• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Kayseri : 3 °C
  • Ankara : 6 °C
  • İstanbul : 15 °C

MİMARLAR ODASI'NDAN 'KENTSEL PROJELER' DEĞERLENDİRMESİ

MİMARLAR ODASI'NDAN 'KENTSEL PROJELER' DEĞERLENDİRMESİ
Mimarlar Odası Kayseri Şube Başkanı Eda Velibaşoğlu, 30 Mart Yerel Seçimleri öncesinde Belediye Başkan adaylarının açıkladıkları projelerin uygulanabilir olup olmadığının bilimsel olarak ele alınacağını ve sonuçların seçimlerden önce açıklanacağını ifade

Şube Başkanı Eda Velibaşoğlu, düzenlediği basın toplantısında, Mimarlar Odası Kayseri Şubesi olarak, toplumsal, kültürel yaşamın önemli bir ögesi olan mimarlığın sorumlulukları çerçevesinde kentin geleceğine ilişkin önerileri yaklaşan Yerel Seçimler öncesinde paylaşmak istediklerini belirterek, ''Bu paylaşmanın amacı, yerel yönetimlerin ve toplumun günümüzdeki kentsel sorunlar ile baş edebilmesini olanaklı kılacak bir dizi ortak ilke ve kavram oluşturmalarına katkıda bulunmak, kentlerin toplumla birlikte yönetilmelerinde sergilenmesi gereken yaklaşımların ana hatlarına ilişkin ipuçları vermek ve daha yaşanabilir bir kentsel çevre oluşturmasına yardımcı olmaktır'' diye konuştu.
Meslek odalarının, sivil toplum örgütleri gibi aktörlerin katılımını erkin kullanımında önemli bir girdi olarak görebilen yerel yönetimlerin Türkiye'nin yeni ve çağdaş yüzü olacağına olan inanç gereği, yerel yönetimlerin yetki ve sorumluluklarının arttırılmasını ülke adına olumlu bulduklarını kaydeden Velibaşoğlu, şöyle devam etti:
''Kent için hedeflenen projeler, kentin özelliklerini, potansiyelini, aktivitelerini, gelişme kapasitelerini ve kaynaklarını kapsayacak bilgileri içeren ve belli aralıklarla yenilenerek güncelleştirilen araştırmalara dayandırılmalı ve bu doğrultuda meslek örgütlerinin de katılımıyla kentsel gelecek ve vizyon tasarlanmalıdır. Kent konseylerinin etkinliği arttırılmalı ve daha güçlü bir yapıya kavuşması için gereken finansal ve kurumsal destek verilmelidir. Kentsel politikaların temel amacı, toplum ile mekan arasındaki uyumu sağlamaktır. Bu noktada çevresel, ekonomik ve sosyal boyutlar arasındaki uzlaşmanın sağlanması yeni kentsel politikalara temel olmalıdır. Kayseri, ivmeli büyümesine rağmen, halen tek aks üzerinde ve tek merkezli olarak gelişmektedir. Kent merkezlerinin yoğunlaşması ve bunun getirdiği ulaşım, altyapı ve sosyal problemlerin çözümü için ulaşım aksları dikkate alınarak yeni merkezlerin oluşturulması için planlamalar yapılmalıdır.
Tünel, alt geçit, üst geçit, yüksek yapı ve alış-veriş merkezlerini öne çıkaran şehircilik anlayışından kurtulmak gerekmektedir. Kayseri'nin kültüründe bulunan komşuluk, ticaret gibi kavramların açığa çıkabileceği mekansal düzenlemeler amaçlanmalıdır.
Belediyelerin idaresinde yapılan kamu yapılarının proje temininde yarışma yoluna gidilmesi, meslek kültürümüze yaptığı katkıların ötesinde mükemmeli aramanın tarifidir. Yarışma ile elde edilen projeler, meslek ortamını besleyecek ve kaliteli yapılar için önümüzü açacaktır.''
Velibaşoğlu, kent planlaması ve kentsel projeler oluşturulurken, atık yönetimi, küresel ısınma ve çevre konularının göz önünde bulundurulması, engelli bireylerin topluma daha rahat katılımını sağlayacak kentsel tasarımın kamu ve özel sektörde özendirilmesi, kadınlarla çocukların kentsel olanaklardan her koşulda yararlanmasının güvence altına alınması gerektiğini de sözlerine ekledi. Velibaşoğlu, ''Mimarlar Odası olarak Kayseri'nin bölgeye öncülük edecek büyük şehir, örnek kent olması için atılması gereken adımlarda her zaman desteğe hazır olduğumuzu ilan ediyoruz. Parti ve ideoloji ayrımı gözetmeksizin her zaman kentin ve kentlinin tarafında bulunuyoruz. 2014 yerel seçimlerinin kentimiz adına en iyi şekilde sonuçlanmasını temenni ediyoruz'' ifadelerini kullandı.
Mimarlar Odası Kayseri Şube Başkanı Eda Velibaşoğlu, bir gazetecinin, ''Başkan adayları çok çeşitli projeler ortaya atıyorlar. Bu projeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna ise, ''Bu projelerle ilgili bizler çalıştaylar düzenleyeceğiz. Yerel seçimlerden önce bu çalıştayları organize edeceğiz. Bunu hep beraber bütün mimar arkadaşlarımız ve sosyal, kültürel olarak bu projeye katılabilecek şehir plancıları ve diğer meslek örgütleriyle beraber yapacağız. Bunun uygulanabilirliği tabii ki belli bir bütçe ile ayrılınca var. Ama ne kadar doğru olduğuyla ilgili bilimsel olarak bunları ispatlamamız gerekiyor'' karşılığını verdi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim