• BIST 117.110
  • Altın 168,129
  • Dolar 3,9332
  • Euro 4,8403
  • Kayseri : 12 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İstanbul : 7 °C

Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılıyor! Hangi davalar etkilenecek?

Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılıyor! Hangi davalar etkilenecek?
17 Aralık operasyonlarından sonra gündeme gelen en tartışmalı konulardan biri olan yeniden yargılama için hükümet tarafından adım atılıyor. İlk adım olarak Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılarak bu davalrın normal mahkemelerde görülmesi sağlanacak.

Başbakan erdoğan'ın İran ziyareti öncesi yaptığı açıklamada bu mahkemelerin kesinlikle kaldırılacağını bildirdi. Bu haber üzerine Anamuhalafet partisi CHP'den de tam destek geldi. Yapılacak olan bu önemli düzenleme ile kamuoyunda Balyoz, Ergenekon adı ile bilinen davalarda yeniden yargılama yolu açılmış olacak. İşte detaylar.


BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan özel yetkili mahkemelerin(ÖYM) ve Terörle Mücadele Kanunun(TMK) kaldırılacağını açıkladı. Erdoğan, “Özel yetkili mahkemeleri kesinlikle kaldırmayı hedeflemiş durumdayız. TMK’yı kaldırmayı, aktarılması gereken maddeleri de TCK’ya aktarma gibi bir hedefimiz var” dedi. Hukukçular, hükümetin bütün ÖYM’lerin kaldırılmasını hedeflemesine olumlu karşıladı. Özel yetkili ve terör mahkemelerin kaldırılması ile bir çok ünlü dava normal ağır ceza mahkemelerinde görülmeye başlanacak.

Başbakan Erdoğan İran seyahati öncesinde Esenboğa Havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:

AĞIR CEZA MAHKEMELERİ BAKACAK
“Adalet Bakanlığı yeniden yargılama sürecini şu anda değerlendiriyor. Çalışıyor. Nasıl olacak... Mesela ben birisini açık söyleyebilirim. ÖYM’leri kesinlikle kaldırmayı hedeflemiş durumdayız. TMK’yı kaldırmayı, aktarılması gereken maddeleri TCK’ya aktarma gibi bir hedefimiz var. ÖYM’ler kaldırılarak buradaki dosyaları ağır ceza mahkemelerine devretmek suretiyle artık bu süreci kapatmış olacağız. Böylece sadece 133 ağır ceza mahkemesi ile bu süreci sürdüreceğiz. Böyle bir dönemi başlatıyoruz.”

ÜNLÜ DAVALAR NORMAL MAHKEMELERE GİDECEK
Başbakan Erdoğan’ın özel yetkili mahkemeleri ile Terörle Mücadele Kanunu kaldırılacağı yönündeki açıklaması 12 Eylül, KCK ana davası gibi bir çok ünlü davanın normal ağır ceza mahkemelerin görülmesine sağlayacak. Hukukçular, Başbakanın açıklamalarını olumlu buldu.
Başbakan Erdoğan’ın “Özel Yetkili Mahkemeler, bunu kaldırmayı kesinlikle hedeflemiş durumdayız. TMK’yı aynı şekilde kaldırmayı, ama buradaki TCK’na aktarılması gereken maddeleri aktarma gibi bir hedefimiz var” şeklindeki açıklaması heyecan yarattı. Özel yetkili savcılık ve mahkemelerin kaldırılması ile bütün suçlar yönünde normal mahkemelerde uygulanan usul hükümleri uygulanacak. Örneğin, Terörle Mücadele Kanunu, kapsamında şüphelilerin 24 saat avukatıyla görüş yasağı bulunuyor. Ancak TMK’nın kaldırılması bu uygulama son bulacak.

TÜM SUÇLARDA TUTUKLULUK SÜRESİ 5 YIL OLACAK
Aynı şekilde TMK kapsamında bazı suçlarda verilen kısa süreli hapis cezaları paraya çevrilerek ertelenmesi söz konusu olmuyordu. TMK’nın kaldırılması ile mahkemeler kısa süreli hapis cezalarını erteleme imkanına kavuşmuş olacak. TMK kapsamında tutukluluk süresi 10 yıl olarak belirleniyordu. Bu kanun kaldırılması ile terör suçları dahil tüm suçlarda tutukluluk süresi 5 yıla inmiş olacak. TMK kapsamında işlenen suçlarda verilen cezalarda artırım söz konusu oluyordu. Davaların normal ağır ceza mahkemelerine geçilmesi ile bu uygulamaya da son verilmiş olacak.

BÖLGE MAHKEMELERİ OLMAYACAK
Ayrıca ÖYM’ler bir çok ili kapsayacak şekilde bölge mahkemesi niteliğinde görev yapıyordu. Örneğin TMK kapsamında suç sayılan bir fiilin Çorum’da işlenmesi durumunda yargılanması Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesinde gerçekleştiriliyordu. TMK kanunu kaldırılması ile bu uygulama da son verilecek. Suçun işlendiği yerdeki Ağır Ceza Mahkemesi davaya bakma yetkisine sahip olmuş olacak. 

HANGİ DAVALAR

Özel yetkili ve terör mahkemelerin kaldırılması ile bir çok ünlü dava normal ağır ceza mahkemelerinde görülmeye başlanacak. Normal Ağır Ceza Mahkemesine geçecek davalarında bazıları ise şöyle:
-12 Eylül Davası,
-KCK Ana davası,
-KCK Avukat davası,
-KCK Basın davası,
-Fail Meçhul Cinayetlere ilişkin dava
-Casusluk davası
-Balyoz davası (Yargıtay tarafından bozulan bölümü)
-Ergenekon davası (Yargıtay tarafından verilen kararın bozulması halinde)

Hukukçular olumlu buldu

Hukukçular, hükümetin bütün ÖYM’lerin kaldırılmasını hedeflemesine olumlu karşıladı. Yargıçlar Sendikası Genel Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu hukuk birliğinin sağlanması için yıllardır bu görüşü savunduklarını belirterek şöyle konuştu: “Bunu baştan beri söylüyoruz. Hukuk birliği için olağanüstü sayılan özel yetkili mahkemeleri ile terör mahkemelerin kaldırılması gerekiyordu. Bu mahkemelerdeki dosyalar genel mahkemelere gönderilmesi gerekmektedir. Yeniden yargılama tartışmaları ışığında değerlendirildiğinde, bu yönden yapılacak başvurular adil mahkemelerce karara bağlanmış olacak. Bir diğer önemli konu, yapılacak yasal düzenleme de ‘bu mahkemeler elindeki dosyaları tamamlanıncaya kadar görevlerine devam eder’ şeklinde bir düzenlemenin de olmaması gerekiyor.”
Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şube Başkanı MuratYılmaz:Türkiye olağanüstü mahkemelerden çok çekti. Özel yetkili ve terör mahkemelerin kaldırılması gerekiyordu. Kaldırılması düşünülen mahkemeler bir çok hukuksuz ve adaletsiz karara imza atmış mahkemelerdir. Bütün suçlar yönünde sanıkların normal mahkemelerde yargılanması yolu daha adil yargılama imkanına kavuşmuş olacaklar. 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim