• BIST 117.651
  • Altın 167,415
  • Dolar 3,9258
  • Euro 4,8136
  • Kayseri : 6 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İstanbul : 13 °C

makina mühendisler odası yozgat şubesini açtı

makina mühendisler odası yozgat şubesini açtı
Kayseri Makina Mühendisler Odası Başkanı Hakan Özcan, Yozgat Şubesini açtı...
1987 yılında il temsilciliği olarak faaliyetine başlayan Kayseri Makina Mühendisleri Odası Şubesi
1990 yılında, Ankara Şubeden ayrılarak, Sivas, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat, Erzincan illerinin de bağlanmasıyla Bölge Temsilciliğine,

1994 yılında ise Şubeye dönüştürülmüştür.
' İnsanın en hayırlısı güzel ahlaklı olan ve insanlığa hizmet edendir' sözünü ilke edinen şubemiz ve temsilciliklerimiz birlikte yürütmüş olduğu teknik hizmetlerle, düzenlemiş olduğu sosyal aktivitelerle, üyelerimize ve vatandaşlarımıza yönelik verdiği hizmetlerle ülkemize daha faydalı olmaya çalışmaktadır.
Oda olarak temel amacımız; Anayasanın 135. Maddesinde belirtilen ve meslek odalarına atfedilen “meslek faaliyetlerini kolaylaştırmak, meslek mensuplarının birbirleriyle ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hâkim kılmak’’ maddesinden yola çıkarak, ülkemizin bilim ve teknoloji alanında gelişmesine katkı sağlamak, mensuplarımızın mesleki yeteneklerini artırılması yönünde bilimsel etkinlikler gerçekleştirmek, mühendislik faaliyetlerini uluslararası standartlarda ve kalitede sürdürmelerini sağlayacak teknik ve hukuki alt yapıyı oluşturmak, ekonomik ve sosyal kazanımlarına katkı sağlamaktır.

Odamız, meslek, meslektaş, ülke ve halkımızın sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalar gerçekleştiren, komisyon üyeleri, işyeri temsilcileri ve tüm üyelerinin çalışmalarda söz hakkının bulunduğu demokratik zenginliğe sahiptir.
Bizler değişen ve gelişen dünya düzeni içinde "sivil toplum" bilincinin ülkemiz için çok önemli olduğuna inanıyoruz. Hatta kent olarak geliştirmemiz gereken bazı reflekslerimizde adresin yine sivil toplum kuruluşları olduğunu net olarak görüyoruz.

Son zamanlarda meslek alanlarımızı yakından ilgilendiren kanun, yönetmelik, kanun hükmünde kararname ve genelgelerle odaların varlık nedenleri ortadan kaldırılmaya, üye ile ilişkileri koparılmaya, yetkileri yok edilerek bir dernek statüsüne dönüştürülmeye, maddi gücüne el atılarak güçsüzleştirilmeye çalışılmaktadır.

Yabancıların çalışma izinleri hakkında ki kanun ile bazı kanunlarda yapılan değişiklikler, arka arkaya çıkarılan, KHK’ler, LPG sızdırmazlık hizmetlerine ve proje mesleki denetim hizmetlerine yönelik çalışmalar mühendis ve mimarları bekleyen sıkıntılı durumlardır.

Bu gibi durumlar sadece mühendis ve mimarları sıkıntıya düşürmeyecek aynı zamanda vatandaşın can güvenliğini de tehdit edecektir. “Ben yaptım oldu” mantığı yıllardır ülkemize zarar vermekten başka bir işe yaramamıştır ve yaramayacaktır da. Bu yüzdendir ki ülkemizin teknik konularını ilgilendiren tüm konularda teknik elemanların görüşlerinin alınması, ortak akıl ve istişarelerle kanun hazırlanmasının daha faydalı olacağı düşüncesindeyiz.

Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şube Ve temsilcilikler olarak duyarlı ve ilkeli duruşumuz sürdürmeye devam edeceğiz. Bu amaçla Kırşehir ve Sivas temsilciliklerimize alınan binalardan sonra,
Yozgat halkına ve üyelerimize daha iyi ve daha kaliteli bir hizmet verebilmek adına bulunduğumuz bu yeri satın alarak faaliyete geçirdik. Bu mutlu günümüzde bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ediyorum.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim