• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • Kayseri : 2 °C
  • Ankara : 15 °C
  • İstanbul : 20 °C

Kto Başkanı Hiçyılmaz, İş Dünyasının Beklentilerini Açıkladı

Kto Başkanı Hiçyılmaz, İş Dünyasının Beklentilerini Açıkladı
Başkan Hiçyılmaz, 64. Hükümete başarı diledi ve iş dünyasının beklentilerini sıraladı

Hiçyılmaz: ''Yeni hükümet iş dünyasının ortaya koyduğu sıkıntıları çözmek için hızlı bir şekilde hareket etmelidir.''

TOBB Ticaret Odaları Konseyi Başkan Yardımcısı ve Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, kurulan yeni hükümet ile sıkıntıların hızlı şekilde çözülmesini beklediklerini söyledi.

Hiçyılmaz, 64. hükümetin ülkeye hayırlı olmasını dilediği açıklamasında, “2015 yılı çok sıkıntılı geçti. Ekonomik anlamda yaşanan olumsuzluklar iş dünyasını tedirgin eden boyutlara ulaşmıştı. Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan yeni hükümet ile bu sıkıntıların ortadan kaldırılması bekliyoruz. Yeni hükümet iş dünyasının ortaya koyduğu sıkıntıları çözmek için hızlı bir şekilde hareket etmelidir" dedi.

İş dünyasının, 64. Hükümetten beklentilerini dile getiren Hiçyılmaz, “Ekonomide güven artırıcı adımlar ve ekonomi yönetimi konusunda etkinlik en büyük beklentimizdir. 10. Kalkınma Planındaki Öncelikli Dönüşüm Programlarını ve Eylem Planlarını hareketlendirmeye yönelik mekanizmalar kurulmalıdır. Bunun yanı sıra kamu-özel sektör istişare ve işbirliği olanakları etkin şekilde kullanılmalıdır. Ekonomiye yön veren kurumların etkin bir şekilde ve siyasi mülahazalardan uzak çalışması sağlanmalıdır. Bölgesel Kalkınma Ajansları Politikası gözden geçirilmeli ve Türkiye gerçeklerine göre yeniden oluşturulmalıdır” dedi.

İşgücü piyasasında önemli bir ihtiyaç olan kalifiye eleman yetiştirilmesi noktasında etkin bir yaklaşım beklediklerini vurgulayan Hiçyılmaz, “Mesleki Eğitim okulları yeniden düzenlenmelidir. Meslek liselerinin cazibe merkezi olabilmesi için, öğrencilere ve mezunlarına destekler verilmelidir. Mesleki eğitim konusunda düzenlenen kurslar düzene sokulmalıdır. Çok başlı ve verimsiz olarak işleyen yapı değiştirilmelidir” ifadelerini kullandı.

Asgari ücret artışı yapılması konusunun iş dünyasını doğrudan ilgilendirdiğini kaydeden Hiçyılmaz, “Yapılması muhtemel artışın, istihdam üzerindeki vergi yükleri, kıdem tazminatı ve zorunlu istihdam uygulamaları birlikte ele alınarak işgücü piyasası reformlarının tamamı ile birlikte hayata geçirilmelidir” şeklinde konuştu.

Ekonomideki teşvikler ve zorunlu uygulamalar hakkında görüşlerini ifade eden Hiçyılmaz, “51 ilde uygulanmakta olan İşveren Sigorta Primi indiriminde esas alınan 10 işçi çalıştırma zorunluluğu kaldırılmalı, zorunlu istihdam uygulamaları cezalandırıcı anlayışla değil teşvik edici bir mantıkla yapılmalıdır. Bugüne kadar verilen ve halen uygulanmakta olan teşviklerin etki analizi yapılmalı ve fayda-zarar sorgulaması gerçekleştirilmelidir. Kurulacak yeni bir teşvik mekanizmasıyla sadece yeni yatırımlara değil, mevcut yatırımlara da sektörel teşvik uygulaması getirilmelidir. Aynı zamanda ilçe bazında da teşvik sistemi de hayata geçirilmelidir. Teşvik edilecek sektörler belirlenirken şehirlerin ihracat potansiyelleri en önemli verilerden biri olmalıdır. Teşvik Belgeli Yatırımlarda, yerli makine teçhizat kullanan girişimcilerin yerli harcama oranları kadar kısmın, bir alt bölge yatırım teşviklerinden yararlandırılması uygun olacaktır” diye konuştu.

İş ve çalışma hayatına ilişkin beklentileri sıralayan Hiçyılmaz, “Ulusal Meslek Standartları hazırlanarak öncelikle yürürlüğe konulmalı, sosyal yardım alan çalışabilir durumdaki nüfusun istihdam edilmesi sağlanmalıdır. Kadın istihdamını artıracak uygulamalar hayata geçirilmelidir. Tarımda çalışanların sosyal güvence altına alınması mutlaka sağlanmalıdır. Genç ve kadın girişimcilere ilk 3 yıl vergi muafiyeti getirilmelidir. Kamu ihalelerinde yerli ürüne fiyat avantajı kadın girişimciler için 5 puan artırılmalıdır. Ülkemizde yatırıma uygun arazi envanteri yatırımcılara elektronik ortamda sunulmalıdır” ifadelerini kullandı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim