• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • Kayseri : 13 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İstanbul : 19 °C

ÖĞ - DER ŞUBE BAŞKANI H. İBRAHİM KABAK'IN BASIN AÇIKLAMASI

ÖĞ - DER ŞUBE BAŞKANI H. İBRAHİM KABAK'IN BASIN AÇIKLAMASI
EĞİTİMDE ŞEKİL DEĞİL MUHTEVA ÖNEMLİDİR
Muhterem Şube Yönetim Kurulu Üyelerimiz
Sayın Basın Mensupları

ÖĞ-DER (Şuurlu Öğretmenler Derneği) Kayseri Şubesi olarak talim, terbiye, sosyal, siyasi ve ahlak alanında yaşanan olaylar hakkında görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.
Ülkemizde yaşayan insanların yüzde doksan dokuzunun Müslüman olduğu herkesin bildiği bir gerçektir. Bu gerçekler bilinmeden, özümsenmeden insanımıza huzur ve güven getirecek çareleri Batılıların felsefesinde ve değerlerinde aramanın beyhude çabalar olduğunu da herkes bilmelidir.
Bir ülkenin geleceğinin nasıl olacağını bilmek istiyorsanız o ülkenin gençliğinin durumuna bakınız.
Bu noktadan baktığımızda, toplumumuzda ortaya çıkan problemlerin çığ gibi büyümekte olduğunu bu çığ gibi büyüyen problemlerin sebebinin de eğitim sistemindeki yetersizlik ve bozukluk olduğunu, yani insanımızı eğitemeyişimizde olduğunu görürüz.
Eğitim sistemimiz üzerinde sık sık değişikler yapılmakta adeta bir yapboz tahtasına çevrilmektedir. Ne acı bir gerçektir ki, yapılan her değişikliğin akabinde başarıda, nitelikte bir gelişme değil, gerileme yaşandığı gözlemlenmektedir. Bunun sebebi de, yapılan değişikliklerin milletimizin inancı, tarihi, kültürü ve değerlerinin göz ardı edilerek yapılmasıdır.
Kültürel yozlaşmayı, rüşveti, yolsuzluğu, cinsel istismarı ve sapıklığı, uyuşturucu, kumar ve alkol bağımlılığını, aile içi şiddeti dolayısıyla kadına şiddeti, cinayetleri, ihaleye fesat karıştırmayı, görevi kötüye kullanmayı, cezaevlerini dolduran her türlü cürüm ve suçu milletimizin inanç ve değerler sistemini esas alan gerçek bir eğitimle en asgariye indirmek hatta ortadan kaldırmak mümkündür.
İslam Allah’ın rızasıdır, Batıl ise Allah’ın gazabıdır. İslamsız saadet olmaz, İslam dünya ve ahiret saadetinin tek çaresidir. İslam’ın dışında hak ve hakikat kaynağı yoktur.
Bu gerçekler ışığında diyebiliriz ki; İslam’a dayanmayan hiçbir işten hayır gelmez.
Millet olarak yapmamız gereken şey; İslam’ın temel esaslarını dikkate alarak ferdi, toplumu ve kurumsal yapıyı yeniden inşa etmektir. Bu yapılmadan lider ülke olmamız ve barışın hâkim olduğu yeni bir dünyayı kurmamız hayal olacaktır.
Bu temel gerçekler istikametinde iktidara ve eğitim yöneticilerine sesleniyoruz.
Eğitimde yapılmak istenen değişikler yukarıda zikredilen gerçekler dikkate alınarak yapılmalıdır.
Eğitim reformu adıyla getirilmek istenen 4+4+4 kesintili modeli de çocukların kalbine ne konulacağı konusunda bir çözüm sunmamaktadır. Şekil önemli değildir, muhteva önemlidir. Yapılmak istenen değişiklikleri muhteva ile ilgili olmadığı için ihtiyatla karşılıyoruz.

Yapılan değişikliklerde şu hususların dikkate alınmasını teklif ediyoruz:

1. İslam, ülkemizde uygulanan eğitim nizamının dışında tutulmaktadır. Bu Lozan'da İnönü tarafından Hayım Nahum'un katkısıyla batılılara verilmiş bir sözdür. Eğitimde İslam'a uygulanan bu ambargo kaldırılmalıdır. Batı medeniyetinin üstün medeniyet olduğu saçmalığı terk edilmeli, kendi medeniyetimizin üstün medeniyet olduğu benimsenmelidir.
2. Eğitim müfredatları İslam gözetilerek yeniden hazırlanmalıdır.
3. Okul kitapları bu anlayışla yeniden yazılmalıdır. Gazali, Feridüddin Attar, Mevlana, Sadi Şirazi, İbni Sina, Harezmi, Battani, Kınalızade Ali Efendi, Erzurumlu İbrahim Hakkı'ya okul kitaplarında yer verilmelidir.
4. Laiklik kavramı bu zamana kadar hep din karşıtlığı olarak yorumlanmıştır. Bu yorum dünyada laiklik uygulamalarına aykırıdır. Anayasanın ruhuna aykırıdır. Laiklik onu yanlış yorumlayanların elinden alınmalı ve dinsizliğe, ahlaksızlığa, çürümüşlüğe engel olmanın mefhumu olarak algılanmalıdır.
5. Karma eğitim kaldırılmalı, bu yapılamıyorsa velilere tercih imkânları sunulmalı ve evde eğitime fırsat verilmelidir.
6. İlk dört yıldan sonra, hafızlık müessesesinin canlanmasını sağlamak maksadıyla kuran kurslarına yönlendirme imkânı sağlanmalı ve ikinci dört yılın müfredatını bu kurslarda tamamlama imkânı sağlanmalıdır. Kanada'da ve benzeri ülkelerde bunun başarılı örnekleri vardır.
7. Her türden özel okullar açılabilirken özel İmam Hatip Liseleri açılamaktadır. Özel İmam Hatip Lisesi açmanın önündeki engeller kaldırılmalıdır.
8. Okullarda mescit açma yasağı kaldırılmalıdır. Bu yasak Anayasa aykırıdır.
9. Bu millet Müslüman’dır. Cuma günlerinde Milyonlarca öğrenci ve yüz binlerce öğretmenimiz Cuma namazına gidememektedir. Cuma günleri mesai, Öğretmen ve öğrencilerin rahatça Cuma namazına gitmelerini sağlayacak şekilde düzenlenmelidir.
10. Dininin icabı olarak örtünmek isteyen öğrenciye inanç özgürlüğü kapsamında bu hak mutlaka tanınmalıdır.
11. Eğitim ve ilim dili olarak Latince terk edilmeli, yeniden Türkçe eğitim ve ilim dili olarak benimsenmelidir.
Bu ve benzeri önerilerimiz dikkate alınmadan yapılacak her türlü değişiklik göz boyamaktan başka bir işe yaramayacaktır.
İktidar ve eğitim yöneticileri Allah’ın rızasını kazanmak, Müslüman halkın duasını almak istiyorlarsa yapılacak değişiklikleri kınayanın kınamasına aldırmadan Önce Ahlak Ve Maneviyat eksenli yapmak zorundadırlar.

Katılımlarınız için hepinize teşekkür ederim.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim