• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 5 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İstanbul : 11 °C

NOVARTIS, HEPATİT B HASTALIĞINA DİKKAT ÇEKİYOR

NOVARTIS, HEPATİT B HASTALIĞINA DİKKAT ÇEKİYOR
Novartis, tüm dünyada ölüm nedenleri arasında ilk onda yer alan ve ülkemizde de yaygın olarak görülen Hepatit B hastalığına dikkat çekmek ve hekimleri hastalığın tanı ve teşhisi konusunda bilgilendirmek amacıyla “Tedavinin Ötesinde” toplantılarını düzenli
Sağlık alanındaki çalışmalarını “insan odaklılık” ilkesiyle birleştiren, dünyanın lider ilaç firmalarından Novartis, tüm dünyada ölüm nedenleri arasında ilk onda yer alan ve ülkemizde de oldukça yaygın olarak görülen Hepatit B hastalığı hakkında farkındalık yaratmak ve hekimleri hastalığın tanı ve teşhisi konusunda bilgilendirmek amacıyla “Tedavinin Ötesinde” eğitim toplantılarını düzenliyor.
Türkiye’nin 12 farklı ilinde düzenlenen bu toplantılarla, Hepatit B hastalığına dikkat çekilirken, hastalığın tanı ve tedavi sürecinde hekim – hasta işbirliğinin en üst seviyede olmasına katkı sağlamak amaçlanıyor.
Şimdiye kadar Ankara, İzmir, Gaziantep, Adana, Bursa, Eskişehir ve İstanbul’da düzenlenen toplantıların üçüncüsü 22 Mart Perşembe günü Kayseri’de gerçekleştirildi. Toplantı öncesinde Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Mehmet Yücesoy ve Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Bilgehan Aygen’nin katılımıyla Hepatit B hastalığı hakkında önemli bilgilerin aktarıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Düzenlenen basın toplantısında Hepatit B tanı ve tedavisinde hasta ve hekim arasındaki iletişimin tedavi sürecine etkisine de değinildi.
Toplantıda, hastanın tüm hayatını etkileyen, tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilen Hepatit B hastalarının ilk tanı anından, tedavi kararı almaya kadar geçirdiği evrelerden yola çıkarak hastaların yaşadıklarının diğer hastalıklara göre çok daha farklı olduğu belirtildi. Hastalığın tedavisinin hekimler için zor olduğu kadar, hastalar için de kabullenilmesi son derece güç ve psikolojik olarak birlikte yaşamasının ağır olduğuna değinilen toplantıda hastalığın tanı ve tedavi sürecinde hasta-hekim işbirliğinin büyük önem taşıdığı vurgulandı.
Dünyada en yaygın görülen karaciğer enfeksiyonu olan Hepatit B, Hepatit B virüsü ya da kısaca HBV olarak adlandırılan bir virüs ile meydana geliyor. Bu virüs, karaciğere yerleşiyor, orada çoğalıyor ve zamanla karaciğerde tahribat gelişiyor. Bulaşıcı bir hastalık olan Hepatit B ülkemizde de çok önemli bir sağlık sorunu olarak görülüyor. İnsandan insana vücut sıvılarıyla geçen hastalık (kan, meni, vajinal salgılar, doğum sırasında anneden bebeğe geçiş) tüm vücutta aşırı halsizlik, hafif derecede ateş, baş ağrısı, iştah kaybı, bulantı, kusma ve özellikle karaciğer bölgesinin üzerinde ağrı ve hassasiyet gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Erken teşhisin büyük önem taşıdığı hastalık tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabiliyor.
“Tedavinin Ötesinde” toplantıları Mart ve Nisan ayları süresince Samsun, Malatya, Konya ve Trabzon şehirlerinde düzenlenmeye devam edecek.

Novartis Hakkında:
Sağlık alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olan Novartis, Türkiye’de de ilaç sektörünün lider firmalarından biridir. Novartis, yaşam kalitesini artırmayı ve süresini uzatmayı hedefleyen yenilikçi ürünleri keşfetmekte, geliştirmekte ve piyasaya sunmaktadır. Yalnız sağlık alanında faaliyet gösteren Novartis; yenilikçi ilaçlar, tasarruf sağlayan jenerik ilaçlar, koruyucu aşılar, tanı araçları ve tüketici sağlığı ürünlerinden oluşan geniş ürün portföyüyle hastaların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaktadır. 2011 yılında Grubun devam eden operasyonlarında 58,5 milyar dolarlık net satış rakamına ulaşılırken bunun yaklaşık 9.2 milyar dolarlık kısmı Grup çapında Ar-Ge faaliyetlerine aktarılmıştır. Merkezi İsviçre’nin Basel kentinde bulunan Novartis Grubu firmaları dünya çapında 140 ülkede faaliyet göstermekte yaklaşık 120,000 kişiyi istihdam etmektedir. Türkiye’de yaklaşık 2.300 çalışanı ile 1956 yılından bu yana üretim pazarlama, ilaç Ar-Ge’si faaliyetlerini yürüten Novartis’in, biri hammadde olmak üzere 4 üretim tesisi bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için: www.novartis.com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim