamu kuruluşları ödenekleri yetersizliğinden dolayı mı bilmiyorum ama ciddi anlamda özel sektör alacaklarını ödemiyorlar. Bakın bu özel sektörün lokomotifi sanayi tarafımızı hem bankacılık tarafını hem de tedarikçi tarafını her tarafı etkiliyor. İnşallah kamunun bu konuda hassasiyetinin biraz daha artmasını rica ediyoruz. Çünkü 2013 yılı geldi, hesaplar kapatılacak, sanayicilerimizin borçları var, şirketlerimizin bilanço ödemeleri geliyor. Bu borçlar ödenmezse ciddi zorluklar çekecekler. Kamunun özel sektör alacaklarını öncelikli sıraya almalarını ve geçmişten bugüne kadar özel sektöre olan borçlarını sıfırlamalarını istiyoruz” dedi.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim