• BIST 110.932
  • Altın 174,978
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Kayseri : 12 °C
  • Ankara : 15 °C
  • İstanbul : 17 °C

KAYSO Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısını Yaptı

KAYSO Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısını Yaptı
Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Mart ayı olağan meclis toplantısını yaptı. Meclis üyeleri, disiplin kurulu üyeleri ve meslek komitesi üyelerinin hazır bulunduğu toplantıya, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Yaşar Karayel, Ahmet Öksüzkaya, İsmail Tamer ve AK P
Mart ayı olağan meclis toplantısının açılışını yapan Meclis Başkanı Nureddin Okandan, geçtiğimiz günlerde Afganistan’da ve Güney Doğu’da hayatını kaybeden güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve tüm Türk halkına başsağlığı diledi.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, geçen ay geçirmiş oldukları kazadan dolayı milletvekillerine geçmiş olsun dileklerini ileterek, yapmış oldukları çalışmalar ile Kayseri’ye yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür etti.

Kayseri’de sanayinin her geçen gün katma değerinin arttığını ifade eden Başkan Boydak, Kayseri’nin ekonomisini ve istihdamını büyük oranda sanayicilerin sırtladığını, dolayısı ile Kayseri’nin sanayiden vazgeçmesinin mümkün olmadığını belirterek, sanayiciler olarak bundan sonraki süreçte markalaşmaya ve daha yüksek teknolojik ürünler üretmeye gayret edeceklerini söyledi.

Türkiye’nin artık eski Türkiye olmadığını, Kayseri’de de kişi başına gelirin 2 bin 500’lerden 10 bin doları aşan bir rakama ulaştığını açıklayan Başkan Boydak, artık klasik yöntemlerle üretim faaliyetlerini sürdürmenin oldukça zor hale geldiğini, günümüzde firmaların dijital ortamda rekabet eder hale geldiğini belirterek, katma değeri yüksek ürünler üretmenin çok önemli olduğunu söyledi.

2012 yılına Kayseri olarak iyi başladıklarını açıklayan Başkan Boydak, ihracat yaparken ithalatta yapacaklarını, bunun şehrimizin dünyaya açık olduğunun bir göstergesi olduğunu belirterek, artık Kayseri olarak aylık ihracatta 100 milyon dolarları geride bıraktıklarını açıkladı.

Odamız tarafından 6 ayda bir yapılan ekonomik durum tespit çalışması anketini tamamladıklarını açıklayan Başkan Boydak, “Anketten çıkan sonuca göre Kayserili sanayiciler olarak gelecekle ilgili iyimseriz. Sanayicilerimizin yüzde 60’lık bir kısmı geleceğe daha iyimser, daha pozitif bakmaktalar. Zaten ekonomide beklentileri yönetme sanatıdır. Biz bu noktada geleceğimizin aydınlık olacağı kanaatindeyiz” dedi.

Türkiye’nin bir miktar büyüme hızını düşürmesi gerektiğinin farkında olduklarını ama dışarıdan gelecek yabancı yatırımlarında engellenemeyeceğini ifade eden Başkan Boydak, büyüme hızının planlanandan yukarıda bir rakam çıkmasının sürpriz olmaması gerektiğini belirtti.

Başkan Boydak, ekonominin iyi gitmesinin ön şartlarından bir tanesinin de huzur olduğunu, etrafımızdaki ülkelerde yaşanan olumsuz havanın bir an önce düzelmesi ve Türkiye’nin bu süreçte harcanmaması temennisinde bulundu.

Irak’a yapılan ihracatlarda zaman zaman kesintiler yaşandığını, gümrük kapılarında uzun kuyruklar oluştuğunu açıklayan Başkan Boydak, “Oranın kesintiye uğramaması Türkiye açısından son derece önemli. Irak bizim için çok stratejik bir pazar. Türkiye’nin en önemli pazarı konumunda diyebiliriz. Ülkemiz için en önemli unsur Irak ile olan ekonomik ve siyasi ilişkilerimizin iyi gitmesidir. Burası Suriye ya da İran’a çok benzemiyor. Irak bizim için çok önemli. İlişkilerimizin daha pozitif yöne doğru gitmesini istiyoruz” dedi.

Özellikle Güney Amerika ülkeleri ile serbest ticaret anlaşması yapılmasının çok önemli olduğuna da değinen Başkan Boydak, “Özellikle Brezilya’nın bizim açımızdan stratejik önemi var. Brezilya 10-12 yıl önce bir hamle yaparak her türlü yatırım aracını satın aldılar. Bu süreçte de böyle bir imkân görünmekte. Ama serbest ticaret anlaşmamız olmadığı için rakiplerimizle yarışamıyoruz. Bu sadece Brezilya içinde değil, diğer tüm Güney Amerika ülkeleri için geçerli. Yine Kore ile ilgili böyle bir sorunumuz olduğunu bilmekteyiz. Bu konuların yakinen takip edilmesinin altını çizmek istedim” şeklinde konuştu.

Kayseri’de bazı sektörlerde kümeleşme olsa da rakamların dünya ölçeklerine göre çok küçük olduğunun altını çizen Başkan Boydak, bu yönde bir endişelerinin olmadığını söyledi.

Başkan Boydak, Eximbank kredilerinde mevduatların vadelerinin çok kısa olduğunu, bu sürenin en kısa zamanda uzatılması gerektiğini, ayrıca önümüzdeki günlerde açıklanacak teşvik tedbirlerinde Kayseri’ye adil bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini belirterek, alınacak yeni tedbirlerle yatırımlarının önünün açılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Daha sonra kürsüye gelen AK Parti Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel, Kayseri’ye yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi. Kayseri’nin ileriye dönük 50 yıllık işlerinin tasarlandığını ve yapılmaya devam ettiğini açıklayan Karayel, şehrimizde yol yapım çalışmalarının devam ettiğini, Kayseri sınırları içerisinde sıcak asfalt yapım çalışmalarını gelecek yıl tamamlamayı planladıklarını söyledi.

Yaşar Karayel, hava alanını genişletme çalışmalarının hızla devam ettiğini, adliye sarayında sona yaklaşıldığını, öğrenci yurdu ihtiyaçlarını giderme yönünde çalışmalar yaptıklarını belirterek sözlerini tamamladı.

AK Parti Kayseri Milletvekili Ahmet Öksüzkaya ise, eğitimde 4+4+4 sisteminde sanayicinin ara eleman ihtiyacının daha çabuk karşılanacağını belirterek, 5 Nisan’a kadar bu tasarıyı çıkaracaklarını söyledi. Ayrıca Öksüzkaya, Türk Ticaret Kanunu’nun büyük bir kısmının 1 Temmuz itibari ile yürürlüğe gireceğini, bu kanunun şirketleri geleceğe hazırlama ve dünyaya açma adına çok önemli olduğunu belirterek, kanun hakkında kısa bilgiler verdi.

Son olarak kürsüye gelen AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, 350 milyon dolarlık bölge hastanesinin 2014 yılında bitirilerek hizmete sunulacağını, ilçelerde hastane yapım çalışmalarının devam ettiğini, ayrıca okulların kampus okullar olarak 4+4+4 eğitim sistemine hazırlanacağı bilgisini verdi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim