• BIST 107.015
  • Altın 172,213
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • Kayseri : 7 °C
  • Ankara : 13 °C
  • İstanbul : 20 °C

Kurtulmuş: Suriye konusunda tekçıkış yolu Türkiye-İran ittifakı

Kurtulmuş: Suriye konusunda tekçıkış yolu Türkiye-İran ittifakı
HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Suriyemeselesinin İran ve Türkiye'nin ortakhareketiyle çözülebileceğini ifade etti.
Numan Kurtulmuş, parti genel merkezindedüzenlediği basın toplantısında Suriye konusundaki gelişmeleri değerlendirdi.Toplantıda, Suriye'deki kayıp gazetecilerin akrabaları Adem Özköse'nin dayısıSaim Tut ile Hamit Coşkun'un ağabeyi Yahya Coşkun da hazır bulundu.

Kurtulmuş Suriye sorununun Türkiye ileİran’ın birlikte hareket etmesi ile çözülebileceğini ifade etti: “Türkiye veİran bölgedeki iki büyük ülkedir. Biz başından beri Suriye sorununun bu ikiülkenin başını çektiği bir barış planı ile çözülebileceğini söyledik. Yine söylüyoruz, İran ve Türkiye başbaşa veripbir adım atarsa bölgede olumlu sonuçlar olabilir. Sorun ancak iran ve Türkiye’ninittifakı ile çözülecektir. Türkiye İranı çözüm için ortak etmek, gerekirsemecbur etmek zorundadır.”

“ Türkiyehakem olması gerekirken, taraf durumuna getirilmiştir!”

Sorunun Suriye'nin iç meselesi olmaktançıkıp uluslararası bir sorun haline getirildiğine işaret eden Kurtulmuş, şöyledevam etti: "Maalesef Türkiye bu konuda hakem olması gerekirken, ne yazıkki taraf durumuna gelmiş, getirilmiştir. Rusya'nın bölgedeki çıkarlarıdolayısıyla, BM nezdinde de Esed rejimine karşı adımların atılabilmesi mümkünolmamıştır. Annan girişimlerinin de Esed rejimine zaman kazandırmaktan başkabir anlam ifade etmediği açıktır. Bosna harbi sırasında da BM aynı taktiğiuygulamıştı. Dolayısıyla, evet vakit çok geçmiştir, işler çok zorlaşmıştır, amatekraren söylüyorum Türkiye ve İran'ın baş başa verip yine Suudi Arabistan,Ürdün, Katar gibi bölgesel diğer güçlerin de dış işleri bakanları düzeyinde birbarış komitesi kurulmalı ve barışın adımları temin edilmeli. Amerika, Türkiye’yi“Ya benden yanasın, ya İran’dan yanasın” diyerek bir taraf olmaya zorlamaktadır. Türkiye bugibi baskılara boyun eğmemelidir.

“Türkiye,Suriye’ye doğrudan müdahalede bulunmamalıdır!”

Eğer bu kısa bir süre içerisindeyapılamazsa bölgede büyük bir kaos çıkabilir. Büyük bir mezhepsel savaş çıkabilir.Esed rejimi ne yaparsa yapsın Türkiye, Suriye'ye doğrudan bir müdahaleyapmamalıdır. Türkiye izlediği politikalarında kesinlikle mezhepsel tutumtakınmamalıdır.''

Kurtulmuş:Bölgede bir savaş çıkarsa büyük devletlerin zıplama alanı olarakkullanılacaktır!

Kurtulmuş, bir gazetecinin "Suriyekonusunda Türkiye-İran’ın çözüm için ittifak edebileceğine inanıyormusunuz?” yönündekisorusunu şöyle cevapladı: "Suriye'yi Suriye halkı yönetmeli. En azındandış işleri bakanları nezdinde bir barış komitesi kurulmalı, Baas Partisikapatılmalı ve bir yıl içerisinde seçimler yapılmalı, bunu biz en başından berisöylüyoruz. Suriye'yi yöneten azınlık gidip, Sünni bir iktidar gelirse Nusayriolan o azınlığa güvence verilmeli. Ben bu gün bile bu ihtimalingerçekleşeceğine inanıyorum. Yeter ki Türkiye ve İran müşterek olarak masayaoturmalı. Ben başka bir çıkış yolu görmüyorum. Yoksa bölgesel bir mezhepselsavaş çıkma ihtimali çok yüksek. Evet, zor bir süreç ama ben bunungerçekleşeceğine inanıyorum. Zira bölgede bir savaş çıkarsa büyük devletlerinzıplama alanı olarak kullanılacaktır.''

“Tümmekanizmalar devreye sokularak Suriye’deki Türk gazeteciler kurtarılmalı dır”

Suriye'deki kayıp gazeteciler Âdem Özköseve Hamit Coşkun'un durumuna da değinen Kurtulmuş, ''Türkiye tüm uluslararasımekanizmaları devreye sokarak özellikle BM'yi devreye sokarak, Suriye'dekikayıp iki gazetecimiz Hamit ve Âdem'i sağ salim Türkiye'ye getirmeliyiz. AyrıcaDiyanet İşleri Başkanlığımızda Suriye'deki dini otoritelerle bağlantı kurarakkayıp gazeteci arkadaşlarımızı bulma konusunda yardımcı olabilirler.'' diyekonuştu.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim