• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Kayseri : 13 °C
  • Ankara : 11 °C
  • İstanbul : 7 °C

KREDİ VE YURTLAR KURUMU İLE İLGİLİ GENSORU

KREDİ VE YURTLAR KURUMU İLE İLGİLİ GENSORU
KREDİ VE YURTLAR KURUMU İLE İLGİLİ GENSORU
Kamuoyuna Duyuru

Aşağıdaki sorularımın Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Suat Kılıç tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için TBMM Başkanlığına sundum. Saygılarımla...

Dr.Mehmet Şevki KULKULOĞLU

Kayseri Milletvekili2012-2013 eğitim ve öğretim yılında bakanlığınıza bağlı olan Kredi ve Yurtlar Kurumuna üniversite öğrencileri öğrenim bursu, öğrenim kredisi ve yurt ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile başvurularda bulunmaktadırlar. Sosyo-ekonomik pozisyonları son derece yetersiz olan ailelerin üniversitelerde okumakta olan çocukları öğrenim bursu, öğrenim kredisi ve yurt olanaklarından faydalanamamaktadır. Dar gelirli ailelerin çocukları, kazanmış oldukları okullarında ya kayıt yaptıramıyorlar ya da çeşitli cemaat ve tarikat yapılanmalarının himayesindeki organizasyonlarına sürükleniyorlar. Bu bağlamda:1-) Kredi Yurtlar Kurumunda her yıl kaç adet öğrenciye öğrenim bursu, öğrenim kredisi ve yurtlarda barınma imkânı verilmektedir? Ayrı ayrı belirtiniz.

2-) Kredi ve Yurtlar Kurumuna 2012-2013 öğretim yılında kredi, burs ve yurtlarda barınma amaçlı kaç adet öğrenci başvuruda bulunmuştur? Bunların ne kadarına Burs kredi ve yurt sağlanmıştır? Ayrı ayrı belirtiniz.

3-) Baş vuruda bulunan öğrencilerden burs, kredi ve yurt imkânlarından kaç kişi birden fazla imkanı hak kazanmıştır? Bu verilen imkânlar ayrı ayrı nelerdir? Sayıları ne kadardır?

4-) Kredi ve Yurtlar Kurumunda Öğrenim bursu, öğrenim kredisi ve yurtlara müracatı yapan öğrenciler değerlendirme yapılırken hangi kriterler ve hangi öncelik sıralamasına uyulmaktadır?5-) Ailesinin ikamet ettiği evleri kira olan, emekli maaşlarından başka bir geliri olmayan, binalarda apartman görevlisi olan, asgari ücretle ailesini geçindirmeye çalışan ailelerinin çocuklarının ve başkaca bir gelire sahip olmadıkları halde öğrenim bursu, öğrenim kredisi ve yurtlarda barınma imkânlarından faydalanamamalarının nedeni nedir?

6-)Fakir öğrenciler burs, kredi ve yurt imkânlarından faydalanamazken varlıklı ailelerin çocuklarının bu imkânlardan faydalanmasının izahı nedir? Bir kayırmacılık söz konusu mudur?

7-) Kredi ve Yurtlar Kurumu imkânları öğrencilere verilirken herhangi bir partizanlık veya başkaca bir ayırımcılık yapılıyor mu? Şayet bir ayırımcılık yapılmıyorsa bu fakir aile çocuklarının isimlerinin defalarca kuruma verilmesine rağmen neden halen bir öğrenci dahi kurumun imkânlarından faydalandırılamamıştır?

8-) Ülkemizdeki yurt, kredi ve burs taleplerinin tamamının çözümü için bir çalışmanız var mıdır? Şayet bir çalışmalarınız var ise bu çalışmanız ne zaman hayata geçerek fakir öğrencilerin üniversite eğitimlerinin önündeki bu hayati problemler ne zaman kalkacaktır?


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim