• BIST 110.932
  • Altın 174,529
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 11 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İstanbul : 12 °C

Kemal Kılıçdaroğlu: Devlet Çöktü!

Kemal Kılıçdaroğlu: Devlet Çöktü!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Hükümet ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında sert cümleler sarfeden Kemal Kılıçdaroğlu "hükümetin çöktüğünü görüyoruz" dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuşma yaptı.
 
İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:
Ayaz bebek soğuktan öldü, Manisa'da Samsun'da açlıktan ölenler oldu, Şimdi de Samsun'da açlıktan bayılan oldu.
 
Nerede bu sosyal devlet. Adı Adalet ve Kalkınma Partisi adaleti kendileri için istiyorlar.
 
Yasaklarla mücadele edeceklerdi yaptılar mı hayır.
 
Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu... Öyle bir hale geldi ki yolsuzluğu savunan bir başbakan protresi çıktı karşımıza. bu olay Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin Türkiye Cumhuriyeti devletini soymasıdır.
 
Efendim komploymuş.  Bunların hepsi hikaye. Ben yolsuzluğa bakarım. Yolsuzluğun üzerine gidiyor musun gitmiyor musun?
 
Rakamlar büyük, olay büyük, yolsuzluk büyük. Tek şey yapabiliriz dediler. Sistemi çökertmek. HSYK yasa değişikliği sistemi çökertmek için yapıldı.  
 
AKP milletvekillerine sesleniyorum. Sizi alet ediyor yolsuzluğa Başbakan, yasama organı yerine o konuşup karar veriyor. 
 
Olay çok büyük, bunu örtecek bez yok. Bizzat başbakan bu olaylarda baş aktör. Baş çalan. Ben buna baş çalan demeyeyim de ne diyeyim. 
 
AKP milletvekillerine sesleniyorum. Torba yasa getiriyorlar. Çocuklarınıza hesap vereceksiniz yarın. El kaldırırken dikkat edin. Siz yürütme organı değilsiniz. Adalet bakanına mahkemeleri bağlıyorsunuz. O zaman anayasa mahkemesini de başbakan'a bağlayın. Aynı şey. 
 
Merak ettiğim bir şey var. Olaylar bu kadar açık ve ortadayken hala delil yok diyorlar. Sağlık bakanı gitmiş "delil var mı" demiş konuşurken. Hala delil var mı diyor. Ayakkabı kutuları, 700 bin liralık kol saatleri var. Haram para ile umre var. Gözünüzü doyurmuyor mu? Daha ne olacak?
 
Bu ülke bu hale nasıl geldi diye kendimizi sorgulamamız gerekiyor. Allahın bütün vasıflarını Tayyip Erdoğan üzerine almış diyen bir vekili var bunların. Sen nasıl ibadet ediyorsun. Sen kime secde ediyorsun ben anlamıyorum. Bu bir milletvekili. Bunu söyleyerek yolsuzlujkarın üzerini kapatacak. Sen kul hakkını yemenin en büyük günah olduğunu nasıl bilmiyorsun. Bunlar peygambere nüfus kağıdı çıkarmıştı. Peygamber'in çocuklarından birinin adını tayyip koyuyor. Böyle bir şey yok.
 
Din istismarının olduğu yerde yolsuzluk pik yapar. Halkın en temiz inançlarını sömürüyorlar. Bu nokta iç açıcı bir nokta değil. Bizim tarihimiz yolsuzluklarla mücadele tarihidir. Suat Hayri Ürgüplü Bakanken bir yolsuzluk dosyası çıkıyor ortaya, ben bu şaibenin altında kalmam diyor, gidiyor ve yüce divanda aklanıyor. Geldiğimiz nokta ne? Ayakkabı kutusundan çıkan paralar, 700 bin liralık saat, haram para ile umre seyahati... Bunların paralel devletle ne ilgisi var. Merak ediyorum Başbakan bu sorulara nasıl cevap verecek? Sormazlarsa ayıp ederler. Çete var diyor. Çete var. Bakanlar Kurulunda var. Reisi de sensin. Sana da başçalan diyorum.
 
Benzer bir olay İtalya'da olmuştu. DiPietro çıkıp yolsuzluklarla mücadele etmişti. 6 konuda diyor ki: Savcılar sonuna kadar gitmeli, olmazsa demokrasiye darbedir diyor. Yolsuzluk araştıranlar görevden alındı. İkinci olarak dış mihraklar yalanına kanmayın diyor. Bana da ABD ajanı dediler diyor. Kararlıkla gitti yolsuzlukların üzerine. Soruşturmalar hasar aldı. Soruşturmayı başlatan savcı en derin bilgi sahibi olandır diyor. Türkiye'deki yer değiştirmeler soruşturmaları durdurmak için yapılıyor. Bunları emredenler yüksek suçlu zihinlerdir diyor. İtalya'da da kutularla para çıktı, bunu önlemek için polisin hırsızdan önce hareket etmesi lazım diyor. HSYK ile ilgili olarak da diyor ki, HSYK ölüm vuruşu olur, hırsız kendi hakimini seçemez diyor.
 
Bugün meclise gelen tasarı yasalaşırsa, Adalet bitti, öldü diyeceğiz. Adalet yüceltilmiş değil yok edilmiş olacak. Biz bu yasa ile adaleti yok edeceğiz. Di Pietro, savcılar kamu adına çalışıyor umarım canlarıyla ödemezler yaptıklarını diyor.
 
AKPartili seçmenlere sesleniyorum. Türkiye demokrasi için mücadele ediyor yıllardır. Her siyasi yolsuzluk ile mücadele etti. Yolsuzluk yapanlar siyasetten çekildi, yok oldular. Şimdi bunun tam tersi yapılıyor. Adaleti ayaklar altına alırsanız toplum çürür. Hırsızların gözde, namusluların saklandığı bir ülke yaratırsınız. Rüşvet suç değildir diye bir hüküm hiç bir yasada olmaz. Yolsuzlukların üzerine kararlılıkla parlamento olarak gitmeliyiz.
 
Siyasi partiler halktan yetki alıp, devleti yönetmek için gelirler. Halk memnunsa bir daha seçilirler. Ama siyasi parti devlet olmaz. AKP ilk kez kendini devlet olarak gördü. Benim oğluma dokunamazsın diyor başbakan. Sokaktataki vatandaş düşünüyor. ne farkı var benim oğlumla onun oğlu arasında? Gidip ifade vermeyecek diyor. Çok açık net söylüyorum. Benim evladım yolsuzluğa karışsın evlatlıktan reddederim diyor. Öyle bir şey istemiyoruz. Evlatlıktan reddetme diye bir ceza yok. Bu ayrı bir şey. Sen kendini nasıl devlet yerine koyup oğlumu ben yargılarım diyorsun. Senin oğlunu bağımsız yargı yargılayacak. Eğer yollamıyorsan yargıya, ben sana başçalan diyorum. Bilal de çıkıp "ya baba sen bana helal haram nedir, kul hakkı nedir öğretmedin, beni suça teşvik ettin, sen beni reddedeceğine ben sana senin gibi baba olur mu desem ben haklı değil miyim" dese ya... "ben bu güne kadar evladından hırsızlık öğrenen baba görmedim duymadım, hırsızlık babadan oğlula geçer" diyor. Kendisini tanımlıyor.
 
Somali'ye yardım götürürken alayı valayla gittin. Suriye'ye giden TIRlarda insani yardım var diyor. ama yok. Silah var. Ben bunu söyledim diye benim vatanseverliğimden şüphelendiğini söylemiş Erdoğan. Diyebilir. Kimin vatansever olduğuna vatandaş karar verir. Ben cebimi doldurup bir gün ABD'ye kaçmayacağım. Ama senden şüphe ederim.
 
MİT'in silah kaçakçılığı yapma görevi yok. Beni eleştirirken MİT kanunu 26. maddeyi okusun demiş. Okuyalım: MİT mensuplarının veya belirli bir görevi ifa etmek üzere kamu görevlileri arasından Başbakan tarafından görevlendirilenlerin; görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı ya da 5271 sayılı Kanunun 250 nci maddesinin birinci fıkrasına göre kurulan ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren suçları işledikleri iddiasıyla haklarında soruşturma yapılması Başbakanın iznine bağlıdır. Silah kaçakçılığı yapmak var mı? Yok. 
 
MİT Kanununda MİT'in görevleri arasında silah kaçakçılığı yapmak var mı? Yok. Ama bir madde daha var: Milli İstihbarat Teşkilatına bu görevler dışında görev verilemez ve bu teşkilat Devletin güvenliği ile ilgili istihbarat hizmetlerinden başka hizmet istikametlerine yöneltilemez. diyor.
 
Buradaki olay şudur. Savcıya ihbar geldiğinde, savcı gider, belgelendirir, bir suç varsa, dosyasını hazırlar başbakan'a gönderir. Sen o zaman izin verip vermemekte serbestsin. İnsan kaçırsalar, eroin kaçırsalar ne olacak. Sen ülkenin saygınlığını, meşruiyetini uluslararası alanda tartışmaya açtın.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim