• BIST 95.668
  • Altın 189,653
  • Dolar 4,6431
  • Euro 5,4061
  • Kayseri : 26 °C
  • Ankara : 26 °C
  • İstanbul : 24 °C

MHP Milletvekili Aday Adayı Mehmet Özmen:

MHP Milletvekili Aday Adayı Mehmet Özmen:
“KAYSERİ UYUTULAN VE UNUTULAN BİR ŞEHİR”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) milletvekili aday adayı Mehmet Özmen, gazetemize verdiği röportajda Kayseri’nin devlet kaynaklarından yeteri kadar pay almadığını söyledi. Kayseri’nin uyutulan ve unutulan bir şehir olduğunu dile getiren Özmen, Bünyan’da belediye başkanlığı yaptığı dönemden, 6,5 yaşında siyasetle tanışmasına, turizmciliği ve esnaflığından, işçi bir babanın oğlu olmasına kadar tüm detayları anlattı. İşte Mehmet Özmen’in anlamlı hikayesi…

 

 

“6.5 YAŞINDA SİYASETLE TANIŞTIM”
 
Siyasetle veya Milliyetçi Hareket Partisi ile ne zaman tanıştınız?
6.5 yaşında siyasetle tanıştım. İlkokula başlamadan henüz çocuk yaşta babam elimden tuttu ve ocağa götürdü. O yaşımdan bu yana başka hiçbir yerde bulunmadım. Ülkü ocaklarında, MHP’de ve Ülkücü İşçiler Derneği’nde hayatım boyunca görev yaptım.
 Biraz belediye başkanlığı döneminizden bahseder misiniz?
Her şeyden önce doğduğun ve büyüdüğün topraklara, inşaatında işçi olarak çalıştığın belediyeye başkan olarak gittim. Sokaklarında oynadığın, hayatının geçtiği ilçede Allah bize bu görevi yapmayı nasip etti. İnşaatçı bir babanın evladına belediye başkanlığı nasip oldu. Bende bu fırsatı iyi değerlendirmek istedim. Şükürler olsun ki, onlarca projeyi yapmak nasip oldu. 2014 yılında seçime girdik, yerel yönetimler yasası ile beldelerde seçime dahil oldu. Rabbim bize kazanmayı nasip etmedi.
 
“KADERCİ BİR İNSANIM”
Seçimi kazanamayınca Bünyan’a küstünüz mü?
Hayır. Ben kaderci bir insanım. Amentüye iman etmiş bir insanım.  Benim hayatımda neden, niçin, niye gibi şeyler yok.  Cenabı Allah 2009’da nasip etti, 2014’te etmedi. Ben küskünüm dersem olmaz. Eksiğimizin analizini yapmak nasip oldu.
Sonra neler oldu?
Ben görevi teslim ettim ve çıktım. Seçim biteli 11 ay oldu. İşimin başına geçtim ve turizmci olarak hizmete devam ettim. Yazıp çizdiğim bir şeyler var.
Bir gün lazım olur.
Aynen öyle. Benim Türkiye’nin kurtuluş reçetesi olarak gördüğüm turizm var.
 
“KAYSERİ TURİZM AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ”
Kayseri turizm potansiyeli açısından oldukça iyi bir şehir değil mi?
Tabii ki. Cenabı Allah’ın bize lütfettiği bir Erciyes Dağı, dünyada kimsenin belki göremeyeceği Kapuzbaşı şelaleleri… Bunlar hiçbir yerde yok. Ama onlar ne kadar değerlendirildi orası meçhul.
MHP’den milletvekili aday adayı olma sürecinizden bahseder misiniz?
İlk etapta he hangi bir düşüncem yoktu lakin gerek siyasi çevrem gerekse ailem ve dostlarım milletvekilliği aday adaylığı ile ilgili baskı yaptılar. Benim de Türkiye’yi yönetmek noktasında ülkenin şuan içinde bulunduğu durumda herkesin olduğu gibi benimde çok büyük kaygılarım var. Herkesin olduğu gibi bende bu memleketin yönetiminde varım demek adına bu aziz millete ne yapabilirim diyerek aday adayı oldum.
 
“AKP FRENİ PATLAMIŞ KAMYON GİBİ…”
AKP hükümeti yönetiminin eksikleri var yani.
Evet. AKP fireni patlamış bir kamyon gibi ilerliyor. Nerede, ne zaman, kime çarpacak belli değil. Bu millet eski çağı kapatıp, yeni bir çağ açan millet. Bu ülke nasıl oluyor da her Pazartesi günü terör örgütünün başının hapishaneden verdiği talimatlarla gündem oluşturuyor, ben bunu anlamıyorum. Bu noktada kaygılarım var. Bu noktada bu kaygıları tek dile getiren, en çok dile getiren Milliyetçi Hareket Partisi’dir.
Aday olursanız ve sonrasında seçilirseniz neler yapmayı planlıyorsunuz?
Bu şehir uyutuluyor ve unutuluyor. Bu şehir ‘Kayserilim işi bilir’ mantığıyla devlet yatırımlarından yeterince pay almıyor. Kayseri, hiçbir alanda hak ettiği yerde değil. Kayseri hükümet partisinin üst düzey yöneticilerini çıkararak görevini yaptı. Ama o hükümet 12 yıl boyunca Kayseri’ye hor bakmış.
 
“ERCİYES MASTER PROJESİ SAKAT DOĞUMDUR”
Peki, o kadar yapılan proje var. Onlara ne diyeceksiniz?
Kayseri’den dışarıya çıkmayan insan gelen 3-5 hizmeti iyi algılayabilir. Ancak bizim gibi illeri ve ülkeleri dolaşan insanlar Kayseri’nin uyutulduğunu fark eder. Kayseri’nin meydanına 150 metre ilerisinde Sahabiye köyü var. 
Erciyes Master Projesi?
Erciyes dağında bana göre sakat doğum olan bir proje yapıldı. Tamamen belediye kaynağı kullanıldı. Tamam bu şehrin yerel yöneticileri bir şeyler yaptı ama hem dağın ekolojik ve doğan dengesini bozdular hem de ilk etapta 3-4 bölgede aynı anda başlatıldığı için ciddi sıkıntılar yaşadık. Erciyes’i dünyanın en iyi kayak merkezlerinden biri yapacağız diyorlar ama mangaldan başka bir şey yapılmıyor. Orası bir kayak merkezinden ziyade mangal dağı görüntüsündedir.
Kayseri’yi çok iyi biliyorsunuz.
Kayseri’nin son 18 yılını ezbere biliyorum. Kayseri’deki tüm tarihi yapıyı, bölgeyi her şeyi ezbere biliyorum. Kayseri Turizm İşletmecileri Derneği çatısı altında Kayseri ile ilgili birçok konuda (Erciyes Master Projesi, Kapuzbaşı vs.) yöneticilere projeler sunduk. Birçok proje bizim sunumumuzdan sonra çıktı. Ancak bizim adımız hiç anılmadı önemli değil. Biz bu şehre iyi yapılan her şeyin yanında, kötü yapılan her şeyin de karşısındayız.
 
“KAYSERİ’YE NEFES OLACAĞIZ”
Peki, siz ne yapacaksınız?
Yahyalı’dan Yeşilkent’e kadar 400 civarı bölgeye hizmet götüreceğiz. Bu şehrin sorunlarına vakıfız, çözümleri de biliyoruz. Şehirde kimse konuşamıyor. Korku imparatorluğu var. Biz bunu yıkacağız. Konuşamayan herkes konuşacak. 25 yıllık turizmci ve 18 yıllık esnaf olarak Kayseri’nin esnafına nefes olmak istiyoruz.  Kayseri hak ettiği değeri görecek. Allahtan Kayseri’de hayırseverler var. Allah onları var etsin. Her yerde onların ismi yazar. Kayserili olmak suç mu? Kayserili 3 liralık yapıyor devlette 2 liralık yapsın. Ama yok, yapılmıyor.
 
“KAYGIMIZ İSTİKBAL DEĞİL İSTİKLAL”
Son olarak neler söylemek istersiniz?
Bu millet 12 yıldır hiçbir hükümete vermediği yetkiyi bu hükümete verdi.  Bu hükümet devleti iyi yönetmiyor. Borçlanmalarla vs. gidiliyor ama ekonomi dibe vurdu. Teröristlerin polise ve askere kimlik sorduğu bir duruma geldik. Bu hükümet askerinin başına çuval geçirildiği zaman özür beklemedi. Helikopteri düşürülünce ağzını açmayan bir hükümet var. Adı sanı duyulmamış ülkelerden tokat yiyip ses çıkarmamıştır. Bunlardan dolayı gerek ülkede gerek ilde yapacak çok iş var. Biz kaygılanmayın milliyetçi hareket var diyoruz. Biz tam bağımsız Türkiye istiyoruz. Bizim kaygımız istikbal kaygısı değil istiklal kaygısıdır. Bunu tüm MHP aday adayları için söyleyebilirim.  Gazi Mustafa Kemal’in ‘ya istiklal ya ölüm’ demesini bugünde sürdürüyoruz. Biz Devlet Bahçeli’nin yol arkadaşlarıyız. Onunla omuz omuza çalışmak, mücadele etmek istiyoruz.
7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimler öncesi milletvekili aday adayları belli olmaya başladı. Partilerde ciddi hareketlilik var. Kayseri’de bu hareketliliğin yaşandığı şehirlerden biri. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) milletvekili adayları arasında öyle bir isim var ki dikkatten kaçmıyor; Ercan Avcı. Henüz 31 yaşında ama gören 25 yaşında sanıyor. Şu sıralar avukatlık yapıyor ancak öncesinde Yargıtay hâkimliği yapıyordu. Kayseri’ye 1,5 yıl önce gelen Avcı, eksikleri öylesine analiz etti ki değişik projeler geliştirerek bu açığı kapatmayı hedefledi. 
Milliyetçi Hareket Partisi ile tanışmanız ne zaman, nasıl gerçekleşti?
Üniversite yıllarımda Türkiye’nin en büyük öğrenci topluluklarından biri olan Stratejik Araştırmalar Topluluğunu kurdum. Birçok konuda seminerler ve konferanslar düzenledim. O dönemde birde dergi çıkarıyordum. Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı’nın görev talebi oldu. Bende kabul ettim ve orada çalışmaya başladım.
Savcılık yaptığınızı biliyoruz. Bu dönemde siyasetten uzaklaştınız değil mi?
Evet. Hâkim olunca siyasetle bağım kesildi. 2.5 yıl Ağır Ceza Mahkemesi’nde görev yaptım.
Kayseri’ye ne zaman geldiniz?
1.5 yıl önce geldim.
Peki, neden geldiniz?
Eşim buradaydı ve siyasi hedeflerim vardı. Önce aile bütünlüğümü sağladım, sonra siyasi hedeflerimi hayata geçirmek için harekete geçtim.
 
“SİYASETİN GENÇLERE İHTİYACI VAR”
Sizce siyasetin gençlere ihtiyacı var mı? 
Genç biri olarak aday adayı olmanız bir mesaj veriyor mu?
Evet. Siyasetin tam olarak bu bahsettiniz gibi gençlere çok fazla ihtiyacı var. Siyasetin bilgili, tecrübeli gençlere ihtiyacı var. Bizim sloganımız, ‘Bilgi güçtür.’ Dolayısıyla bu anlamda Türkiye’deki siyasi anlayışa da yeni bir soluk katmak istiyoruz.
Siyasete atılmanıza neden olan şey nedir?
Yeni bir şeyler söylemek gerektiğine inanıyorum. Çünkü tarih makas değiştiriyor. Bu dönemde üzerimize düşen görevi yapmak zorundayız. Tarihin çeşitli dönemlerinde olağanüstü olaylar meydana gelmektedir ve bu milletlere belli misyonlar yüklemektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de üniter yapının yok edildiği dönemde gençlere ihtiyacı var. Biz tavır koymaya geldik. Vatandan yana tavır koymaya geldik. Siyasetin fikir işi olduğunu da ayrıca vurgulamak gerekiyor. Bu nedenle projelerimizi siyaset arenasında göstermeye, uygulamalı şekilde anlatmaya geldik.
 
“DÜZEN PARTİLERİNDEN YANA OLMADIM”
MHP’den aday adayı olma süreciniz?
 
Türkiye’de siyasi partiler ikiye ayrılmaktadır; bölünmeye göz yuman partiler ve karşı çıkan partiler. Düzen partilerinden yer almaktansa ülkenin bölünmez bütünlüğünü savunan MHP’nin yanında oldum.
Seçim startı verildi ve çalışmalar başladı. Siz neler yapacaksınız?
Öncelikle altyapımızı oluşturduk. Bu anamda ekibimizi kurduk ve projeler hazırladık. Bu projeleri 
kamuoyuna açıklayacağız. Ne yazık ki bundan önce kendi çabalarıyla bir şey yapmışsa da siyasetçilerin bir katkısı olmamıştır. Biz bu açığı gördük ve projeler ortaya koyacağız.
 
“KAPADOKYA KÜLTÜR TRENİ…”
Birini anlatın isterseniz, okurlar merak etmesin.
5’te 5 projemizin 1.si ‘Kapadokya Kültür Treni’ projesi. Kapadokya bölgesi yılda 3 milyon turist almakta. Bu turistler kültür ve inanç turizmi yapmaktadır. Yeteri teşvikler ve planlamalar yapıladığı için bu turistler ortalama 2 gün Kapadokya’da kalmakta. Ne yazık ki Kayseri’ye uğramadan gitmekteler. Uçhisar’dan başlayıp Kayseri’de son bulacak bir kültür treni oluşturulacak. Dolayısıyla Kayseri’ye yılda 1 milyon turist, 300 milyon dolar döviz getirmeyi hesaplıyoruz. Bu proje ile ciddi bir katma değer ve istihdam yaratılacak. Bu anlamda Kayseri’de yerel, tarihi ve dini değerleri ön plana çıkarmayı planlıyoruz. Bunların tanıtımını yapmayı planlıyoruz. Dolayısıyla artık bir Japon turist havaalanında inip Kapadokya’ya gidip, yine otobüsle geri dönüp gitmesine izin vermeyeceğiz.
 
“KADINLAR İÇİN SOSYAL EVLER PROJESİ”
Kadınlar için bir çalışma yapacak mısınız?
Kadınlar için sosyal evler yapacağız. 50 bin nüfusun üstündeki il ve ilçelerde içerisinde hukukçu, psikolog, psikiyatri ve doktorun bulunduğu sosyal alanların ağırlıkta olduğu büyük kompleksler yapacağız. Aile içi ya da kadına yönelik şiddetle ilgili 
kolluk kuvveti birimleri kuracağız. Bunun dışında belli projelerle hem kadınların hem erkeklerin bilinçlendirilmesini sağlayacağız.
Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Artık top bizde. Sahaya iniyoruz. Bundan sonraki aşamayı AKP ve diğer düzen partileri düşünsün.
Röportaj: Uğur Ayazsın
kayseri meydan
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim