• BIST 110.932
  • Altın 174,417
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Kayseri : 21 °C
  • Ankara : 23 °C
  • İstanbul : 20 °C

Kılıçdaroğlu: Vallahi dedikodudan bıktım

Kılıçdaroğlu: Vallahi dedikodudan bıktım
Kılıçdaroğlu: 'Vallahi bıktım, dedikodudan bıktım'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın bir an önce görevlendirmeyi yapması lazım. Türkiye’nin uzun süre geçici hükümetle yönetilmesi doğru değil. Eğer bir koalisyon kurulamazsa, hızla seçime gidilir, gereği yapılır” dedi. Kılıçdaroğlu, Meclis Başkanlığı seçimine ilişkin ise, "Meclis Başkanı seçilmiştir. Meşruiyeti tartışılıyor mu? Hayır. Mesele bitmiştir. Vallahi bıktım, dedikodudan bıktım" diye konuştu.

Kılıçdaoroğlu, CHP Grup Toplantı Salonu’nda taşeron işçileri kabul etti. Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu da görüşmede hazır bulundu. Kılıçdaroğlu, kabulde gazetecilerin sorularını cevapladı.

"DEDİKODUDAN BIKTIM"
Kılıçdaroğlu, Meclis Başkanlığı seçimi ile ilgili olarak, Meclis Başkanlığı seçimini geride bırakmak gerektiğini söyleyerek, “Eski hastalıklardan bizim siyasetin kurtulması lazım. Meclis Başkanı seçilmiştir. Bitmiştir. Ben de aradım. Meclis Başkanı’nı kutladım. Meşruiyeti tartışılıyor mu? Hayır. Mesele bitmiştir. Gerisini millete bırakmak lazım. Vallahi bıktım, dedikodudan bıktım” ifadelerini kullandı.

"BİZ İLKELERİMİZİ HAZIRLADIK, KAMUOYUNA DUYURDUK, İLAN ETTİK. SİZ DE İLAN EDİN KONUŞALIM"
Koalisyon için 14 madde açıkladıklarını belirten Kılıçdaroğlu, ilk kez bir siyasi partinin koalisyon öncesinde ‘Ben hangi ilkelerden yola çıkarak, koalisyon kurarım’ diye açıkladığını belirtti. Kılıçdaroğlu, “O ilkelerimizin birisi de şu; taşeron işçiliğin kaldırılması, emekliye iki maaş ikramiye verilmesi, asgari ücretin bin 500 lira olması, çiftçiye düşük fiyatlı mazotun verilmesi. Biz bunları açıkladık. Bizimle görüşmelere gelecek olan, koalisyon kuralım diyecek olan partilere diyeceğiz ki; ‘Biz ilkelerimizi hazırladık, kamuoyuna duyurduk, ilan ettik. Siz de ilan edin konuşalım’. Demokrasi uzlaşı rejimidir.

Ama eğer kanayan yara var, bu yaranın onarılması, tamir edilmesi gerekiyorsa, bunun üzerinde durmamız lazım. Taşeron kanayan yaradır. Asgari ücrete mahkum edilen sistem değil mi? Hiçbir hakkı olmayan sistem midir? Bunun adı çağdaş köleliktir. 21'inci yüzyılın Türkiye’sinde güçlü bir sosyal devlet olmalı mı? Evet olmalı. Gidin Almanya'ya, Fransa’ya, Amerika’ya. Oralarda da var. Ben hak istiyordum. Ertesi gün işime son veriliyor. O zaman ben ne yapacağım’. Hak talep etmeyen insan olabilir mi” şeklinde konuştu.

"EĞER BİR KOALİSYON KURULAMAZSA, HIZLA SEÇİME GİDİLİR"
Hükümet kurma çalışmalarının gecikmesine ilişkin olarak Kılıçdaroğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın bir an önce görevlendirmeyi yapması lazım. Türkiye’nin uzun süre geçici hükümetle yönetilmesi doğru değil. Bir an önce hükümetin kurulması, bir an önce hükümetin göreve başlaması lazım. Eğer erken seçime gidilecekse, uzun uzun beklemenin mantığı yoktur. Eğer bir koalisyon kurulamazsa, hızla seçime gidilir, gereği yapılır” değerlendirmesini yaptı.

Vatandaşın hükümetin kurulmasının istediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Dört siyasi partiye düşen, demokrasilerdeki uzlaşma kültürünü hayata geçirmek. Koalisyonu kurmak ve gereğini yapmak. Vatandaşın dünya kadar sorunu var. Geçici bir hükümet uzun süre devam edemez. Sağlıklı, kalıcı kararlar alamazlar. Suriye’de, Ortadoğu’da, Avrupa Birliği’nde sorunumuz var. Biz çözmeye hazırız, hiçbir sorundan korkmuyoruz. Devlet ön yargıyla yönetilmez, kinle yönetilmez. Biz aklın ve mantığın egemen olmasını istiyoruz. Samimiyiz, dürüstüz, sözümüzün arkasındayız” diye konuştu.  

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, taşeron işçilere yönelik vaatleriyle ilgili, “Biz o sözlerimizin arkasındayız. Parlamento tam göreve başladığı zaman sizin savunucunuz olacağız. Sizinle ilgili kanun tekliflerimizi vereceğiz, kanun tekliflerimizin arkasında duracağız” dedi.
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, TBMM’de CHP Grup Toplantı Salonu’nda taşeron işçileri kabul etti.

Kılıçdaroğlu, kabulde yaptığı konuşmada, taşeronluğun sosyal devlete yakışmadığını savunduklarını söyleyerek, “Herkesin güvencesi olacak, herkesin toplu sözleşme yapma hakkı olacak. Bu haklar size lütfedilen haklar değil, evrensel hukukun ön gördüğü haklar, işçilerin yıllardır mücadele ederek elde ettiği haklar. Bu hakların size teslim edilmesi lazım. Size sözüm söz. Bu haklarınızı sonuna kadar savunacağız, oy vermeniz de, vermeseniz de savunacağız. Çünkü, biz su ülkede herkesin huzurlu bir süreç içinde evine gitmesini, çalışmasını istiyoruz. ‘Sizin haklarını savundu’ diye bazı arkadaşlarınızın işine son verilmesi yaranın ne kadar derin olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.
Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Biz konumumuz belli olduktan sonra, ister hükümette ister muhalefette sizin hakkınızı savunacağız. Koalisyon görüşmeleri için bize gelirlerse, verdiğimiz sözlerin sonuna kadar arkasındayız. Taşeron uygulaması bitecek, emekliye Ramazan ve Kurban Bayramlarında birer maaş ikramiye verilecek. Bu sözlerimizin arkasındayız. Bunları kabul edenlerle koalisyon yapabiliriz. Kendi verdiğim sözleri hayata geçiremiyorsam, niye iktidar olacağım ki? Sizden isteğimiz, haklarınızı savunun, demokratik yolla savunun” diye konuştu.

Haklı taleplerin savunucusu olacaklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Seçim bildirgemizi hazırlarken de, ‘geleceği birlikte inşa edeceğiz’ demiştik. Yine sizlerin temsilcilerini İstanbul’da toplamıştık. Sizin taleplerinizi dinlemiştik, aynısını seçim bildirgemize koymuştuk. Dolayısıyla size verdiğimiz sözler sadece sizin değil, bizim de sözlerimizdir. Biz o sözlerimizin arkasındayız. Parlamento tam göreve başladığı zaman sizin savunucunuz olacağız. Sizinle ilgili kanun tekliflerimizi vereceğiz, kanun tekliflerimizin arkasında duracağız. Kimsenin ekmeğiyle oynamayacağız., Herkes huzur içinde evine gidecek, huzur içinde iş başı yapacak, ‘benim işimin güvencesi var’ diyecek, ‘yasal güvencem var’ diyecek, bir kişinin iki dudağı arasında çalışma hayatı belirlenemez” dedi.

‘Kamu Taşeron İşçileri Kadrosunu İstiyor‘ Platformu adına Fatih Yıldız açıklama yaptı. Yıldız, “Bütün parti liderleriyle görüşerek, haklı mücadelemizi anlatmak için yeni bir aşamaya, harekete geçtik. Bizler, yıllardır her türlü baskı, tehdit, imkansızlıklara rağmen, dernekler çatısı altında insanlarımızın haklarını talep etmelerinin bir başkaldırı değil, hak olduğunu anlatmak için çalışan sivil toplum örgütleri olarak bir çok mücadeleler yürüttük” ifadelerini kullandı.  

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim