• BIST 95.057
  • Altın 192,277
  • Dolar 4,7244
  • Euro 5,4834
  • Kayseri : 15 °C
  • Ankara : 15 °C
  • İstanbul : 22 °C

Özal hakkında ki iddia savcıyı harekete geçirdi

Özal hakkında ki iddia savcıyı harekete geçirdi
8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın neden öldüğü ve ölümündeki sır perdesi bir türlü aralanamıyor. Turgut Özal'ın ölümü hakkında yeni bir iddia gündeme geldi. Özal hakkında ki son iddiadan sonra davadan sorumlu savcı hemen harekete geçti.

8. Cumhurbaşkan'ı Turgut Özal öldü mü? Öldürüldü mü? yıllardır cevabı bulunamayan ve her daim muallakta kalan bu iki soru akılları karıştırmaya devam ediyor.

 

8. Cum­hur­baş­ka­nı Tur­gut Öza­l'­ın ani ölü­mün­de­ki sır per­de­si ha­len ara­la­na­ma­dı. En son 2012 yı­lın­da sav­cı­lık ka­ra­rıy­la Öza­l'­ın me­za­rı açıl­dı ve Feth-i Ka­bir ya­pıl­dı. Me­zar­dan çı­ka­rı­lan Öza­l'­ın naa­şı in­ce­len­mek üze­re İs­tan­bul Ad­li Tıp Ku­ru­mu­'na gö­tü­rül­dü.


Ad­li Tıp Ku­ru­mu in­ce­le­me­nin ar­dın­dan 13 Ara­lık 2012'de "Ze­hir var ama ze­hir­len­me yo­k" şek­lin­de­ki ra­po­ru­nu sun­du. Bu ra­por akıl­lar­da­ki so­ru işa­ret­le­ri­ni gidermeye yetmedi.

8 KİŞİLİK BİLİRKİŞİ HEYETİ

Bugün Gazetesi'nin haberine göre, Mer­hum Özal'ın şüpheli ölümünü soruşturan Ankara Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin'in, Adli Tıp 1. İhtisas Kurulu'nun hazırladığı raporu incelemeye aldığı ortaya çıktı. Raporun hazırlanma sürecini mercek altına alan Savcı Çetin'in, yeni bilirkişi heyeti görevlendirmeyi planladığı ve Feth-i Kabir işleminin tüm aşamalarını bu bilirkişi heyetine inceleteceği öğrenildi. Aralarında TÜBİTAK uzmanlarının da yer alacağı 8 kişilik bilirkişi heyetinin, rapora ilişkin tek­nik in­ce­le­me ya­pa­ca­ğı bil­gi­si­ne ula­şıl­dı.

RAPORU DEĞİŞTİRİLDİ Mİ?

Sav­cıya Ad­li Tıp Ra­po­ru­'y­la il­gi­li çok sa­yı­da ih­bar mek­tu­bu ulaş­tı. Mek­tup­la­r­da Ad­li Tıp Ku­ru­mu ra­po­runun şa­ibe­li ol­du­ğu, Öza­l'­ın vü­cu­dun­da kim­ya­sal zeh­ri bu­lan per­so­ne­lin ra­po­ru ha­zır­la­ma­dı­ğı ve el­de edi­len ve­ri­le­rin de­ğiş­ti­ril­di­ği öne sü­rül­dü. İh­bar mek­tup­la­rın­da ra­po­run kü­çük bir grup ta­ra­fın­dan ha­zır­lan­dı­ğı be­lir­ti­ldi.

İKİ AYRI SORUŞTURMA

Özal'ın şüpheli ölümüne ilişkin soruşturmayı yürüten Savcı Kemal Çetin, Ergenekon hükümlüsü emekli Tuğgeneral Levent Ersöz hakkında iddianame hazırlamıştı. Çetin, Özal'ın suikasta uğradığına işaret ederek Özal'ın hayata dönmemesi için hastaneye götürülüş sürecini de 'kasıtlı ihmal' olarak değerlendirmişti. Savcı Çetin, Özal'ın ölümüne ilişkin iki ayrı soruşturma yürütüyor.

Böbrek analizi yapılmadı

Ha­zır­la­nan ra­por­da cid­di bir eleş­ti­ri de ana­liz­le­rin kad­mi­yum­da ani ze­hir­len­me­le­ri gös­te­re­cek böb­rek ana­liz­le­ri­nin ya­pıl­ma­sı­na gel­di. Nor­mal­de kad­mi­yum ze­hir­len­me­sin­de kro­nik ma­ruz kal­ma ke­mik­te ken­di­ni gös­te­rir­ken, akut (ani) ze­hir­len­me­le­re böb­rek­ten ba­kıl­ma­sı ge­re­ki­yor. Fa­kat bu ana­liz­lerin Ad­li Tıp in­ce­le­me­le­rin­de ya­pıl­ma­dı­ğı ak­ta­rı­lı­yor. Kad­mi­yum böb­rek­ler­de bi­ri­ken ve kan kim­ya­sı­nı da bo­zan ağır bir me­tal ola­rak bi­li­ni­yor.

3 uzman şerh düştü

Adli Tıp Kurumu raporunda, naaşta bulunan zehirlerin çevreden kaynaklandığı ileri sürülerek, "Ölüm nedeni kesin olarak tespit edilemedi" denilmişti. Kamuoyunu tatmin etmeyen raporda, naaşta zehir bulunduğu ama zehirlenme kanaatine varılamadığı ifade edilmişti. Ancak raporun aksine aynı kurumda görev yapan 3 uzmanın imzasını taşıdığı belirtilen Analiz Raporu'nda, naaşta bulunan zehirlerin çevresel faktörlerden kaynaklanmadığı vurgulanmıştı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim