• BIST 107.401
  • Altın 173,507
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • Kayseri : 17 °C
  • Ankara : 16 °C
  • İstanbul : 22 °C

Ogün Samast için karar verildi!

Ogün Samast için karar verildi!
Hrant Dink'in katili Ogün Samast için karar çıktı!
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i öldürmekten yargılanan Ogün Samast, Tasarlayarak adam öldürmek suçundan 21 yıl 6 ay, Ruhsatsız silah taşımak suçundan ise 1 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Çağlayan Adliyesi'ndeki 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Ogün Samast ve taraf avukatları katıldı. Duruşma Samast'ın esas hakkındaki 15 sayfalık savunmasını okudu ve mahkeme cezasını açıkladı


İŞTE SAMAST'IN İFADELERİ

Ogün Samast, son savunmasında ıslah olduğunu belirterek, şu anki durumu ve düşüncesiyle böyle bir eğilim içerisinde asla olmayacağını söyledi.

İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde, karardan önce son savunmasını yapan suça sürüklenen çocuk Ogün Samast, ''Bugün sizi tamamen gerçeklerden oluşan ve bilimsel verilere ve tezlere, hukuk normlarına dayanan ve yasalara uygun son savunma tezimi iki ana başlık altında sunacağım'' dedi.

Hegel'den alıntılar yapan Samast, ''Kötü bir eğitimin, suça sürüklenmişliğin sonucu olarak burada olduğumu gören ve algılayanlar, akla uygun ve somut düşünmüş olurlar'' diye konuştu.

''Bilinç taşeronlarına'' mahkeme huzurunda gerçekleri anlattığını söyleyen Samast, kötü eğitimi, küçük yaşantısı ve cahilliğinden yararlanıldığını savunarak, Yasin Hayal, bazı gazeteler ile bazı köşe yazarlarının yazılarından etkilendiğini savundu.

''Ben nereden bilirdim Agos'u, nereden bilirim vatan hainliğini, nereden tanırdım Dink'i?'' diyen Samast, gazete manşetlerinin böyle bir olaya sebep olabileceği yönündeki tezlerden bahsetti.

Yasin Hayal'in insani dürtülerini yönlendirme ve cahilliğini kullanarak bir anaforun içine düşmesini neden olduğunu ifade eden Samast, çeşitli eğitim modellerinden örnekler verdi. Samast, ''Ben huzurunuzda verdiğim savunmalarda, ıslah olduğumu ve şu andaki durum ve düşüncem ile böyle bir eğilim içerisinde asla olmayacağımı tüm içtenliğimle size sunmuştum '' diye konuştu.

Mahkemenin vereceği kararın, Türk adalet tarihinin en önemli kararlarından olduğunu belirten Samast, mahkemenin ya bilinç taşeronlarını görmezden gelerek onları tatmin eden bir karar vereceğini ya da bilinç taşeronlarının sinsi şerrinden Türkiye'yi kurtaracağını söyledi.

Samast, ''Islah olduğumu, yurduma verdiğim rahatsızlıkta ötürü üzgün olduğumu tüm samimiyetimle yüce Türk milleti adına makamınıza arz ederim'' dedi.

DİNK AİLESİNİN AVUKATLARI: KARAR TUTARLI
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin, katil zanlısı Ogün Samast'ın toplam 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin kararın tutarlı olduğunu söyledi. Çetin, tahmini olarak Samast'ın 11 yıl civarında hükümlülük süresinin bulunduğunu belirtti.

Dink ailesinin avukatları, Çağlayan Adalet Sarayı önünde mahkemenin Ogün Samast kararıyla ilgili açıklama yaptı. Aile adına konuşan avukat Fethiye Çetin, Bugün Ogün Samast'ın 'öldürme' ve 'ruhsatsız silah kullanma' suçlarıyla ilgili ayrılan dosyasında bildiğiniz gibi karar verildi. Ceza hukukunun amacı sadece adaletin gerçekleştirilmesi değil aynı zamanda toplumsal barışın korunması, bütün farklılıklarımızla bir arada yaşama kültürünün sağlanmasıdır. Ogün Samast'ın içinde bulunduğu örgüt, her şeyden önce birlikte yaşamamızı tehlike altına sokan ve sadece bugünümüzü değil geleceğimizi de ilgilendiren son derece tehlikeli bir suç işlemiştir. Bu nedenle biz mahkemeden bu kıstasın yoğunluğu, ırkçı nefret saiki ve birlikte yaşam kültürümüzü yok eden bu kasıtları nedeniyle ağırlaştırılmış haliyle yani kanunda yazılı hadlerin üst sınırından verilmesini talep etmiştik. Mahkeme bugün, tasarlayarak öldürme suçuna uyan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını yaş küçüklüğü nedeniyle bir indirim yaptı ama kanunda bunun hadleri şöyle yazılmıştır ཎ yıldan 24 yıla kadar hapis' denir. Mahkeme 21 yıl 6 ay cezaya hükmetti . Yani alt sınırdan uzaklaştı, üst sınıra yaklaşarak bir ceza verdi. Yine aynı şekilde 6136 sayılı kanunla ilgili olarak da alt sınırın 1 yıl olmasına rağmen 2 yıl verdi. Ve yaş küçüklüğü sebebiyle biir indirim yaptı. Ancak yine ceza kanununun 62. Maddesinde öngörülen indirimi yapmadı. Savunmalara bu anlamda itibar etmedi. dedi.

Bu kararla Ogün Samast'ın davalarının bitmediğini belirten Çetin, Örgüte dahil olma suçuyla ilgili dosyası devam edecek. Onunla ilgili yargılama devam edecektir. Bu ceza bizce alt sınırdan uzaklaşılmış olması nedeniyle en azından bundan böyle ortak yaşamımızı tehlike altına atacak bu tür suçları engellemesi bakımından önemlidir. Bu suç sadece bize özgü değil daha geçen gün Norveç'te işlenen cinayeti de düşünürsek gerçekten dünyamız için artık çok tehlikeli boyutlara varacaktır. O yüzden hep birlikte buna karşı mücadele etmemiz gerekir. Bu mücadelede yanımızda olan siz basın mensuplarına teşekkür ediyoruz. ifadelerini kullandı.

Mahkeme kararını nasıl değerlendirdiği yönündeki soruya Çetin, Bu karar biliyorsunuz ki ayrılan dosyaya ilişkin bir karardır henüz örgüte ilişkin bir karar verilmedi. O nedenle bu sadece iki eyleme ilişkin öldürme ve ruhsatsız silah kullanmaya yönelik bir karardır. Bu kendi içinde bence son derece tutarlı bir karardır. cevabını verdi.
Ne kadar hapis yatacak? şeklindeki soruya da Çetin, Aşağı yukarı 11 yıl civarında daha bir hükümlülük süresi var gibi görünüyor. dedi.
habertürk
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim