• BIST 112.122
  • Altın 175,002
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Kayseri : 22 °C
  • Ankara : 22 °C
  • İstanbul : 19 °C

PANCAR EKİCİLERİ KOOPERATİFİ MALİ GENEL KURULU YAPILDI

PANCAR EKİCİLERİ KOOPERATİFİ MALİ GENEL KURULU YAPILDI
Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin 59. Mali Genel Kurulu gerçekleştirildi. Yönetimin ibra edildiği genel kurulda konuşan kooperatifin kayyım heyeti başkanı Hüseyin Akay, “71 milyon 600 bin TL net kar elde edildi” dedi.
Kadir Has Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen mali genel kurula çok sayıda üye katıldı. Divan Başkanı’nın seçilmesinden sonra saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okundu. Kongrenin açılış konuşmasını yapan Hüseyin Akay, “Bu toplantı sizlerle birlikte idrak ettiğimiz ikinci toplantımızdır. Bildiğiniz gibi geçen sene 17 Ağustos’ta, Ramazan Ayı içerisinde ve sıcak bir günde yapılan ilk toplantımızı, Kayseri Kadir Has Stadyumu’nda birlikte icra etmiştik. O günkü konuşmamda sizlere Kayyım Heyeti olarak, ‘Bize sizin adınıza emanet edilen bu görevi layıkıyla yapmak konusunda gereken bilgi, deneyim, azim, kararlılık, gayret ve cesareti ortaya koyduk ve koymaya da devam edeceğiz’ demiştim.
Bugün Allah’a çok şükür, bize emanet edilene sahip çıkmanın haklı gururu ile alnımız açık ve başımız dik olarak karşınızdayız. Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin son bir yıllık faaliyetlerinin hesaplarını görüşmek üzere toplanmış bulunuyoruz. Bu yaz gününde tarla, tapan zamanında, işinizi gücünüzü bırakarak, Kooperatifinizi ve Fabrikanızı sahiplenmek adına uzaktan yakından teşrif ettiğiniz için hepinize takdirlerimizi ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. Toplantımızın bizlere yakışan bir vakarla yapılacağına ve hepinizin buna azami katkı sağlayacağınıza inancım tamdır” diye konuştu.
Akay, “Bugün her ne kadar Kooperatifimizin Mali Genel Kurulu için bir araya gelmiş olsak da; asıl konumuz Fabrikamızdır. Ve sizler bugün buraya gelmekle, bu güzide kuruluşlarımıza artık nasıl sıkı sıkıya sahip çıktığınızı bize açıkça göstermiş bulunmaktasınız.
Biraz sonra mali tablolar ile arz edileceği gibi, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi siz değerli ortaklarına vermiş olduğu hizmeti geliştirmekte işlerinizi kolaylaştırma, ihtiyaçlarınızı zamanında temin etme, daha verimli ve kazançlı ürün elde etmenize katkı sağlama konusunda, çalışmalarını sürdürmektedir.
Ama ürünlerinizin asıl değerlendirildiği nokta elbette ki; Kayseri Şeker Fabrikası’dır.
Yok oluşun eşiğinden dönen Kayseri Şeker Fabrikası; Bizden bir önceki bilanço dönemini 35 milyon TL zararla kapatmasına, geçtiğimiz yıl yaşanan tüm olumsuz şartlara ve yatırım adı altında açılan ve sürekli zarar eden bir takım şirketlere rağmen, bu güne kadar hiçbir dönemde olmayan bir başarı elde etmiş ve bankalara ödenen faizler, devlet kuruluşlarına ödenen geçmiş döneme ait vergiler ile sigorta cezaları düşüldükten sonra tam 71 milyon 600 bin TL kar elde etmiştir.
Bu kar Kayseri Şeker Fabrikası tarihinde bir ilktir. Daha önce hiç böyle bir karlılık yaşanmamıştır. Eğer bahsedilen tüm bu olumsuzluklar bugün bize miras kalmasaydı bu tutar, tam olarak 156 milyon Türk Lirası olacaktı. İşte Yönetimimiz; sizlerin inancı, güveni, desteği, çalışanlarımızın özverili gayretleri ve Allah’ın lütfu ile bu başarıyı sağlamıştır. Bu başarı ayrıca Kayseri Şeker Fabrikası’nın gerçek potansiyelini de açıkça ortaya koymuştur.
Bu başarı sonucunda herkesin şunu tekrar düşünmesi gerekmektedir. Kayseri Şeker Fabrikası bu kadar kazancı şimdiye kadar neden elde edememiştir? Ya da başka bir tabirle, bu kazanç eğer geçmişte elde edildiyse, nereye gitmiştir? İşte herkes, bu çetin suallerin cevabını zihninde sorgulasın. Geçmişi unutmayalım ve ders çıkaralım ki; geleceğimiz aydınlık olsun, istikrara sahip çıkalım ki; başarımız daim olsun. İşte sevgili çiftçi kardeşlerim, bunun herkes açısından da vazgeçilmez bir görev olduğunu düşünüyorum.
Geçtiğimiz dönemde sadece bu karlılık elde edilmedi, siz değerli çiftçilerimizin bütün girdi ihtiyaçları ile avansları zamanında ve hiçbir gecikmeye meydan verilmeden karşılandı. Ayrıca bu sene imkânlarımız ölçüsünde, motorin ve avans miktarları azda olsa arttırıldı.
Bu iyileşmeler zaman ilerledikçe ve fabrikanın kaynakları geliştikçe, artarak devam edecektir. Artık bu fabrikanın kaynakları gerçek pancar çiftçisine, yani siz değerli ortaklarımıza adaletli ve hakkaniyetli bir şekilde hizmet etmek için kullanılacaktır.
İşte tüm bunlardan dolayıdır ki; geçtiğimiz yıllarda sektörde kötü örnek olarak gösterilen Kayseri Şeker Fabrikası artık, herkes ve her kesim tarafından iyi ve güzel örnek olarak benimsenmektedir.
Bütün bunların yanında Kayseri Şeker Fabrikası’nın halen önemli bir kredi borcu bulunmaktadır. Ve bütün sorunları da çözümlenmiş değildir. Çetin mücadele süreci gevşemeden devam etmelidir. Rehavete düşmek, bizim en büyük düşmanımızdır.
İşte tüm bunların yanında sizlerin işlerini kolaylaştırmak, kazancınızı arttırmak ve sizin fabrikanızı sahiplenmenizi geliştirmek için düşündüğümüz ve planladığımız bazı hususları da, kısaca sizlerle paylaşmak istiyorum.
Öncelikle fabrikamızda onlarca yıldır sorgulanmadan yapılan uygulamalar, artık sorgulanmaya başlanır hale gelmiştir. Özellikle yüzde 5 Kuyruk-Baş firesi uygulaması sorgulanmaktadır. Çözüme ulaşınca sizlerle paylaşılacaktır.
Pancar tartı ve analizi daha fazla şeffaflaştırılacak, Fabrika kantar ve analiz bölümlerine konulacak kamera sistemi ile internet ortamında isteyenler için, canlı olarak izleme ve takip imkânı sunulacaktır. Ayrıca gerek fabrika ve gerekse de kantarlarda, fabrikanın yetkili personeli çalışacak, pancar alım işini de yine bu personeller gerçekleştirecektir.
Ayrıca pancar tesellümünde randevulu sisteme geçilecek, sökülen pancarın temizlenmesi yüklenmesi ve nakliyesi fabrikamızca üstlenilecektir. Böylece kantarlarda ve fabrika girişlerinde sıra problemi çözümlenecek, çiftçimizin işi her yönüyle kolaylaştırılacaktır. Artık en verimli toprağınız, kantarlara ve fabrikamıza taşınmayacaktır.
Bildiğiniz üzere tarla ölçümleri bu sene itibariyle uydudan gerçekleştirildi. Bu nedenle bu yıldan itibaren bölgesel münavebe uygulamasından, tarla bazında münavebe uygulamasına geçilmiştir.
Faaliyet alanımızda verimlilik haritası oluşturulacak, geçen sene 250 noktadan alınarak gerçekleştirilen toprak analizi bu sene en az 1000 noktadan, Fabrikamız tarafından alınarak yapılacaktır” ifadesinde bulundu.
Hüseyin Akay’ın konuşmasından sonra Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu, Denetim Kurulu Raporu okundu. Raporlar oy birliği ile kabul edildi. Ardından yönetim kurulunun ibrası yine oy birliği ile gerçekleştirildi.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim