• BIST 110.932
  • Altın 174,431
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Kayseri : 21 °C
  • Ankara : 24 °C
  • İstanbul : 22 °C

Melikgazi 2023...

Melikgazi 2023...
"KAYSERİ KAMU YATIRIMLARINDAN HAK ETTİĞİ PAYI ALAMIYOR”

Türkiye’nin en başarılı belediye başkanlarından Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri’nin kamu yatırımları açısından ihmal edildiğini belirterek, “Kayseri kamu yatırımlarından hak ettiği payı alamıyor.Ankara’dan daha fazla pay almamız gerektiğine inanıyorum.Kayserili işini bilir mantığının bitmesi lazım.Kayseri’nin ihtiyacımı var anlayışının artık yeniden gözden geçirilmesi lazım” dedi

STRATEJİK PLAN ADI ALTINDA 5 YILLIK ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ Kayseri'yi ve Melikgazi ilçesini 2023'e taşıyacak projeleri Kent Haber’e değerlendiren Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç,”Stratejik plan adı altında 5 yıllık çalışmalar yapıyoruz.

Melikgazi belediyemizin 2011’de yapmış olduğumuz stratejik çalışmalar 2016 yılı itibarıyla bitiyor.Önümüzdeki süreçte 2017-2021’e kadar olan süreçle ilgilide benzer çalışmalar yapacağız.Tabi şehirler artık birbiri ile yarışıyor.

Yöneticiler birbiri ile yarışıyor.Artık insanlar hizmeti gördükçe daha fazlasını istiyor.Yapmazsanız fazla bir şey istemezler, yaparsanız daha fazlasını isterler.Öyle olunca 2023’de daha çevreci, daha ulaşım açısından sorunları en aza indirgemiş, daha modern, daha depreme dayanıklı, konutlar açısından stoklarımızın sağlıklı hale gelmesi , imar uygulaması açısından da çok önemli.Sosyal belediyeciliğin ve eğitime, sağlığa dayalı yerel yöneticiliğin ön plana çıktığı bir anlayışın hayata geçmesi, artık insanların 24 saatini ilgilendiren bir konuda her halde önümüze bakıp insanların mutluluğunu sağlayacak, huzurunu sağlayacak güzel gayretlerin içerisinde olmalıyız diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

KAYSERİ VE İLÇELERİNİ MARKA YAPMAK İHTİSAS ALANLARI OLUŞTURULMALI Kayseri’yi 2023 Türkiye’sine hazırladıklarını belirten Başkan Büyükkılıç,” Kayseri derli toplu büyük bir şehir.Bu şehrimizin merkezi kadar taşra ilçelerinin de aynı nitelikli olması, oralara fonksiyonlar yüklenmesi, örneğin tarımla, hayvancılıkla yada diğer ekonomik, sanayi ile ticaretle ilgili alanlarda, ihtisas ilçelerinin oluşturulması, yani illa bir yere zorlama yapmak yerine oranın konseptine hava koşullarına , arazi şartlarına uygun, insan doğasına uygun mesleğine uygun konum ve durumlar oluşturulması lazım.İlçeler bu dediğimiz niteliklere ulaştırılırsa takdir edersiniz göçüde önlemiş oluruz.

Gereksiz yığılmayı da önlemiş oluruz.Örneğin 300 bin tane şu anda araç söz konusu.Şimdi bu araçların hepsinin merkezde olduğunu düşünürseniz herhalde ulaşımla ilgili ne yapsanız bir sorun çıkar.Kayseri özelinde, Kayseri kapasitesinde ama bunu ilçelere yayarsak bunu paylaşırsak yükü paylaşmış oluruz.

Ben bu açıdan ilçelerin önemsenmesini ama masa üzerinde kağıt üzerinde karar almaktan çok oranın doğasına uygun neler yapabilirizi paylaşıp yöre insanlarıyla dinamikleriyle oraya yönelikte gayretler yapmalıyız “ ifadelerini kullandı.

SADECE YEREL YÖNETİMLERİN DEĞİL ANKARAN’INDA GAYRET ETMESİ GEREKİYOR Yapılması gerekenleri sıralayan Başkan Büyükkılıç,” bunları yaparken sadece yerel yönetimlerin değil, Ankara’nın da bu konuda gayret etmesi gerekiyor.Birde kamu imkanları açısından Kayserimizin daha fazla yararlanmasını ben bekliyorum.

Ankara’dan daha fazla pay almamız gerektiğine inanıyorum.Kayserili işini bilir mantığının bitmesi lazım.Kayseri’nin ihtiyacımı var anlayışının artık yeniden gözden geçirilmesi lazım.Elbette Kayserimiz hayırseverleri ile gurur duyacağımız bir şehir.

Elbette kendi kendine yetmeye çalışan bir şehir ama neden daha fazlası olmasın.Anadolu’nun merkezinde her yere eşit uzaklıkta olan böyle güzel bir şehrimizi daha konumlu, daha donanımlı daha konforlu, herkesin güvenle yatırım yapacağı bir şehir haline getirmenin kime ne zararı olur.Savunma sanayi açısından burada oluşturacağımız boyutların kime ne zararı olur.Ülkemize kazanımı olur.

Örneğin e ticaret diye nitelendirilen serbest bölgemizde inşallah oluşacak olan bir yatırım ile dünya çapında özellikle Çin bölgesi ile yapacağımız çalışmalarda herhalde Kayserimiz yeniden doğacak yeniden hayat bulacak ve ulaşımı, sanayisi, ticareti ile lojistik merkeziyle hayat bulacak.

Ben inanıyorum ki rahmetli Dedeman’ın yakınma yekin mantığıyla el ele vereceğiz gönül gönüle vereceğiz, bu güne kadar olduğu gibi sivil toplum örgütlerimizle, kamu kurum kuruluşlarıyla siyasilerimizle, bu şehrimize ne yapsak az diyorum.Bizlere güvenenleri memnun etmeliyiz.

Cenabı Allah’ta bizi mahcup etmesin diyoruz.Mevla seve sevdire.Bu insanlar bizi seviyor güveniyor oylarını veriyorsa bizlerinde çok çalışması, daha çok çalışması herhalde bu şehrimizi daha yaşanılabilir hale getirmesi şarttır.Onun içinde projeleri takip etmek hayata geçirmek lazım.

Ankara boyutunu da biraz daha herhalde bu dönemde sıkıştırmamız lazım.Yani Kayseri tamam Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakan çıkarıyor ama bizim biraz bu manada Kayseri’ye yakışır şekliyle bunları taçlandırmamız lazım diye ben buradan paylaşmak istiyoruz” diye sözlerini tamamladı.

 

 

İZMİR-KİRAZ BELEDİYESİ MELİKGAZİ BELEDİYESİ’NİN KARDEŞ ŞEHRİ OLDU

www.kayserinews.com  kayserinin en güncel haber sitesi mutlaka tıklayın facebook sayfamız ve twitter sayfamız'dan takip edebilirsiniz.

Kayserinews.com@Kayserinewscomtwittersayfamıztakip edebilirsinizTIKLAYIN,BEĞENİ,YAPIN-FACEBOOK-SAYFASI-HABER-TAKİP-SİSTEMİ .https://www.facebook.com/kayserinewscom-261415263889283/?fref=ts

 

 

Malatya Yeşilyurt ve Bursa İnegöl ile kardeş şehir olan Melikgazi Belediyesi, şimdi de İzmir Kiraz Belediyesi ile kardeş şehir oldu. 


Kardeş Belediyecilik ile sınırlar kaldırılarak, Anadolu’nun ortak değerler ve kültürel işbirliği sağlandığını belirten Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, bu vesile ile ortak değerlerlerde birleşerek vatan bütünlüğü ve aynı duygu ve düşünceyi paylaşan halklar arasında barış sağlanmış olunduğunu söyledi.
Türkiye Belediyeler Birliğinin çalışma programına ilk kez 2006 yılında giren kardeş şehir ilişkilerinin kurulması ve desteklenmesi konusunun, sonraki yıllarda giderek daha fazla ağırlık verilen bir alan olduğunu bildiren Başkan Büyükkılıç, “Kardeş şehir, coğrafi olarak uzak yerleşim alanlarının, kültürel ve ticari alışveriş amacıyla oluşturdukları birlikteliktir. Bu birliktelik, sosyo-ekonomik gelişimi yükseltmek amacıyla proje ve programlar yürüten iki veya daha fazla şehrin ortak uygulamasıdır. Melikgazi ile İzmir Kiraz Belediyesi almış oldukları kararı ile Kardeş şehir olmuşlardır. Her iki belediye yöneticileri sık sık bir araya gelerek proje değişim programı uygulayacaklardır. Yani gönül kardeşliği bu karar ile resmi ve hukuki bir statüye kavuşturulmuştur.”diye konuştu.
Gönül kardeşliğinden hukuki kardeşliğe…
Melikgazi Belediyesi olarak olunduğunu hatırlatan Başkan Memduh Büyükkılıç, kardeş şehir talebinin Kiraz Belediyesinden geldiğini ve Melikgazi Belediyesinin uygulamış olduğu hizmet ve yatırımların bu kardeşlik talebinde etkili olduğunu kaydetti.
ORTAK ÇALIŞMALAR YAPILACAK
Kardeş şehir Kiraz Belediyesi ile kültürel ve sosyal işbirliği, Ortak Anadolu Değerlerlerin paylaşılması ile etkinliler gibi birçok çalışmayı yerine getireceklerini ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, Kiraz ve Melikgazi belediyelerin kardeş şehir olmasının her iki şehir halkı için hayırlı olması temennisinde bulunduğunu sözlerine ekledi.

 

 

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, dilencilere karşı vatandaşı uyardı.

Büyükkılıç , dilencilerin duygu sömürüsüne vatandaşların izin vermemesini istedi. Özellikle camilerin çevresini mekân tutan dilencilere karşı tüm tedbirlerin alındığını belirten Büyükkılıç,” merhametimden dolayı bazen de Memduh baba diye bana takılırlar” dedi İ

İHTİYAÇ SAHİBİ OLUP TA BEN İHTİYACIMA KARŞILIK BULAMADIM DEME ŞANSLARI YOK

Vatandaşlara duygu sömürüsüne karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulunan Başkan Büyükkılıç,”bazı konularda ne kadarda duyarlılık gösterseniz arzu ettiğiniz çalışmaları yada verimliliği alamayabilirsiniz.

Dilencilik konusu da böyle bir şey.Aslında ihtiyacı olan olmayan gibi biraz istismar söz konusu olabiliyor.Her şeyden önce sosyal dayanışma vakfımız var.

Vakıf vasıtasıyla zaten bu alanda herhangi bir ihtiyaç sahibi olup ta ben ihtiyacıma karşılık bulamadım, yada ihtiyacım karşılanmıyor deme şansları yok.

Tabi makul ihtiyaçları kast ediyorum.Onunda standartları var.Örneğin savurgan şekilde gereksiz yere yaptığı harcamaları yada beklentileri karşılamak gibi bir lüksümüz yok.

Ama belediye olarak gerek erzak dağıtımıyla, gerek ekmek dağıtımıyla, gerek aş evlerinde onlara her türlü fırsatları veriyoruz.Bizde ihtiyaç sahipleri zaten kayıtlı.

Şimdi bütün bunlara rağmen bazı alışkanlık haline getirmiş olan insanlar var.Camilerin kapısında alışkanlık haline getirmiş bunu sürdüren insanlar var, ne yapsanız bunlardan vazgeçiremiyorsunuz” dedi.

DİLENCİLİK YAPMAK YASAK Dilencilik yapmanın 5326 sayılı Kabahatler Kanununca da yasak olduğunu belirten Büyükkılıç,” örneğin biz bunları topluyoruz zabıta marifetiyle gerekli yaptırımlar uygulanıyor ama fazla bir yaptırımda uygulayamıyorsunuz merhamet diye de bir şey var.

Götürüyorsunuz bir yere bırakıyorsunuz oradan geri geliyor.Şimdi böyle bir anlayış içerisinde kendilerine izah ediyoruz.İhtiyacın neyse gel belediyeden, kaymakamlıktan karşılayalım.Allah’ın izniyle gücümüzün yetmeyeceği bu konuda yapamayacağımız hiçbir engel yok.

Ama o daha fazlasını istiyor öyle olunca da ona kimsenin gücü yetmiyor.Alışkanlık haline getirmişler.Bunlar oluyor ama çok şükür Kayserimizde şikayet edilecek kadar yada toplumu çok rahatsız edecek şekilde değil diye düşünüyorum.

Bu konuda gerekli duyarlılığı gösteriyoruz.İncitmeden rencide etmeden çünkü insan, insana odaklı çalışma yaparken merhameti de göz ardı etmeyeceksiniz iyi niyeti de” şeklinde konuştu

MEMDUH BABA DİYE BANA TAKILIRLAR.

Başkan Büyükkılıç,”Bazen Memduh baba diye bana takılırlar.Baba deniliyorsa bu babalığında gereğini yapmak yakışıyor.Ama onunda karşılanmasını istediği ihtiyacının makul olması lazım.

Gerçek manada ihtiyaç olması lazım.İhtiyacı olmayan şeylerle ilgili talepler olursa bu konuda bizim herhangi bir çalışma yapmamız söz konusu olmuyor .

Sonra Kayseri hayırseverler şehri diyoruz.Gerçekten dernekler , vakıflar vasıtasıyla bu ihtiyaçlar karşılanıyor.Bütün bunlara rağmen istismar edenler oluyorsa onlarla ilgilide yasal çerçevede yaptırımlar uygulanıyor” diye sözlerini tamamladı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim