• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 7 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İstanbul : 14 °C

MÜSİAD ORAN KALKINMA AJANSI İŞBİRLİĞİNDE TÜRK TİCARET KANUNU EĞİTİMİ YAPILDI

MÜSİAD ORAN KALKINMA AJANSI İŞBİRLİĞİNDE TÜRK TİCARET KANUNU EĞİTİMİ YAPILDI
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kayseri Şubesi tarafından, Orta Anadolu (ORAN) Kalkınma Ajansı desteği ile düzenlenen Türk Ticaret Kanunu Uygulama Yöntemleri Eğitimi 27-30 Ağustos 2012 tarihleri arasında Dernek Eğitim Salonunda yapıldı.
Açılışta konuşan MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, “Yeni Türk Ticaret Kanununun anonim ve limited şirketleri aile şirketi modelinden çıkarmayı ve kurumsallaşmayı bir hukuk politikası olarak benimsediğini, Türkiye’yi geleceğe hazırlayacak olan Yeni Türk Ticaret Kanunu ile Türkiye Ekonomisinde yeni bir dönem başlayacağını, bu nedenle ticaret hayatının en güncel ve en önemli konusu olan Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun getirdiği yenilikleri, ticaret yapan herkesin çok iyi bilmesi gerektiğini” belirtti. Yeni Kanuna uyum konusunda kamu dâhil bütün kesimlerin çalışmalarını hızlandırması gerektiğini ifade eden Çolakbayrakdar, düzenledikleri Türk Ticaret Kanunu eğitim programı ile, üyelerinin yenilik ve değişiklikleri özümseyerek, yeni duruma ivedilikle uyum sağlamalarına katkı sağlayacağını belirtti.

Eğitimi veren Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku öğretim üyesi Doç. Dr. Rauf Karasu, “Bir Kanun’un hedeflediği sonuçların gerçekleşmesi, o Kanun’un kurallarının doğru anlaşılıp uygulanmasına bağlı olduğunu, bu nedenle, Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun daha iyi anlaşılması amacıyla gerçekleştirilen bu eğitim programının son derece önemli olduğunu belirtti.

Eğitim programında 30 Haziran 2012 tarihinde Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda yapılan son değişiklilerin ağırlıklı olarak anlatıldığını söyleyen Karasu, son yapılan değişikliklerle iş dünyasının eleştirdiği bir çok maddenin değiştirildiğini, örneğin 6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu, tüm sermaye şirketlerine bağımsız denetim ve internet sitesi yükümlülüğü getirirken, yapılan son değişiklikle birlikte bağımsız denetime ve internet sitesine tabi şirketlerin Bakanlar Kurulu tarafından belirleneceğini; internet sitesinde yayımlanacak bilgilere de sınırlama getirilerek artık yalnızca kanunen yapılması gereken ilanların internet sitesine konulacağını ifade etti. Pay sahiplerinin şirkete borçlanma yasağının kaldırılmasa da yasağın yumuşatıldığını, esas sözleşme değişikliklerinin yapılması için verilen sürenin 01.07.2013’e kadar uzatıldığını, Yeni TTK’nın 359. maddesi uyarınca anonim şirket yönetim kurulu üyelerinde bulunması gereken bazı niteliklerin artık aranmadığını, limited şirket ortaklarına da kar payı avansının tanındığını, cezaların suç ve cezada orantılılık ilkesi gereğince yeniden düzenlendiğini ve 6102 sayılı TTK’da birçok fiile uygulanması öngörülen hapis cezalarının kaldırıldığını, ayrıca adli para cezalarının da idari para cezasına dönüştürüldüğünü söyledi.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim