• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Kayseri : 11 °C
  • Ankara : 13 °C
  • İstanbul : 15 °C

Memur-Sen Kayseri Şubesi Zam Teklifini Komik Buldu

Memur-Sen Kayseri Şubesi Zam Teklifini Komik Buldu
Memur-Sen Kayseri İl Temsilcisi Aydın Kalkan Cumhuriyet Meydanında Kamu İşveren Heyeti’nin memur zammı teklifi ile ilgili basın açıklaması yaptı.
Hükümetin teklifi alanlara davetti, biz de bu sebeple buradayız diyen Kalkan, şunları kaydetti.

“Kamu görevlileri toplu sözleşme görüşmelerinde, kritik bir noktaya gelmiş bulunmaktayız. 30 Nisan’da başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde, 8 ve 9 Mayıs tarihlerinde hizmet kollarının teklifleri üzerinde yoğun bir çalışma yapılmıştır.

Kamu İşveren Heyeti’nin getirdiği teklif, hükümetin yeterince sorun çözme ve kamu görevlilerinin haklarını koruma ve geliştirme endeksli bir yaklaşım içinde olmadığını, aksine teklifleri reddetme anlayışı üzerine politika geliştirdiğini göstermektedir. Memur-Sen olarak, hizmet kollarının sorunlarına yönelik tüm teklifleri 21 Mayıs akşamına kadar masada tutacağımızı, kamu görevlilerine yeni hak ve kazanımlar sağlayıncaya kadar da mücadele edeceğimizi buradan deklare ediyoruz”.
Mevcut ekonomik göstergelere göre Kamu İşveren Heyeti teklifinin komik olduğunu belirten Aydın Kalkan, açıklamalarını şöyle sürdürdü.

“Kamu İşveren Heyeti, hizmet kollarına ilişkin görüşmelerde takındığı “benim dediğim olur” dayatmasını, genel toplu sözleşme görüşmelerinde de sürdürmektedir. Maalesef ‘ekonomik büyümede Dünya ikincisi, Avrupa birincisi olduk’, ‘ekonomik gelişmede Avrupa’ya örnek ülke durumundayız’ diyen Hükümetin, Kamu İşveren Heyeti aracılığıyla kamu görevlilerine önerilen 2012 yılı için %3+%3, 2013 yılı için %2+%3 zam teklifi komiktir. Komik olduğu kadar da Türkiye’nin ekonomik gerçeklerini yansıtmamaktadır. Biz, toplu sözleşme masasında olduğumuzu sanıyorduk. Ancak, bu teklifle karşılaşınca bir an kendimizi Cem Yılmaz’ın gösterisinde gibi hissettik.
2012 enflasyon seyrinden yola çıkarak teklifi değerlendirdiğimizde, yine teklifin ne kadar anlamsız ve mesnetsiz olduğu görülmektedir. 2012 yılının ilk çeyreğinde yani ilk dört aylık enflasyon yüzde 3.05’tir. Burada bir ironiyi ifade etmek istiyorum. Toplu sözleşme masasının gecikmesinden şikâyet ettik. Karşımıza çıkan bu anlamsız ve komik tekliften sonra, “iyi ki toplu sözleşme masası gecikmiş” diyoruz. İlk dört ayda %3.05’e ulaşan bir enflasyon var. Getirilen teklif dört aylık enflasyonu karşılamaktan bile uzaktır. Bunu tahminen değil bizzat Kamu İşveren Heyeti’nde temsilcisi bulunan kamu kurumlarının rakamlarıyla söylüyoruz. Hedeflenen rakamlar üzerinden değil gerçek rakamlar üzerinden konuşuyoruz”.
Hükümetin bu teklifle uzlaşmayı değil uzaklaşmayı tercih ettiğini söyleyen Kalkan, sözlerine şöyle devam etti.

“Kamu İşveren Heyeti’nin getirdiği teklif, hükümetin masayı ciddiye almadığının, kamu görevlilerinin tekliflerine gözlerini kapadığının göstergesidir. Kamu görevlilerinin geneline yönelik diğer konulara ilişkin tekliflerle ilgili olarak masaya hiçbir teklif sunmayan Kamu İşveren Heyeti, toplu sözleşme masasının kapsamını fiilen daraltma kurnazlığı peşindedir. Memur-Sen olarak kamu görevlileri adına bu kurnazlığa geçit vermeyeceğiz. Hükümet bu teklifiyle, toplu sözleşmeyi imzalamak için kullanmak istediğimiz kalemleri Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na başvuru yapmak için kullanmamızı istiyor. Uzlaşma yerine kamu görevlilerinden uzaklaşmayı tercih eden siyasi iktidar, bir sonraki oturuma tekliflerini revize ederek gelmelidir.

Buradan Kamu İşveren Heyetine geçmişte büyümeden verilmeyen paylarımızı, yani alacaklarımızı da hatırlatmak isterim. 2003 yılından bu yana ekonomi yüzde 48.3 büyümüştür. Ancak, hükümet 9 yıldır kamu görevlilerine büyümeden hiç pay vermemiştir. Bu yıl bu anlayışın yıkılmasını, kamu görevlilerine büyümeden pay verilerek bu iktidar döneminde bir ilkin gerçekleşmesini bekliyoruz.
Kamu İşveren Heyeti’nin masaya getirdiği maaş zammı, Maliye Bakanlığı’nın kendi ekonomik verileriyle de örtüşmemektedir. Her yılbaşında, ceza ve vergilere o yıl için uygulanacak zamları açıklıyor. Vatandaşına kestiği cezaya, aldığı vergi ve harçlara, pasaport gibi kâğıtlara yüzde 15’lere varan zam yapan hükümet, kamu görevlilerinin maaş zammına gelince cimri davranıyor.

Hükümet getirdiği teklifle, yangından mal kaçırır gibi çıkardığı 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ortaya çıkardığı adaletsizliği ve mağduriyeti giderecek yeterli ve gerekli oranın da uzağında kalmıştır. Masaya, 666 sayılı KHK mağduru öğretmenleri, öğretim elemanlarını, hekim dışı personeli ve din görevlilerini memnun edecek, hükümetin hatasını telafi edecek bir öneri gelmemiştir. Hükümetten, en düşük memur maaşı ile en yüksek memur maaşı arasındaki makası açan bu hatayı düzeltmesini istiyoruz”.
Memur-Sen’nin tekliflerinin Türkiye ekonomik şartlarına uygun olduğunu hatırlatan Aydın Kalkan,
“Buradan çağrıda bulunuyoruz. Hükümet artık kamu görevlilerinin maaş zamları gündeme geldiğinde mali disiplin, bütçe disiplini, ekonomik sınırlılık kavramlarını bir kenara atsın. Çünkü bunlar hükümetin kendi içindeki tutarsızlığından başka bir şeyin göstergesi değildir. Üst düzey sivil bürokratlara bir kalemde 772 lira, üst rütbeli askeri personele 336 lira veren, sermayeye tek kalemde 2 milyar liralık teşvik hediye eden hükümetten, kamu görevlilerini motive edecek teklifler istiyor ve bekliyoruz. Kamu görevlileri ihsan ya da lütuf beklentisi içerisinde değildir. Kamu görevlileri emeklerinin karşılığı olan ve yedi düvele övünerek anlatılan Türkiye ekonomisinin altından rahatlıkla kalkabileceği bir zam oranı teklifi beklemektedir. Bu teklifler için, “dağ, fare bile doğurmamıştır” diyoruz. Hükümetten masaya dağın fare değil, dağın aslan doğuracağı bir teklif bekliyoruz. Her iki tarafın tekliflerini karşılaştırdığımızda ortaya çıkan tablo oldukça ilginçtir. Bizim tekliflerimize göre Türkiye ekonomisi oldukça iyi durumda, hükümetin teklifi esas alınırsa, ekonomimizin iflasına ramak kalmış durumda. Takdir kamu görevlilerimizin ve milletimizindir” diye konuştu.

4/C statüsündeki çalışanların kadroya alınmasını isteyen Kalkan, açıklamasını şöyle tamamladı.
“Memur-Sen olarak çok hassas olduğumuz 4/C statüsündeki arkadaşlarımızın hakları konusunu gündemden düşürmeyeceğiz. 4/C statüsünde istihdam edilen personelin mevcut ücretlerine 200 TL seyyanen zam yapılmasını istiyoruz. 4/C statüsünde istihdam edilen geçici personelin 01.01.2013 tarihi itibarıyla mutlaka kadroya geçirilmesini istiyoruz.
Sözleşmeli ve geçici personelin kadrolu statüde görev yapan kamu görevlilerinin yararlandığı sosyal hak ve yardımların tamamından yararlanmasını istiyoruz.
Memur-Sen’in toplu sözleşme tekliflerini daha önce kamuoyu ile paylaştığımızı hatırlatmak istiyorum. Bunları tekrar etmeden taleplerimizin kabul edilmesi gerektiğini yineliyorum.

Bu tekliflerin her birine evet diyecek mali imkân Türkiye bütçesinde mevcuttur. 2012 yılı bütçesinde faiz ödemelerine yaklaşık 50 milyar TL kaynak ayıran bir Hükümetin, emeğiyle, alın teriyle ülkesine hizmet eden kamu görevlilerine “2012 yılı için %16, 2013 yılı için %14 veremiyorum” demesi anlaşılır ve kabul edilir değildir.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim