• BIST 116.432
  • Altın 165,848
  • Dolar 3,9317
  • Euro 4,8170
  • Kayseri : 8 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İstanbul : 11 °C

Numan Kurtulmuş, Yeni Anayasa Anketi’nin sonuçlarını açıkladı!

Numan Kurtulmuş, Yeni Anayasa Anketi’nin sonuçlarını açıkladı!
HAS Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş 3 ayda tamamlanan Yeni Anayasa Anketi’nin sonuçlarını HAS Parti Genel Merkezi’ndeki basın toplantısında açıkladı. Çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.
Halkın %68’i yeni bir anayasa istiyor

103 bin 992 kişi ile yapılan ankete göre halkın % 68’i yeni bir anayasa istiyor. 525 anketörün, 81 il ve 226 ilçede gerçekleştirdiği ankete göre halkın %51’i ise meclisin yeni bir anayasa yapabileceğine inanmıyor. “Yeni anayasa yapma konusunda Hükümeti nasıl buluyorsunuz”, sorusuna halkın %41’i samimi bulmuyorum derken, %59’u samimi dedi, ancak samimi diyenlerin %30’u yöntem ve üslubun yanlış olduğunu belirtti.

Anayasa Anketi’ndeki en dikkat çeken nokta ise, Has Parti’nin önermiş olduğu “Yeni Anayasa’nın halk tarafından seçilecek Anayasa Meclisi tarafından yapılması” teklifine, halkın %58 inin “doğru buluyorum” cevabı vermesi oldu.

Kurtulmuş: Bu anket gösteriyor ki, Parlamento yapamazsa, halk Yeni Anayasa’yı kendisi yapacaktır!

Anket sonuçlarını açıklayan Genel Başkan Numan Kurtulmuş’un açıklamaları ise şöyle:

“Biz inanıyoruz ki, Türkiye’deki reformların devam edebilmesi için en önemli adım, ilk şart Yeni Anayasa yapmaktır. Eski Türkiye’den kurtulmanın, bürokratik oligarşiden kurtulmanın en sağlam en ciddi yolu yeni Anayasa yapmaktır. Türkiye’nin birikmiş sorunlarının çözümünün anahtarı da Yeni Anayasa’dadır. Biz yeni Anayasa’nın, gündemin gelip geçici kavgalar ve siyasal polemikleri arasında kaybolmasını istemiyoruz. Her hafta bir suni kavga konusu ortaya çıkıyor, Türkiye siyasetinin en önemli işi olan Yeni Anayasa meselesi ciddi şekilde savsaklanıyor. Bu sebeple biz gündemin sıcak maddeleri arasında kaybolmaması için Meclisi, iktidar partisini, teşvik ediyor, cesaretlendirmeye çalışıyoruz. Yeni Anayasa’yı kendi siyasi programımızın da en önemli ve en temel maddesi olarak kabul ediyoruz.

2-3 bin kişi üzerinde yapılan anketler ciddi anketlerdir, ancak 104 bine yakın kişi üzerinde yapılan bu anketin sonuçlarını, kesin gerçekler olarak kabul edebiliriz.
Bu anket halkın iradesini, kararlılığını, 12 Eylül 2010’da ortaya konulan millet iradesinin artarak devam ettiğini gösteriyor. Ancak halk parlamentodaki partileri yeterince ciddi ve gayretli bulmuyor. Görüyoruz ki, halkın yeni Anayasa konusunda isteği yüksek, ancak Meclis’e olan ümidi düşük. Meclisteki ve komisyonlardaki kavgalar da halkı umutsuzlaştırıyor.

Bu anketin ardından, bu Parlamento eğer yeni Anayasa’yı yapamazsa, topu taca atarsa, bu Millet yeni Anayasa’yı kendisi yapacaktır.

İstiyoruz ki, halkın egemen olduğu, karanlıkların aydınlatıldığı, özgürlükler ve refah seviyesi yüksek bir Türkiye kuralım. Bu sebepler ile başından beri, Yeni Anayasa konusunda çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdik ve büyük bir gayretle çalışmalarımıza devam ediyoruz.”
HAS Parti’nin anayasa yapım sürecinde bugüne kadar yaptığı çalışmalar

"Yeni Siyaset - Yeni Türkiye İçin Yeni Anayasa" başlıklı teklifimizi kamuoyu ile paylaştık. Ocak 2011

İstanbul’da “Anayasa Sempozyumu” yaptık. 26 Şubat 2011.

Ankara’da “Yeni Türkiye - Yeni Anayasa” Paneli yaptık. 24 Eylül 2011.

Genel Başkan Numan Kurtulmuş "Yeni Türkiye - Yeni Siyaset İçin Yeni Anayasa” konulu basın toplantısı yaptı. 5 Ekim 2011, Ankara.

Genel Başkan Numan Kurtulmuş başkanlığındaki parti heyeti Anayasa Mahkemesi Başkanını ziyaret etti. 14 Ekim 2011, Ankara.
"Yeni Siyaset - Yeni Türkiye İçin Yeni Anayasa" dosyamızı, Genel Başkanımız Numan Kurtulmuş, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e takdim etti. 21 Kasım 2011

"Yeni Siyaset - Yeni Türkiye İçin Yeni Anayasa" teklifimiz TBMM sitesinde yayınlandı. 23 Kasım 2011.

"Yeni Siyaset - Yeni Türkiye İçin Yeni Anayasa" teklifimiz TBMM Anayasa Komisyonu üyelerine anlatıldı. 5 Aralık 2011

81 ilde il ve ilçe başkanlarımız "Yeni Siyaset - Yeni Türkiye İçin Yeni Anayasa" başlıklı anayasa teklifimizi; yerel basın, sendikalar, yerel siyasetçiler, sivil toplum kuruluşları ve yerel bürokratlarla paylaştı. Kasım 2011 – Şubat 2012.

Yurt genelinde anayasa yapılmasını hatırlatıcı bez pankart–viniller asıldı. Mart – Nisan 2012.

103 bin kişilik dev anayasa anketi yapıldı. (Mart – Nisan 2012)

www.anayasaanketi.com sitesi açıldı, sitede 2. anket şu an yayında.

Yukarıdakilerin yanı sıra, yeni anayasa ile ilgili onlarca TV programı, basın açıklaması, gazete söyleşisi yapıldı.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim