• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 7 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İstanbul : 14 °C

KURUCU GENEL BAŞKANIMIZ MEHMET AKİF İNAN’I VEFATININ 12. YILINDA RAHMETLE ANIYORUZ

KURUCU GENEL BAŞKANIMIZ MEHMET AKİF İNAN’I VEFATININ 12. YILINDA RAHMETLE ANIYORUZ
Eğitim-Bir-Sen Kayseri Şube Başkanı Aydın KALKAN 06.01.2012 tarihinde saat 13.00 de Kurucu Genel Başkanımız Mehmet Akif İnan’ın vefatının 12. yılı ile ilgili sendika binasında bir basın açıklaması yaptı. Aydın KALKAN’ın yaptığı basın açıklaması şöyle.
Kurucu Genel Başkanımız Mehmet Akif İnan, 1940 yılında Şanlıurfa’da dünyaya gelmiş. 6 Ocak 2000 yılında yine Şanlıurfa’da vefat etmiştir. Mehmet Akif İnan’ı, ölümünün 12. yıldönümünde rahmetle ve minnetle anıyoruz.

Akif İnan, düşünce adamı, eğitimci, edebiyatçı ve sendikacı kimliklerinin yanında bir gönül adamı idi. "Her eylem yeniden diriltir beni" diyen bir eylem ve aksiyon adamıydı.

Akif İnan, yalnızca kalemiyle değil, parasıyla, zamanıyla, bütün gücü ve enerjisiyle bir ‘sürekli hareketlilik ruhu’ içinde yaşamış; sindirilmiş ve hak arama fikrinden uzaklaştırılmış tepkisiz bir toplumdan, “ben varım, hakkımı çiğnetmem” diyebilen bir topluma geçiş için öncelikle sendikal örgütlenmenin gerekliliğine dikkat çekmiştir” diyen Kalkan, Mehmet Akif İnan’ın sendikal mücadelesini şöyle açıkladı.

“Merhum Mehmet Akif İnan, 1992 yılında Eğitim-Bir-Sen’i, 1995 yılında da Memur-Sen Konfederasyonu’nu kurarak kamu çalışanları arasında toplumsal hak arama mücadelesini başlatmıştır.

Şiir kitaplarıyla, fikir eserleriyle, yazılarıyla ve kurucusu olduğu Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen ile kozasını ören İnan, 1960’lardan vefatına kadar süren bir fikir mücadelesinin içinde olmuştur.
O, İslam Âlemi’nin dertleriyle dertlenmiş “Kudüs Şair”iydi. Fikir ve düşünce yazılarını kaleme alırken, değerlerimizden beslenerek, kültür ve medeniyetimizin yeniden inşası ve hayat bulması için çalışmıştır. Şiiri de davasının emrine vermiş, tasavvurlarını insanlarla ve milletle paylaşmak için çırpınmıştır.


Akif İnan, sendikal mücadeleyi, boş kavgaların zemini olarak değil; toplumun dirilişine, milletin ve insanlığın yeniden uyanışına, kurtuluşuna araç olarak seçmiştir.

Bu kapsamda, Akif İnan’ın şiirleri ve yazıları nasıl medeniyet köklerimizden besleniyorsa, evrensel değerleri kucaklıyorsa, sendikacılığı da aynı misyon ve vizyonu taşımaktadır. O’nun sendikacılık anlayışı ne sınıf sendikacılığı, ne zümre sendikacılığı ne de ideoloji sendikacılığıdır. Onun sendikacılık anlayışı toplumun refah ve huzurunu savunmak, mazlumların sesi olmak, yolsuzluk ve haksızlıklarla mücadele etmek, dernek, vakıf. Siyasi parti
gibi kuruluşların üstünde sivil bir toplum hareketiydi.
Biz, Akif İnan’ın bu sendikal anlayışını bugün akademik sendikacılık, hizmet sendikacılığı, kültür sendikacılığı ve medeniyet sendikacılığı olarak tanımlıyor ve yaşatıyoruz. Bu mirasın varisleri olmaktan da onur duyuyoruz” dedi. Aydın Kalkan, Bu yıl Mehmet Akif İnan’ı daha huzurlu andıklarını belirterek şunları söyledi.
“Merhum Mehmet Akif İnan çok zor şartlarda çok az fedakâr insanla olağanüstü bir mücadele ile kurup geliştirmiş, hep cefasını çekmiştir. Bu sayede biz bu gün Türkiye’nin en büyük eğitim iş kolu sendikasıyız ve genel yetkiyi bu yıl aldık. Bu sebeple O’nu bu yıl daha huzur içerisinde anıyoruz. Kendisi bu günlerin geleceğini biliyordu ancak ömrü yetmedi. Şimdi kabrinde daha huzur içinde olduğunu biliyoruz ve ilkeleri doğrultusunda mücadelemize devam ediyoruz.

Kurucu Genel Başkanımız Mehmet Akif İnan’ı ve vefat eden mücadele arkadaşlarını bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyoruz. Sendikamıza katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz”.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim