• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Kayseri : 8 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İstanbul : 14 °C

Ölümünün 73. yılında Atatürk'ü anıyoruz

Ölümünün 73. yılında Atatürk'ü anıyoruz
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 73. yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor. Liderlerin mesajlarda Atatürk'ün muasır medeniyetler hedefi dikkat çekti.
ANITKABİR'DEKİ TÖREN

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 73. yılında Anıtkabir'de düzenlenen devlet töreni ile anıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki devlet erkanı, mozoleye çelenk koyarak, Atatürk'ün manevi huzurunda 2 dakika saygı duruşunda bulundu.

Anıtkabir'deki tören, saat 08.55'de devlet erkanının Aslanlı Yol'da yürüyüşü ile başladı.

Cumhurbaşkanı Gül başkanlığındaki kortejde, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, siyasi partilerin temsilcileri, bürokratlar ve diğer devlet erkanı yer aldı.


Abdullah Gül, üzerinde ''Cumhurbaşkanı'' yazan kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelengi mozoleye koydu. Atatürk'ün 73 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05'de ''ti'' sesi ve sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi. Bu sırada gönderdeki Türk bayrağı da yarıya indirildi.

Cumhurbaşkanı Gül ve protokolde yer alan devlet erkanı daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti.

Gül, burada Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

''Büyük Atatürk,

İdealleriniz ve ülkeniz için yaptıklarınızla milletimizin gönlünde müstesna bir yerde yaşıyorsunuz. Bugün demokrasisini geliştiren, hak ve özgürlükleri genişleten, ekonomisini sağlam temeller üzerine oturtan güçlü ve hızla ilerleyen bir ülkenin fertleri olarak huzurunuza çıkmanın kıvancını duyuyoruz. Türkiye'yi, hedefiniz olan muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Ebediyete intikalinizin 73. yıl dönümünde sizi sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz, ruhunuz şad olsun.''

-Bayraklar yarıya indirildi-

Devlet töreninin hemen ardından Anıtkabir'in avlusunda Atatürk'ün 10. Yıl Nutku kendi sesinden yayınlandı. Askeri ve sivil erkan ile öğrenciler Atatürk'ün mozolesinin önünden saygı geçişi yaparak, çiçekler bıraktı.

Vatandaşlar, törene katılan askerleri, alkışlayarak sevgi gösterilerinde bulundu. Kalabalık nedeniyle Anıtkabir'e girmek isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu.

Bayraklar, Büyük Önder Atatürk'ün 73 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat 09.05'den itibaren güneşin batışına kadar yarıya indirildi. Sivil Savunma Müdürlüğüne ait sirenler saat 09.05'de 2 dakika süreyle çaldı.

Bu sırada trafikteki araçlar durarak kornalarını çalarken vatandaşlar da saygı duruşunda bulundu. Tüm resmi ve özel okullarda da anma programları gerçekleştirildi.

DOLMABAHÇE SARAYI'NDAKİ ANMA TÖRENİ

Saat 09.05'ta aynı anda tüm yurtta sirenler çaldı ve bayraklar yarıya indirildi. Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı'ndaki odasında da tören düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 73 yıl önce hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı'ndaki odasında düzenlenen törenle anıldı.


Sarayın Harem Bölümü 71 numaralı odasında düzenlenen anma töreni, TBMM Başkanlığı, İstanbul Valiliği, Türk Silahlı Kuvvetleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve sivil toplum kuruluşlarının çelenklerini Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği yatağın üzerine bırakılmasıyla başladı.

Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05'de sirenlerin çalmasıyla birlikte saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

Törene, TBMM İdare Amiri Mustafa Kabakcı, İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren, Türkiye Ermeniliği Patrikliği Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan'ın da aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Daha sonra Mavi Salon'a geçen Kabakcı, Dolmabahçe Sarayı Özel Defteri'ni imzaladı.

TBMM İdare Amiri Kabakcı, deftere şunları yazdı:

''Aziz Atatürk, ideallerle ve mücadelelerle geçmiş bir ömrün sona erdiği günde huzurundayız. Aziz Atam, kurduğun devlet güçlenerek yoluna devam ediyor. 1937'de işaret ettiğin kardeş devletlerimiz de kuruldu. Şu anda yeryüzünde Türk milletine ait 6 tane bağımsız devletimiz var. Gösterdiğin hedefler doğrultusunda dünyanın en güçlü Türk Devleti'ni kurmanın azmi ve gayreti içindeyiz. İlke ve inkılaplarından vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Türk Cumhuriyeti'ni bizi emanet eden siz ve silah arkadaşlarınıza minnetle, şükranla anıyoruz. Ruhun şad olsun.''

Kabakcı, daha sonra yazdığı metni yüksek sesle okudu.

-Dolmabahçe Sarayı, vatandaşların akınına uğradı-

Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de saat 09.05'te hayata gözlerini yumduğu odada Türk bayrağı örtülü yatağının iki yanında 2 er saygı nöbeti tuttu. Nöbet tutan erlerin tören sırasında duygulandığı görüldü.

Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu oda, sabah saatlerinden itibaren 7'den 70'e vatandaşların akınına uğradı. Vatandaşlar, beraberlerinde getirdikleri karanfilleri, Atatürk'ün yatağına ve çevresine bıraktı.

Atatürk'ün odasında gerçekleştirilen resmi tören, muayede (tören salonu) ve sarayın dışına konulan ekranlardan da izlendi.

Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu oda, törenin ardından tekrar vatandaşların ziyaretine açıldı.

Bu arada, Milli Saraylar Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan ''Fotoğraflarla Atatürk'' ve ''Dönemin Basınında 10 Kasım'' sergileri de ziyarete açıldı.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından Milli Kütüphane'de düzenlenecek Atatürk'ü anma töreni, Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek, Başbakan Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilecek.


Boğaziçi Köprüsü'nden geçen araçlardan inen sürücüler saat 09.05'te çalan sirenle saygı duruşunda bulundu

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 73. yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle anılırken, saat 09.05'te Boğaziçi Köprüsü'nde hayat durdu.

Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat olan 09.05'te köprü üzerindeki araçlar durdu ve sürücüler, siren sesine araç kornalarıyla katılarak Atatürk'ü andı.

Sürücüler, aynı anda araçlarından inerek saygı duruşunda bulundu.

Atatürk ölümünün 73. yıl dönümünde KKTC'de de anıldı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 73. yıl dönümünde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de (KKTC) tören ve etkinliklerle anıldı.

Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği saat olan 09:05'te KKTC genelinde sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve bayraklar yarıya indirildi.

Lefkoşa Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törene, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Korgeneral Adem Huduti, bakanlar, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, siyasi parti liderleri, diğer üst düzey komutanlar, milletvekilleri, üniversite, dernek, kurum, okul temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Törende, protokol sırasına göre anıta çelenkler konuldu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar yarıya indirildi ve Anıt Özel Defteri, Eroğlu, Başçeri ve Huduti tarafından imzalandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, Anıt Özel Defteri'ne şunları yazdı:

''Bir 10 Kasım'da daha seni anmak ve şükranlarımızı sunmak üzere huzurundayız.

Devrimlerini ve ilkelerini özümsemiş olan Kıbrıs Türk halkı, açtığın yolda ve gösterdiğin hedefler doğrultusunda çalışarak bugünlere ulaşmıştır.

Bedenin bizden ayrı olsa da aradan geçen onlarca yıla rağmen fikirlerinle içimizde yaşıyorsun. Büyük bir ileri görüşlülükle ortaya koyduğun düşünce sistemin ve ilkelerin bugün de bizi aydınlatmaya ve yol göstericimiz olmaya devam ediyor.

Ebediyete intikal edişinin 73'üncü yıl dönümünde aziz hatıran önünde saygı ile eğiliyoruz.''

Başçeri de özel deftere şunları aktardı:

''Aziz Atam,

Ebediyete intikal edişinden 73 yıl sonra, soylu Türk ulusu ilke ve inkılaplarından aldığı güç doğrultusunda, çağdaş uygarlık düzeyini aşma mücadelesini aynı inanç, kararlılık ve heyecanla sürdürmektedir.

Türk ulusuna bıraktığın en yüce eserin olan Türkiye Cumhuriyeti'nin birlik ve bütünlük içerisinde sonsuza dek yaşatma azminde olduğumuzu manevi huzurunda bir kez daha tekrarlıyor, aziz hatıran önüne saygıyla eğiliyoruz. Ruhun şad olsun.''

KTBK Komutanı Korgeneral Adem Huduti ise deftere şunları yazdı:

''Büyük devlet adamı, eşsiz Başkomutan, yüce Atatürk;

Aramızdan ayrılışınızın 73'üncü yıl dönümünde yine büyük bir sevgi, saygı ve özlemle yavru vatan Kıbrıs'ta Mücahit Kıbrıs Türk halkıyla birlikte huzurunuzdayız.

Osmanlı İmparatorluğunun yıkıntıları arasından yeniden tarih sahnesine çıkardığın milletimiz ilelebet sana minnettardır. Senin yolunda yürüyerek senden aldığımız kendine güven, mücadele ve başarma azmi sayesinde her türlü zorluğu yeneceğimize inanıyoruz.

Kahraman Türk Ordusu; geçmişte en buhranlı ve müşkül anlarda zulümden, felaket ve musibetlerden ve düşman istilasından Türk milleti ve Türk vatanını nasıl korumuş ve kurtarmış ise cumhuriyetin bugünkü feyizli devrinde de aynı azim, inanç ve kararlılıkla vazifesini yapmaya devam edecektir.

Bu anlamlı günde, yaktığın ışığın kaynağını elden ele, nesilden nesile taşıyacağımızı tüm dünyaya bir kez daha ilan ederken aziz hatıran önünde saygıyla eğiliyoruz.''

Anıttaki törenin ardından, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi'nde de Atatürk'ü anma programı düzenlendi. Cumhurbaşkanı Eroğlu ile protokolün katıldığı etkinlikte, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ve Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği adına konuşmalar yapıldı.

KKTC Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst'ün de konuşma yaptığı etkinlikte, Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nin hazırladığı ''Atam İzindeyiz'' konulu tablo sunuldu. Anma programında, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu Atatürk'ü Anma Konseri verdi.


Atatürk, Selanik Atatürk Evi Müzesi'ndeki törenle anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 73. yılında, Bursa'nın merkez Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen programla, Selanik Atatürk Evi Müzesi'nde anıldı.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve beraberindeki 60 kişilik heyet, Büyük Önder'in doğduğu evde düzenlenen anma törenine katıldı.

Tören öncesi gazetecilere açıklama yapan Türkiye'nin Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin, ailesiyle Selanik'e 2 ay önce geldiğini belirterek, ''Selanik'e tayinimizin çıktığı zaman anneme telefon açtım. 'Anne, Selanik'e gidiyorum' dedim. İlk söylediği şey, 'Baban hayatta olsa mutluluktan ağlardı' demek oldu'' diye konuştu.

Biltekin, Selanik'in çok özel bir yer olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

''Burada olmak, Atatürk'ün evinin yanında olmak sorumluluğunu yüklenmek bizim için çok önemli. Burada benim ilk 10 Kasım törenim. Sanki burada her şey yüz ile bin ile katlanmış gibi. Hissimiz ve hissiyatımız öyle. Buraya gelen vatandaşlarımızın hissiyatını iki ay boyunca izleme imkanı buldum. Onlar da aynı hissiyatta. Sizi aramızda görmekten çok mutluyuz. O'nun kişiliğinde, Türkiye Cumhuriyeti'ni, vatan sevgimizi, birliğimizi, milletimizi, bütünlüğümüzü anıyoruz. Gazi ve şahitlerimizi de anıyoruz. Van depreminde hayatını kaybedenleri anıyoruz. Bizim için çok önemli bir gün. Bizi biz yapan günlerden bir tanesi.''

-Dündar'ın konuşması-

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da ''Atamızın bizlere gösterdiği bir hedef var, muasır medeniyetler noktasına çıkma konusunda'' diyerek, şöyle devam etti:

''Hakikaten biz Türkiye sınırlarını aşıp dışarı çıktığımızda, Türkiye'nin O'nun gösterdiği hedefte ne derece emin adımlarla ilerlediğini ve geldiğimiz noktayı çok net görüyoruz. Türkiye'nin gelmiş olduğu noktayı görmek için yurt dışına çıkmak gerekiyormuş. Biz Osmangazi Belediyesi olarak bu geleneğimizi sürdüreceğiz. Bursa'da Balkan göçmeni çok vatandaşımız var. Onlarla birlikte gelip Atamızın doğduğu evde onu anıyoruz. Bu vesileyle de hem bölgesel barışa, dostluğa katkıda bulunuyoruz hem de burada kalan insanların torunlarını buraya getirerek, doğdukları köylere götürüyoruz. Onun da mutluluğunu yaşıyoruz. 10 Kasım ile birlikte olunca bunun manası daha da kıymetli oluyor.''

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından BJK Koleji, Feyziye Mektepleri Vakfı Ayazağa Işık İlköğretim Okulu ve Çerkezköy Hacı Zümbül Anadolu Lisesinden öğrenciler, şiirler okundu.

10 Kasım oratoryosu ise duygusal anların yaşanmasına sebep oldu. Bakırköy Belediyesinden gelen engelli sanatçılar Ata'nın sevdiği şarkıları seslendirdi.

Törenin ardından Başkonsolos Biltekin'i ziyaret eden Başkan Dündar, daha sonra Ata'nın doğduğu ve bugün müzeye dönüştürülen evi gezdi.

Banyodan yatak odasına, mutfaktan çalışma odasına kadar Atatürk'ün dünyaya geldiği evinin tüm odalarını gezen heyet, yetkililerden bilgiler aldı.

Ata'nın kıyafetlerinden, yemek takımlarına kadar evde kullanılan tüm eşyaları tek tek inceleyen heyet üyeleri hatıra fotoğrafı çektirdi.

10 Kasım mesajları

Devlet erkânı ve liderler yayımladıkları mesajlarda Atatürk'ün muasır medeniyetler hedefine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Son yıllarda kararlı hamleler ve reformlarla, her alanda muazzam ilerlemeler elde eden Türkiye, Atatürk'ün işaret ettiği hedefe her geçen gün yaklaşmaktadır. Demokrasisi, artan siyasi değeri, ekonomik ve askeri gücüyle dünyanın yükselen ülkeleri arasında gösterilen Türkiye, daima büyük bir ülke olmanın sorumluluğuyla hareket etmekte, güven ve istikrar yaymaktadır.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek: Türk milleti, dün olduğu gibi bugün de gönlündeki Atatürk sevgisiyle, çağdaş değerlere ve cumhuriyete olan bağlılığı ile Büyük Önder'in açtığı yolda ilerlemektedir.

Başbakan Tayyip Erdoğan: 10 Kasım 1938 bir devrin sonu değil, Atatürk'ün bizlere miras bıraktığı Cumhuriyetimizin her bakımdan abad edilmesi için yeni bir dönemin başlangıcıdır. Cumhuriyetimizin kuruluş ilkelerine, ideallerine sımsıkı bağlı kalarak, temel değerlerini koruyarak, kazanımlarını artırarak, ülkemizi hak ettiği çağdaş seviyelere taşıyarak yolumuza devam ediyoruz.

Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel: Atatürk'ün bizlere yüklediği tarihi görev; Anayasamızda ifadesini bulan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ni sonsuza kadar yaşatmaktır.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Atatürk'ün 'Bağımsızlık ve demokrasi benim karakterimdir' anlayışını bayrak yaptık.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim