• BIST 110.932
  • Altın 174,678
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Kayseri : 19 °C
  • Ankara : 24 °C
  • İstanbul : 22 °C

ORTAÖĞRETİMDE, 'ORTALAMA YÜKSELTME SINAVI' EYLÜL'DE YAPILACAK

ORTAÖĞRETİMDE, 'ORTALAMA YÜKSELTME SINAVI' EYLÜL'DE YAPILACAK
Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı'nın genelgesi gereği, orta öğretimin zorunlu eğitim kapsamına alınması nedeniyle, Eylül ayında yapılacak olan sorumluluk sınavıyla birlikte pek çok öğrencinin bir üst sınıfa geçebilmesine ya da mezun olabilmesine imkân sağlamak üzere bir kez daha ortalama yükseltme sınavı yapılmasının gerekli görüldüğünü bildirdi.
Yılmaz yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün ''Sınav'' ile ilgili 12.08.2013 tarih ve 2013/22 sayılı genelgesinde, ''Ortaöğretim kurumlarında ders kesimini takiben ilgi Yönetmeliğin 41 inci maddesi gereğince yapılan Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavları tamamlanmış olup yapılan değerlendirme sonuçlarına göre bazı öğrencilerin sınavlarda istenilen başarıyı elde edemedikleri ve sınıf tekrarına kaldıkları anlaşılmıştır. Ortaöğretimin zorunlu eğitim kapsamına alınması nedeniyle, Eylül ayında yapılacak olan sorumluluk sınavıyla birlikte pek çok öğrencinin bir üst sınıfa geçebilmesine ya da mezun olabilmesine imkân sağlamak üzere bir kez daha ortalama yükseltme sınavı yapılması gerekli görülmüştür'' denildiğini kaydetti.
Genelgede, ''Bu sebeple, 2012-2013 eğitim-öğretim yılına mahsus olmak üzere Bakanlığımıza bağlı tüm ortaöğretim kurumlarında; önceki yıllardan sorumlu olunan derslerin yanı sıra, ders kesiminde gerçekleştirilen ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavları sonu itibariyle sınıf geçip geçmediklerine bakılmaksızın öğrenciler bu öğretim yılında öğrenim gördükleri sınıfta başarısız oldukları en fazla 4 dersten sınava alınacaktır'' denildiğini vurgulayan Yılmaz, genelgede ayrıca şu bilgilerin yer aldığını kaydetti:
''Sınava girilecek derslerin 12-23 Ağustos 2013 tarihleri arasında öğrencilerin velileri tarafından dilekçe ile okul müdürlüğüne bildirilecektir. Sınav programı sınav döneminin başlangıcından önce ilan edilecektir. Sınavlar ilgi Yönetmelik gereği Eylül ayının ilk haftasında yapılacak olan sorumluluk sınavı döneminde yapılacaktır.
İhtiyaç duyulması halinde sınavlar Cumartesi ve Pazar günleri ile çalışma saatleri dışında da yapılacak, bu sürenin de yetersiz olduğu durumlarda Eylül ayının ilk haftasını takip eden hafta da sınavlar için kullanılacak ancak bir öğrencinin aynı günde gireceği sınav sayısı 3’ü geçmeyecektir. İkinci defa sınıf tekrarı durumuna düşmesi sebebiyle, 2012-2013 eğitim-öğretim yılı ders kesimi veya ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavları sonu itibariyle okulla ilişiği kesilen öğrencilerden; bu Genelge kapsamında yapılacak sınavdan yararlanmak isteyenlerin bulunması halinde başvuru tarihlerinde tekrar eski okullarına kayıtlarının yapılarak, sınava girecekleri derslere ait müracaatlar alınacaktır. Sınav takvimi hazırlanırken 2013-ÖSYS’de herhangi bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ve bu Genelge kapsamında sınava girecek öğrencilerin durumları öncelikle dikkate alınacaktır.''
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim