• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 15 °C
  • Ankara : 18 °C
  • İstanbul : 15 °C

MAKİNA MÜHENDİSLER ODASI TEMİZ HAVA EYLEM PLANI KOMİSYONU TOPLANDI

MAKİNA MÜHENDİSLER ODASI TEMİZ HAVA EYLEM PLANI KOMİSYONU TOPLANDI
TEMİZ HAVA EYLEM PLANI KOMİSYONU TOPLANDI Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şube ev sahipliği yaptı.
“Temiz Hava Eylem Planı Komisyon Toplantısına” Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şube ev sahipliği yaptı.
Kayseri Valiliğince düzenlenen “Temiz Hava Eylem Planı” toplantısı Kayseri Vali Yardımcısı Erdoğan Aygenç Başkanlığında, Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şubesinin ev sahipliğinde son toplantısını yaptı.

Toplantıya; Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkan Hakan Özcan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Gıda, Tarım Hayvancılık Müdürlüğü, Meteoroloji Müdürlüğü, Erciye Üniversitesi, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Şoförler Odası, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Kayserigaz, İl Sağlık Müdürlüğü ve Makina Mühendisleri Odasından yetkililer katıldı.

MMO Kayseri Şube Başkanı Hakan Özcan’ın yaptığı toplantı açılış konuşmasında, “Şehrimizin son yıllarda kaydettiği hızlı değişim, tarihi ve kültürel zenginliğinin yanı sıra, bilim ve teknolojik gelişmelerin artması ve sanayisinin sürekli gelişme göstermesi ile olmaktadır. Bu hızlı değişim beraberinde nüfus artışın da getirmektedir.

İlimizdeki nüfus artışı, sanayileşme ve teknolojik gelişmelere paralel olarak hava kalitesinde de doğal olarak değişim yaşatmaktadır. Son dönemlerde gündeme sıkça gelen ve şehrimizin bazı bölgelerinde çok yüksek oranda görülen hava kirliliği kış aylarının gelmesiyle maksimum seviyeye ulaşmıştır” dedi.

Özcan, “Bu değişimin sebeplerini birkaç grupta şekillendirebiliriz. Nüfus artışı ve gelir düzeyinin yükselmesine paralel olarak, sayısı hızla artan motorlu taşıtlardan çıkan egzoz gazları, hava kirliliğinde önemli bir faktör oluşturmaktadır. Ayrıca sanayi tesislerinin kuruluşunda yanlış yer seçimi, çevre korunması açısından gerekli tedbirlerin alınmaması (baca filtresi, arıtma tesisi olmaması vb.), uygun teknolojilerin kullanılmaması, enerji üreten yakma ünitelerinde vasıfsız ve yüksek kükürtlü yakıtların kullanılması, hava kirliliğine sebep olan etkenlerin başında gelmektedir. Son olarak sayacağımız, ısınmadan kaynaklanan hava kirliliği en büyük faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde ve şehrimizde özellikle ısınma amaçlı, düşük kalorili ve kükürt oranı yüksek kömürlerin yaygın olarak kullanılması ve yanlış yakma tekniklerinin uygulanması yüksek oranda hava kirliliğine yol açmaktadır.

MMO Kayseri Şube olarak Ülkemiz ve şehrimiz adına bu sorunun çözümü noktasında üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız” diye konuştu.

Kayseri Vali Yardımcısı Erdoğan Aygenç ise “Ulusal Temiz Hava Eylem Planı (2010-2013) dikkate alınarak, HKDY Yönetmeliği’nde 2014 yılına kadar belirtilen hava kalitesi limit değerlerini ve 2014 yılından sonra Avrupa Birliği limit değerlerini azaltmaya yönelik Temiz Hava Eylem Planlarının hazırlanması ve illerde hava kirliliğini azaltmaya yönelik uygulamaların hava kalitesi konusunda ilde çalışan ilgili kurum/kuruluşlarla görüşülüp karara bağlanması için öncelikle Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile her ilgili kurum/kuruluştan en az bir temsilci ile Komisyon kurulması ve bu komisyonca il bazında hava kalitesi durumunun kirlilik kaynakları ve hava kirliliğini önlemeye yönelik yapılan çalışmaları değerlendirerek, yapılacak çalışmalar ve alınacak tedbirleri içerecek detaylı çalışmalar (alınması gereken önlemlerin uygulanması konusunda sorumlu kurum/kuruluşun belirlenmesi, varsa yatırım programındaki maliyeti ve fizibilite çalışmaları vs.) MÇK’da karara bağlanarak en geç 2013 yılı Ocak ayı sonuna kadar Bakanlığımıza gönderilmelidir’ denilmektedir. Bizler de burada bu planın sağlıklı bir şekilde hazırlanması için bulunmaktayız” ifadesinde bulundu.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim