• BIST 92.997
  • Altın 195,953
  • Dolar 4,7621
  • Euro 5,4993
  • Kayseri : 25 °C
  • Ankara : 24 °C
  • İstanbul : 26 °C

Memur-Sen Kayseri İl Divan Toplantısı Yapıldı

Memur-Sen Kayseri İl Divan Toplantısı Yapıldı
Memur-sen kayseri İl divan toplantısı Elmacıoğlu İskender lokantasında yapıldı.
Toplantıya Kayseri milletvekili Yaşar Karayel, Memur-Sen Genel Teşkilatlanma Sekreteri ve Sağlık –Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Toç-Bir-Sen genel başkan yardımcısı Fatih Doğan, Diyanet-Sen genel başkan yardımcısı Mehmet Ali Omurcalı, Eğitim-Bir-Sen genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme sekreteri Ramazan Çakırcı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü şube müdürleri, İlçe Milli eğitim müdürleri ve şube müdürleri, Şeker Bank yöneticileri, Kayseri Memur-Sen İl temsilci 11 iş kolunun şube başkan, temsilci ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Bir konuşma yapan Karayel, Memur-Senin Türkiye’de ve Kayseri’de güzel çalışmaları olduğunu, ülke demokrasisine ve kalkınmasına önemli katkılar sağladığını söyledi. Ortak akıl mitingleri, sivilleşme ve yeni anayasa konularında birlikte çok faydalı çalışmalar yaptıklarını, Memur-Senin bu tür çalışmalarını başarıyla sürdüreceğine inandığını belirtti. “Ayrıca Eğitim-Bir-Sen Kayseri’nin eğitimine çok büyük katkılar sağlayarak ülke genelinde ilk sıralara gelmesini sağladı” dedi.

Memur-Sen İl temsilcisi Aydın Kalkan, 1995 yılında 29 kişi ile kurulan sendikanın bu gün 600 binleri bulan üye ile medeniyetin, akademik hizmet sendikacılığının sembolü haline geldiğini kaydederek şunları söyledi. “Memur-Sen özelde üyelerinin, genelde ise bütün kamu görevlilerinin ortak özlük, mali ve sosyal haklarının sözcülüğünü ve gözcülüğünü yapıyor. Memur-Sen bu ülkenin sesi, yerli düşüncenin nefesidir. Merkezinde insan olan, problem değil çözüm üreten anlayışla çalışan. Sivil toplum, millet egemenliği, demokrasi, mazlumun yanında olma temel ilkelerinden ödün vermeyen bir sendikadır”.
Toç-Bir-Sen genel başkan yardımcısı Fatih Doğan, 339 sayılı kanunla ilgili iyileştirme çalışmaları yaptıklarını belirterek “ Toplu sözleşme sürecinden sonra birçok sıkıntımız çözülecektir. Atama ve tayin yönetmeliği, görevde yükselme, lisans tamamlama, maaş farklarının giderilmesi gibi birçok konuda yoğun çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Diyanet-Sen genel başkan yardımcısı Mehmet Ali Omurcalı, demokratikleşmenin ve sivilleşmenin önünün açılmasını sağladıklarını belirterek şunları kaydetti. “Diyanet-Sen, Memur-Senin ilk besmelesidir. Çalışanlarının % 60’ı Memur-Sen üyesidir. Kurumumuzu teşkilat yasası ile başkanlık seviyesinden müsteşarlık seviyesine getirdik. 200 bini aşan çalışanın kadroya alınmasını sayın başbakan Memur-Sen genel kurulunda açıklamıştır. 45Tl lik sendika pirimi, aile, eş yardımları gibi birçok kazanımı Memur-Sen elde etmiştir”.Eğitim-Bir-Sen genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme sekreteri Ramazan Çakırcı, Memur-Senin bir şaheser olduğunu vurgulayarak şunları söyledi. “Memur-Senin artık bir milyonla taçlanması gerekir. Biz bu gücün sorumluluğunu yerine getirmeliyiz. Bu güç tarihi ve geleceği yeniden şekillendirecek bir güçtür. Rektörlere başörtülü öğrencileri derslere almayın, gerekirse eğitime ara verin talimatları geride kalmıştır. 27 Nisan E- muhtıraları, parti kapatmaları ortak akıl mitingleri ile son bulmuştur. Ancak bu mücadele devam etmezse fırsatını bulurlarsa eski günlere geri dönülebilir. 12 Eylül 2011 bir milat olmuştur. Toplu sözleşme yasası anayasaya girmiştir. Güç olmasın geç olsun diyerek bu süreci en faydalı şekilde yürütmeye çalışıyoruz. Güzel sonuçlar alacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın aksi halde meydanları şenlendiririz. 28 Şubat dayatması artık sona ermeli ve gelişmiş ülkelerde uygulanan kesintili eğitime geçmeliyiz. Şimdi de sınıf öğretmeni norm fazlası çıkacak yalanını yayıyorlar. Bu bir manüplasyondur. 215 bin sınıfa karşılık 160 bin sınıf öğretmeni görev yapıyor, ayrıca sınıf sayıları 30’a inerse sınıf öğretmeni açığı daha da büyür”.
Memur-Sen Genel Teşkilatlanma Sekreteri, Sağlık –Sen Genel Başkanı ve divan başkanı Metin Memiş, Memur-Senin mazlumların yanında olan ve zulme karşı duran, Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olduğunu vurgulayarak şunları söyledi.” Memur-Sen darbelere karşı durarak geleceğimizi inşa etmektedir. 50 bin kişiye yeni anayasanın nasıl olması gerektiğini sorarak sivil bir anayasa oluşmasına katkı sunuyoruz. Devletin anayasasından milletin anayasasına geçmek istiyoruz. Bizim dışımızdaki sendikalar Kesintili eğitime geçişe karşı çıkarak bir kez daha ideolojik sendikacılık yaptıklarını ortaya koydular.
Toplu görüşmelerde yetkiyi alır almaz sorunun masada değil yasada olduğunu ve toplu sözleşme olmazsa masaya gelmeyeceğimizi ilan ettik. Çok şükür toplu sözleşme hakkını aldık. Hizmet kolu, dayanışma aidatı, hakem kurulu gibi çok önemli konularda mücadele verdik. Bu sebeple yasa gecikti. Birçok konuda önemli kazanımlar sağladık. Mücadelemize mecliste devam edeceğiz. Kısa sürede anlaşıp ciddi kayıplar verme yerine uzun mücadele edip kazanımlarla süreci bitirmeyi tercih ettik” dedi.
Şube başkanlarının konuşmaları ve hedef belirlemeleri ile toplantının birinci bölümü bitirildi. İkinci bölümde ise iş kolu divanları çalışmalarını sürdürdü.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim