• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 6 °C
  • Ankara : 7 °C
  • İstanbul : 11 °C

KULKULOĞLU SORU ÖNERGESİ

KULKULOĞLU SORU ÖNERGESİ
CHP KAYSERİ MİLLETVEKİLİ M.ŞEVKİ KULKULOĞLU, Tahıl ziraatı ile uğraşan çiftçi ailelerinin sorunlarının araştırılması yönünde TBMM başkanlığına meclis araştırma komisyonu kurulmasını talep etti.
Kamuoyuna

Tahıl ziraatı ile uğraşan çiftçi ailelerinin sorunlarının araştırılması yönünde TBMM başkanlığına meclis araştırma komisyonu kurulmasını talep ettim saygılarımla…

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Ülkemizde yapılmakta olan tahıl ziraatı, kış aylarının mevsim normallerinin üzerinde sert ve soğuk geçmesi ve akabinde bahar aylarında yağması beklenen yağmurların geç yağması sebebi ile 2012 yılında yapılan tahıl hasadında beklenen rekoltelerden bölgelere göre değişmekle birlikte %70-80 civarında ürünlerde kayıplar yaşanmıştır.

Yaşanan bu kayıplar çiftçi ailelerini maddi ve manevi olarak zor durumda bırakmaktadır. Çiftçilerimiz çoğu bölgelerde, tarlaya ektikleri tohum miktarı kadar dahi hasat elde edememiştir. Ülkemizde yükselen tarım girdi maliyetleri yüzünden, üreticiler zor durumdadır ve borçlarını ödeyememektedir. Bu yıl yaşanan don ve kuraklık tahıl hasadının %70-80 oranında düşmesi ile tahıldan beklediği hasılatı alamayan üreticiler ekonomik ve sosyal bir kriz batağına düşmektedir.

Artık tahıl ziraatı çiftçi için sürdürülebilir ve katma değer sağlayan bir uğraş olmaktan çıkmaktadır. Tahıl ziraatı ile geçimini sağlayan çiftçi ailelerinin sorunlarını ve çözüm yollarının tespiti için Anayasanın 98.nci ve TBMM’ nin 104 ve 105.nci maddeleri gereğince meclis araştırması açılmasını saygılarımla arz ederim.Dr. Mehmet Şevki KULKULOĞLU

Kayseri Milletvekili

GEREKÇE:

Dünya genelinde yaşanan aşırı soğuk havalar, devamında ise yaşanan kuraklık nedeni ile bir çok tarım ürününde beklenen rekolteler olağan üstü bir şekilde düşüş göstermiştir. Ülkemizde de beklenen tahıl hasatının %70-80 oranında düşmüş olması, gerek mazot, gerek tarım kredi kooperatiflerine ve gerekse çiftçinin diğer kredi borçlarını ödenemez duruma getirmiştir.

Ayrıca tahıl ziraatı yapmakta olan çiftçilerimiz daha önce 2 yıl ödemesiz 7 yıl vadeli ve faizsiz olarak almış oldukları gebe düvelerin ilk iki yılı dolmuş ve bu yıl ödemeye başlayacaklardır.

6000 ila 8000 TL arasında alınan gebe düveler 3000 ila 3500 TL den alıcı bulamamaktadır. Faizsiz olarak alınan gebe düvelerin fiyatlarının da yarı yarıya düşmesi neticesinde beslediği hayvanlarının %50 değer kaybına uğraması çiftçinin zararını bir kat daha arttırmıştır. Borçlanarak aldığı hayvanları ancak mevcut borçlarının yarısı etmektedir. Ayrıca aldıkları bu hayvanlarını beslemek için de ayrıca masraf etmiş ve emek sarf etmişlerdir.

Tahıldaki rekolte düşüklüğü aynı zamanda saman verimini de, dönümde 40 balyalardan 2-3 balyaya kadar düşürmüştür. 1 ton saman fiyatı 60-70 TL den 700-750 TL ye yükseltmiştir.

Görüldüğü üzere don ve kuraklık sadece tahıl ziraatını değil hayvancılığı da olumsuz etkilemiş ve çiftçinin hayata tutunabilmesinin sebeplerini ortadan kaldırmıştır. Bu yaşanan olumsuz tablo köyden kente göç olgusunu tetiklemektedir.

Önümüzdeki yıllarda tarım ve hayvancılığın devam edebilmesi ve üretimin sürdürülebilir olabilmesi için tahıl ziraatı ile hayatını idame ettiren çiftçi ve çiftçi ailelerinin sorunlarının çözümü önem arz etmektedir.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim