• BIST 107.401
  • Altın 173,970
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • Kayseri : 18 °C
  • Ankara : 20 °C
  • İstanbul : 23 °C

Medya okuryazarlığı için sanal ortamda eğitim platformu kurulacak

Medya okuryazarlığı için sanal ortamda eğitim platformu kurulacak
Medya Kültür ve Araştırmaları Derneğinin hazırladığı proje ile medya okuryazarlığının toplumun tüm kesimlerine yayılması için sanal eğitim platformu kurulması hedefleniyor
Tevfik Işık - Kayseri'de faaliyet gösteren Medya ve Kültür Araştırmaları Derneğinin hazırladığı proje ile medya okuryazarlığının toplumun tüm kesimlerine yayılması için sanal eğitim platformu kurulması hedefleniyor.
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İletişim Fakültesinde görev yapan akademisyenlerin kurduğu Medya ve Kültür Araştırmaları Derneğinin, Avrupa Birliği Bakanlığının yürütücüsü olduğu ''Türkiye ve AB Sivil Toplum Diyaloğu'' programı çerçevesinde gerçekleştirdiği ''Medya Okuryazarlığı e-Eğitim Girişimlerinde Avrupa Birliği Deneyimlerinin Anlaşılması ve Türkiye'ye Aktarılması'' projesi ile Türkiye'deki yeni alanlardan medya okuryazarlığında toplumun tüm kesimlerine ulaşılması hedefleniyor.
AB mikro hibe programı kapsamında gerçekleştirilen projenin, AB projesine dönüşmesi için ERÜ İletişim Fakültesi öğrencileri ve öğretim elemanlarına yönelik düzenlenen toplantılarda, yetişkinlerin, gençlerin ve özellikle çocukların medya okuryazarı olabilme potansiyellerinin geliştirmesine yönelik çalışmalar değerlendirildi.
Medya ve Kültür Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Hamza Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, medya okuryazarlığının Türkiye'de 2000'li yıllarda gündeme geldiğini, bu alanda halen yapılması gereken önemli çalışmalar olduğunu belirtti.
Medya okuryazarlığının yaygınlaştırılmasına dönük projelerin, örgün ve yaygın eğitim uygulamaları ve önerilerinin, Amerika ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Türkiye?de yaygınlaştırılmaya çalışıldığını ifade eden Çakır, şu bilgileri verdi:
''Medyanın doğru anlaşılması için sadece çocukların değil, yetişkinlerin de medya okuryazarlığı alanında eğitilmesi gerekiyor. Bu alandaki çalışmalar, günümüzde çeşitli ülkelerde ulusal ölçekte kar amacı gütmeyen eğitim organizasyonları olarak işlev gören e-eğitim girişimlerine doğru çevrildi. Bu amaçla yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında, Avrupa Medya Okuryazarlığı Merkezi'nde incelemelerde bulunduk. Medya okuryazarlığı alanındaki araştırmaları ilgili dillere tercüme ederek, teorik bilgileri pratik bilgiler haline getirmek ve gerekli eğitim ve öğretim araçlarını geliştirerek, çocukların ve yetişkinlerin küresel bir medya kültürü içerisinde yaşamaya ve öğrenmeye hazırlanmalarına yardımcı olmak için proje yürütmek istiyoruz. Bunu AB hibe programı haline getirmeyi amaçlıyoruz. Avrupa Medya Okuryazarlığı Merkezi'nin deneyimleri, bu açıdan önemli. Bu deneyimlerin Türkiye'de medya okuryazarlığı ile ilgili çalışmalara katkı sağlamasını amaçlıyoruz.''
Medya okuryazarlığının toplumun tüm kesimlerine yayılması için sanal eğitim platformu kurulmasını hedeflediklerini vurgulayan Prof. Dr. Çakır, bu eğitim platformu ile sadece çocuklar ve gençlerin değil yetişkinlerin de medya okuryazarlığı alanında eğitilmesinin amaçlandığını kaydetti.
Türkiye?de medya okuryazarlığı becerisi kazandırılması çerçevesindeki faaliyetlerin çağdaş araçlarla örgütlenmesi yönündeki girişimlerin eksikliğine dikkati çeken Çakır, proje sonuçlarının bu eksikliği gidermeye yönelik faaliyetlerin örgütlenmesi açısından ciddi önem taşıdığını da sözlerine ekledi.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim