• BIST 93.216
  • Altın 194,054
  • Dolar 4,7141
  • Euro 5,4703
  • Kayseri : 26 °C
  • Ankara : 27 °C
  • İstanbul : 26 °C

Kurtulmuş: Elçini çek, elçiyi gönder

Kurtulmuş: Elçini çek, elçiyi gönder
HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Fransa'da yasalaştırılmak istenen sözde Ermeni soykırımını inkar yasası teklifi ile ilgili acil atılmasını istedikleri adımları sıraladı.
Halkın Sesi Partisi (HAS Parti) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin Paris Büyükelçisinin geri çağrılması gerektiğini belirterek, ''Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Türkiye'den gönderilmelidir. Fransa'nın devlet ihalelerine katılımı engellenmelidir. Lobicik noktasındaki zaaflarımız giderilerek, Avrupa'daki iş adamlarımız, siyasetçilerimiz, bilim adamlarımız harekete geçirilmelidir'' dedi.

Has Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlenen toplantıda konuşan Kurtulmuş, Fransa'da yasalaştırılmak istenen sözde Ermeni soykırımını inkar edenlerin hapis ve para cezasına çarptırılmasını öngören teklife değinerek, Türkiye'nin Ermenistan'la doğrudan ilişki kurarak üçüncü devletleri aradan çıkarması gerektiğini söyledi.

Kurtulmuş, teklifin yasalaşmaması için iş adamları, siyasetçiler ve daha birçok kuruluşun çaba gösterdiğini ve bu konuda çaba gösteren herkese teşekkür ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

''Ermeni soykırımı iddialarına özellikle Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak isteyen ülkeler ilgi duymaktadır. Dolayısıyla 'Ermeni Soykırımı' iddialarını gündeme alan bazı ülkeler bunu bir Ermeni dostu olarak değil, Türkiye karşıtı bir tez olarak istismar etmektedir. Bütün çabalara rağmen, Ermeni soykırımı iddialarını gündeme alan ve bu konuda ülkemiz aleyhine karar çıkaran ülke sayısı her geçen dönem artmaktadır. Zaten Fransa da 2001 yılında kabul edilen sözde Ermeni Soykırım Yasasının kapsamı genişletmeye çalışıyor. Maalesef Türk Dışişleri başından itibaren, yani 1960'lardan beri bu konuda yetersiz kalmaktadır. 1960'lı yıllardan bu yana değişik devletler, Türkiye aleyhine bu kararları alırken, özellikle son 10 yıldır sanki kulağımızdan tutarak çocuk gibi bizi terbiye etmeye kalkarlarken Türkiye ne yapıyor? Ciddi hiçbir şey yapmıyor. Bazen elçimizi geri çekip 1 ay sonra geri gönderiyoruz. Sonra unutuluyor. Türk Dışişleri 1965'ten beri bu konuda kayda değer bir adım atamadı, böylece inandırıcılığını yitirdi.''

-Arşivler, bütün araştırmacılara açılmalıdır''-

Kurtulmuş, Türkiye'nin Avrupa'nın her ülkesinde milyonlarca vatandaşı olan bir ülke olarak bu gücünü yeterince kullanamadığını öne sürerek, ''Türkiye, lobicilik noktasında çok geri kalmıştır. Bu yumuşak gücümüz etkin şekilde değerlendirilebilirdi. Dünyada kaç ülkenin böyle bir gücü var ki. Bu nedenle ciddi bir tavır, paradigma değişikliğine gitmeliyiz. Çünkü 2015'e doğru çok sayıda benzer kararla karşı karşıya kalabiliriz. Tanıma sürecini tazminat ve toprak talepleri takip edebilir. Geçmişimizle yüzleşme veya geçmişinize ayna tutma işi istismarcıların elinden kurtarılmalıdır. Bunun için Dışişleri arşivleri açılmalıdır. Bu konuda ayak sürtmek doğru değildir. Arşivler, hiçbir talebe gerek duymaksızın bütün araştırmacılara açılmalıdır. Geçmişin üzerinden köşeye sıkıştırılmaktan kurtulmalıyız'' diye konuştu.

Fransa parlamentosunun yarın sözde soykırım yasasını kabul ederse ciddi karşılık verilmesi gerektiğini dile getiren Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye'nin Paris Büyükelçisi geri çağrılmalıdır. Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Türkiye'den gönderilmelidir. Fransa'nın devlet ihalelerine katılımı engellenmelidir. Lobicik noktasındaki zaaflarımız giderilerek, Avrupa'daki iş adamlarımız, siyasetçilerimiz, bilim adamlarımız harekete geçirilmelidir. Bunun yanında Azerbaycan'ın hassasiyetlerini dikkate alacak şekilde, bir komşu ülke olarak Ermenistan ile ilişkilerin doğrudan düzeltilmesi için de stratejik adımların atılması gerekir. Aradaki istismarcı kimi ülkelerin saf dışı bırakılması için bu adım önemlidir.''

-''Türkiye ve İran, Suriye konusunda daha aktif olmalıdır''-

Kurtulmuş, imzalanan Arap Birliği Barış Planının Suriye konusunda siyasi aklın gereklerini yapması için ciddi bir fırsat sunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''Esad, bu anlaşmayı zaman kazanmak adına istismar etmemelidir. Arap Birliği ve İİT başta olmak üzere özellikle Türkiye ve İran, Suriye konusunda daha aktif olmalıdır. HAS Parti olarak, Suriye konusunda hükümetin takip ettiği siyaseti endişeyle izlediğimizi belirtmek isteriz. Türkiye, Suriye'nin sıcak çatışma ortamına çekilmek isteniyor. Yıllardır bu bölgede Şii-Sünni kavgasını çıkartarak, bölgeye uzun dönemli bir kaos ortamına sürüklemek isteyen büyük güçler, ülkemizi Suriye olayları üzerinden mezhep kavgalarına bulaştırmak istiyorlar. Özellikle, bu bölgenin en önemli ülkesi olan Türkiye bu oyuna asla alet olmamalıdır. Türkiye asla Suriye'ye girmemeli, fiili müdahalede bulunmamalıdır.''

-Cumhurbaşkanının görev süresi-

Cumhurbaşkanın görev süresi tartışmalarının gündeme damgasını vurduğunu ifade eden Kurtulmuş, ''Cumhurbaşkanının görev süresi konusunda millet, 2007'deki seçimde kararını vermiştir. Şimdi, 5 yıl mı, 7 yıl mı diye tartışmak milletin iradesine saygısızlıktır. AK Parti hükümeti kendi iç dengelerini hesaba katarak ayrıca siyasi manevra kabiliyetini ve siyasi atraksiyon gücünü elinde tutmak için 5 yıl mı, 7 yıl mı konusu da dahil, belirsizliği bugüne kadar taşıdılar. İstediler ki, işimize gelen kartı kullanırız. Şimdi de bu kartları oynuyorlar. Tam burada yeni anayasa konusunu hem hükümete, hem de meclisteki muhalefete hatırlatmamız gerekiyor. Esas yapılması gereken yeni Türkiye için yeni anayasadır. Parlamento partileri bu konuda adım atmak şöyle dursun, Dersim ve şike konularında da topu taca atmaktadır'' diye konuştu.

Numan Kurtulmuş, insanca hayat için asgari ücretin 1000 TL olması ve vergiden tamamen muaf olması gerektiğini belirterek, ''İnsanı yaşatın ki hayat devam etsin'' dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim