• BIST 112.122
  • Altın 175,002
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Kayseri : 22 °C
  • Ankara : 22 °C
  • İstanbul : 19 °C

LOKANTACILAR ODASI BAŞKANI KÖSE:HAKSIZ REKABET AÇIKLAMASI

LOKANTACILAR ODASI BAŞKANI KÖSE:HAKSIZ REKABET AÇIKLAMASI
LOKANTACILAR ODASI BAŞKANI KÖSE:HAKSIZ REKABET AÇIKLAMASIYAPTI.
MESLEK MENSUBU KİŞİLERİN, TARİFELERİN ALTINDA HİZMET VERMESİ HAKSIZ REKABET TEŞKİL ETMEKTEDİR.

Meslek Odaları Anayasanın 135.maddesine göre kurulmuş olan kamu kuruluşu niteliğindeki meslek kuruluşu olup, yine Oda üyelerinin haklarının korunması amacı ile her türlü girişimde bulunmakta ve gerektiğinde yetkili makamlara başvurular yapmakta, 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanununun 11. maddesi gereğince tam yetkilidir. Bu nedenle de üyelerin menfaatini korumak için, fiyat tarifesinin altında halka hizmet veren meslek mensubu kişilere karşı başvurabileceği ve başvurması gereken hukuki girişim olan “ Haksız Rekabet ” konusuna değinmek istiyoruz.

Bilindiği üzere bazı esnaflar ekonomik sebepleri ileri sürerek yaptığı mesleğe ilişkin TESK tarafından ilan edilmiş fiyat tarifelerine aykırı bir şekilde düşük ücretle halka hizmet vermektedir. Bunların düşük ücretle halka hizmet vermesi hem fiyat tarifesine aykırılık teşkil etmekte hem de tarifeye uygun hareket eden diğer üyelerin iş alanın daralmasına , zarar görmesine sebep olup haksız rekabet teşkil etmektedir.Çay Ocakları kahvaltı evi adı altında faaliyetlerini

sürdürmektedirler.Gözleme,katmer,yufka,sac kavurma ve buna benzer çok şey satmaktadırlar.Mahalle arasındaki bakkallarda bile dürüm satılmaktadır.Bunlarda haksız rekabete sebebiyet vermektedir.

01.07.2012 tarihinde yürürlülüğe giren 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu ile çok önemli bir değişiklik getirilmiş ve 56/3 maddesinde “Ticaret ve sanayi odaları, ESNAF ODALARI, borsalar ve tüzüklerine göre üyelerinin ekonomik menfaatlerini korumaya yetkili bulunan diğer meslekî ve ekonomik birlikler ile tüzüklerine göre tüketicilerin ekonomik menfaatlerini koruyan sivil toplum kuruluşlarıyla kamusal nitelikteki kurumlar da birinci fıkranın (a), (b) ve (c) bentlerinde yazılı davaları açabilirler.” düzenlemesine yer verilerek haksız rekabet teşkil eden davalarda meslek odaları tam olarak yetkilendirilmiş ve görevlendirilmiştir. Yasada bahsedilen bentler sırası ile;a) Fiilin haksız olup olmadığının tespitini,b) Haksız rekabetin men’ini,c) Haksız rekabetin sonucu olan maddi durumun ortadan kaldırılmasını, haksız rekabet yanlış veya yanıltıcı beyanlarla yapılmışsa bu beyanların düzeltilmesini ve tecavüzün önlenmesi için kaçınılmaz ise, haksız rekabetin işlenmesinde etkili olan araçların ve malların imhasını, düzenlemektedir.

Bu anlamda da meslek mensubu olan kişilerin fiyat tarifelerinin altında ve olağandışı fiyat uygulaması, kanuni anlamda haksız rekabet teşkil etmekte olup, ekonomik bakımdan da tarifelere uygun hareket eden oda üyelerine zarar verir niteliktedir. Bizlerde Oda olarak hem mesleğin gelişiminin ve toplumdaki saygınlığının korunması hem de meslek odası üyeleri arasında hakkaniyete uygun bir iş dağılımının ve ekonomik gelirin sağlanması, eşitliğin gerçekleştirilebilmesi, dürüstlük kurallarına uymayan davranış şekillerini önlemek amacıyla konuyla ilgili tespitlerde bulunup Haksız Rekabet Kurumuna bildireceğiz.

Lokanta,Restaurant,Pastane,Çiğ Köfteci esnafı kim olursa olsun,hangi odaya mensup olursa olsun fiyat politikasına dikkat etmeyen işletmeleri Haksız Rekabet Kurumuna bildireceğiz.Siz değerli basın mensupları aracılığı ile son bir kez bu işletmeleri uyarıyoruz. BAŞKAN HAYRETTİN KÖSE
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim