• BIST 110.932
  • Altın 174,431
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Kayseri : 19 °C
  • Ankara : 24 °C
  • İstanbul : 22 °C

"Krizi kendi kaynaklarımızla yendik"

"Krizi kendi kaynaklarımızla yendik"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çinli yatırım şirketlerine, Türkiye'ye yatırım yapmaları çağrısında bulundu.
Erdoğan, Çin ziyaretinin son gününde Şangay'da Çinli yatırım şirketlerinin yöneticileri ile bir araya geldi. Başbakan burada yaptığı konuşmada, Uzakdoğu'nun büyük ekonomileri Japonya ve Güney Kore'nin Türkiye'de başarılı yatırımlar yaptıklarını belirterek, Çinli yatırımcıların da Türkiye'den memnun kalacaklarına inandığını kaydetti.

bankacılık, finans, enerji, ulaştırma, havacılık, uzay, savunma olmak üzere, pek çok alanda Türkiye'de yatırım potansiyeli bulunduğunu ifade eden Erdoğan, "Bizzat bana bağlı olan Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, başvurduğunuzda her konuda sorularınızı yanıtlayacak, size her konuda rehberlik edecektir. Aynı zamanda bakan arkadaşlarım da her adımda sizin yanınızda olacaktır" dedi.

"Türkiye'yi, Türkiye'deki fırsatları incelemenizi, Türkiye'nin avantajlarını dikkate almanızı size özellikle tavsiye ediyorum" diyen Erdoğan, "Dünyanın 10 büyük turizm ülkesinden biri olan Türkiye'de sizleri, hem turist, hem yatırımcı olarak görmekten büyük mutluluk duyacağız" şeklinde konuştu.

"KÜRESEL KRİZİ KENDİ KAYNAKLARIMIZLA AŞTIK"

Türkiye'nin, tüm dünyayı etkileyen küresel finans krizi sürecini tamamen kendi kaynaklarıyla aştığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Uluslararası Para Fonu'yla anlaşma yapmadan, borç almadan, hatta borçlarımızı düzenli ödeyerek bu süreci geride bıraktık" dedi.

Erdoğan, Çin ve Türkiye arasında nüfus ve yüzölçümü bakımından büyük farklılıklar olmasına karşın, iki ülkenin de kendi bölgelerinde aynı oranlarda gelişim gösterdiklerine dikkat çekti.

Türkiye'nin, 2011 yılında yüzde 8,5 büyüme oranıyla, dünyada Çin'den sonra en hızlı büyüyen ülke olduğunu hatırlatan Erdoğan, 2010 yılında da aynı şekilde Türkiye'nin yüzde 9 gibi çok yüksek oranda bir büyüme kaydettiğini söyledi.

2002 yılında 230 milyar dolar olan milli gelirin, 9 yılda 3 kattan fazla artarak, 2011 sonunda 772 milyar dolara ulaştığını ifade eden Başbakan konuşmasına şöyle devam etti:

"Kişi başına milli gelirimiz, 2002'de, 66 milyon nüfus için 3 bin 500 dolardı. 2011 sonunda ise, 75 milyon nüfus için 10 bin 444 dolara ulaştı. İktidarımızdan önce yüksek ve belirsiz seyreden enflasyon, ki biz gelmeden hemen önce yüzde 30 seviyesindeydi, bizim dönemimizde dikkat çekici şekilde düşerek tek haneli oranlara kadar geriledi. Yüzde 60'lar seviyesinden devraldığımız faizleri de aynı şekilde tek haneli rakamlara çektik. Küresel finans krizi sürecini tamamen kendi kaynaklarımızla aştık. Uluslararası Para Fonu'yla anlaşma yapmadan, borç almadan, hatta borçlarımızı düzenli ödeyerek bu süreci geride bıraktık. 2002'de 23,5 milyar dolar olan IMF borcumuz, şu anda 2,3 milyar dolara kadar düşmüş durumda."


"ULUSLARARASI SERMAYEYİ ÇEKEBİLMEK İÇİN YOĞUN ÇABA SARFEDİYORUZ"
Her iki milletin, tarihin çok eski dönemlerinden beri birbirini tanıdığını belirten Erdoğan, "Tarihin çok eski dönemlerinden beri birbirimizle ticaret yapıyoruz. Küreselleşen dünyada, bu işbirliğimizi daha da artırmamız mümkün" dedi.

Türkiye'nin en önemli atılımlarının yatırım alanında gerçekleştiğini kaydeden Erdoğan, yatırım ortamının iyileştirilmesi için çok önemli reformların olduğunu, uluslararası sermayeyi Türkiye'ye çekebilmek için yoğun gayret sarf ettiklerini ve tarihin en iyi rakamlarına ulaştıklarını ifade etti.

Erdoğan, "Avrupa coğrafyasının tabii bir parçası olan, bunun yanında Afrika, Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkasya ile yakın işbirliği halinde olan Türkiye, sadece siyasi, sosyal ve kültürel değil, ekonomik olarak da önemli bir potansiyel barındırıyor. Küresel finans krizi, Avrupa'yı bildiğiniz gibi yakından etkiledi. Yanı başımızdaki komşumuz Yunanistan başta olmak üzere, birçok Avrupa ülkesi ciddi sorunlarla karşı karşıya. Bu süreçte biz, tedbiri elden bırakmadan, yere sağlam basarak ilerliyoruz ve gerçekten başarılı bir grafik sergiliyoruz. Türkiye bölgesinde hızlı şekilde büyürken, etkinliği ve gücü artarken, Çin ile ilişkilerimizin ve işbirliğimizin bu potansiyeli yansıtmaktan uzak olması doğru değildir" dedi.

"DIŞ TİCARET HACMİNDE HEDEF 2020'YE KADAR 100 MİLYAR DOLAR"

Başbakan Erdoğan, Türkiye ve Çin'in iki yıl önce dış ticaret hacminde 10 yıl hedefini 100 milyar dolar olarak belirlediklerini hatırlatan Erdoğan, "Şu anda aramızdaki ticaret hacmi 25 milyar dolar. İnanıyorum ki 2015 ve 2020'de bu hedefleri yakalayacağız. Ancak, bu ticaret hacmi Türkiye aleyhine bir dengesizlik içeriyor ve bu açığı hep birlikte kapatmak durumundayız. Yine, Çin'in yurt dışında yaptığı yatırımlarda da Türkiye'den yeterince istifade edemediğini görüyoruz. Buraya gelmeden hemen önce, Türkiye'de yeni bir teşvik paketini uygulamaya koyduk. Bu teşvik paketiyle, ulusal yatırımları olduğu kadar, uluslararası yatırımları da güçlü şekilde destekliyoruz. Çinli yatırımcı dostlarımızın, bu teşviklerden istifade etmelerini, Türkiye'nin sunduğu fırsatlarından yararlanmalarını arzu ediyoruz. Türkiye'nin kapıları, Çinli yatırımcılar için ardına kadar açık olacaktır" şeklinde konuştu.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim