• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • Kayseri : 22 °C
  • Ankara : 20 °C
  • İstanbul : 20 °C

Kobani Çevresine Yeni Saldırılar

Kobani Çevresine Yeni Saldırılar
ABD hava kuvvetleri Suriye sınırındaki Kürt kenti olan Kobani'deki IŞİD hedeflerine hava saldırısı düzenlediği son dakika gazetelerde yer aldı.

 

ABD hava kuvvetleri Suriye sınırındaki Kürt kenti olan Kobani'deki IŞİD hedeflerine hava saldırısı düzenlediği son dakika gazetelerde yer aldı.

Kentteki Kürt güçleri YPG Halk Savunma Birlikleri ile çatışan radikal İslamcı (IŞİD) Irak Şam İslam Devleti örgütünün Türkiye'ye doğru açılan Murşitpınar sınır kapısı YPG birliklerinin kontrolünden almak adına gerçekleştirilen havan topu saldırılarından sonra uçaklar IŞİD mevzilerini de vurmaya başladı.

BBC Türkçe yayınının Suriye sınırında bulunan muhabiri Çağıl Kasapoğlu da ABD liderliğindeki koalisyon uçaklarının 2 IŞİD mevzisine hava saldırısı düzenlediğini onayladı. Çağıl Kasapoğlu kentte devam eden çatışma seslerini sınır boyunda duyulabileceğimizi söyledi.

Associated Press haber ajansı da abonelerine Amerika öncülüğündeki hava saldırılarının yarattığı aynı zamanda Suruç'tan görülebilen patlamaların görüntülerini gösterdi. Suruç tepelerinden çatışmaları izleyen kişiler hava saldırından sonra alkışlar ile saldırılara destek verdi.

Çağıl Kasapoğlu sınıra yakın olan yerlerde çatışmaların artması durumunda bölgede güvenlik önlemlerinin arttığını da bizlere aktardı.

Gazetelerde ABD ordusundan yapılan açıklamada Cuma ve Cumartesi günleri ülkenin savaş uçakları ile Suriye'de toplam on beş hava saldırısının gerçekleştirildiği bildirdiler. Bunlardan ikisinin Kobani yakınlarında olduğu söylendi ve  iki saldırıda iki IŞİD mevzisinin vurulduğu da belirtilmiş oldu.

AFP'ye yani Fransız Haber Ajansı  konuşan Kobani'deki Kürt yetkili İdris Nassan Cuma'yı Cumartesi'ye bağlayan gecede ABD ordusunun beş hava saldırısı düzenlendiğini anlatmıştı.

Amerikan ordusu ise Suriye'de Kobani dışında gerçekleştirilen on üç hava saldırısının birinde yani Deyr Ez Zor'da, IŞİD'e ait bir petrol rafinerisinin vurulduğunu söylediler. Farklı noktalara düzenlenen diğer saldırıların da ise IŞİD'in petrol kaynaklarına yönelik olduğu söylendi.

http://www.karar.com/son-dakika

Ordu Irak içinde de 10 kez hava saldırısı düzenledi. Saldırılardan beş tanesi Beyci petrol rafinerisinin batısında ve güneyinde meydana geldi ve diğer beş tanesi ise Musul Barajı'nın batısında oldu.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim