• BIST 94.552
  • Altın 192,939
  • Dolar 4,7378
  • Euro 5,4908
  • Kayseri : 19 °C
  • Ankara : 20 °C
  • İstanbul : 23 °C

Pancar ekimi Pınarbaşı’nda şenlik havasında geçti

Pancar ekimi Pınarbaşı’nda şenlik havasında geçti
Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürlüğü tarafından Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Sivas ve Kayseri İllerinde 12 Bölgede organize edilen pancar tohumlarını toprakla buluşturma günleri.

oppppp.jpgp6.jpgp4-001.jpg

Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürlüğü tarafından  Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Sivas ve Kayseri İllerinde 12 Bölgede organize edilen pancar tohumlarını toprakla buluşturma günleri olarak bilinen tarla günlerinde pancar tohumları Pınarbaşı İlçesi ve Köylerinde dualar eşliğinde  şenlik havasında geçti.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatif Başkanı Hüseyin Akay; Tarla gününde pancar ekicilerimizle bir araya gelerek pancar tohumlarını dualar eşliğinde şenlik havasında toprakla buluşturmaktayız tüm çiftçilerimize bereketli ürün diliyoruz dedi.

1865 iskânı ile göçebe hayattan yerleşik hayata geçen, eski adı Halevik olarak bilinen ve bir Avşar köyü olan Çakılkaya köylüleri Pancar ekim gününü adeta Çakılkaya şenliğine dönüştürdüler. 23 Nisan dolayısı ile okullar da tatil olunca köydeki öğrenciler ve 7 den 77 değil 100 yaşına kadar herkes tarla gününde şenlik alanında yerini aldı. Günün anısına tüm misafirlere yöresel lezzet olarak bilinen yeşil mercimek ve tereyağı ile pişirilen Avşar pilavı ikram edildi.

Köyün hayatta olan asırlık çınarı ve 98 yaşındaki Yeter Akkulak,  köy dışına kurulan oba çadırına kadar yürüyerek etkinliğe katılanlar arasında yerini aldı. Yeter Akkulak eli ve ayağının tuttuğunu, kimseye muhtaç olmadan kendi ihtiyaçlarını karşıladığını belirtti.

Pınarbaşı İlçesi ve Çakılkaya, Tokmak Köyleri tarla günlerine;  Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatif Başkanı Hüseyin Akay,  Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu üyelerinden Turhan Özer, Genel Müdür Levent Benli, Özel Kalem Müdürü Alper Hasta, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Müdürü İsmet Aksoy, Ziraat Müdürü Ayhan Özdemir, Çiftçi hizmetleri ve Çiftçi Meclisi'nden sorumlu Koordinatör Müdür Kazım Duygulu, Pınarbaşı Bölge Müdürü İsmail Türkaslan, Köy Muhtarı Atilla Durmuş, eski muhtar Ramazan Aslan  ve çiftçiler aileleri ve çoluk çocuklarıyla iştirak ettiler.

Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu üyelerinden Turhan Özer; Şenlik havasındaki tarla günü için çiftçinin Başkana duyduğu güvenin eseridir dedi. Köydeki ilk pancar ekicisi olan Ali Gültekin  (60) Zor şartlarda köyde elde ettikleri 700 kilo pancarın Pazarören Kantarına at arabası ile taşınması esnasında Zamantı ırmağı üzerinde pancar yüklü at arabasının devrilip pancarların ırmağa döküldüğünü ve bir kısmını  ırmağın üzerinden toplayıp nakliyeye devam ettiğini hiç unutamadığını belirterek nereden nereye geldik dedi.

Pınarbaşı Tokmak köyünde de Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatif Başkanı Hüseyin Akay ve beraberindeki heyetAvşar-Çerkez muhabbetleri ile karşılanınca Başkan Akay; Oğuzların Avşar boyundan ve tanınmış Halk ozanı Dadaloğlu’nun

Kalktı göç eyledi avşar elleri. Ağır ağır giden eller bizimdir

Arap atlar yakın eyler ırağı. Yüce dağdan aşan yollar bizimdir

Belimizde kılıcımız kirmani. Taşı deler mızrağımın temreni

Hakkımızda Devlet Vermiş Fermanı. Ferman padişahın dağlar bizimdir

Dadaloğlu'm birgün kavga kurulur,  Öter tüfek davlumbazlar vurulur.

Nice koçyiğitler yere serilir,  Ölen ölür, kalan sağlar bizimdir.  deyişi ile destek verdi.

Tokmak Köyünden   Hacı Birol; Başkan Hüseyin Akay’a Kayseri Şeker yöneticilerinin ilk defa köylü ile tarlada  buluşarak dertlerinin dinlendiğini belirterek Pancar çiftçisinin  gördüğü gün senin günündür dedi.

Pınarbaşı Merkez ve Köylerinde Pancar bizim tek gelir kaynağımızdır diyen çiftçilerden gelen yoğun kota talebi hakkında ise Başkan Akay; Dedelerimizden bize miras kalan bu toprakları çocuklarımıza verimli şekilde bırakmalıyız. Toprağı öldürmemeliyiz Gayemiz Toprağımızı korumanın yanı sıra verim artışı ve üretilen pancardaki şeker oranı artırırken maliyeti düşürerek çiftçimizin gelirini artırmaktır. Bizler üç şeyi düşünüyoruz Birincisi Çiftçiyi düşünüyoruz. İkincisi Ürünü düşünüyoruz. Üçüncüsü Topraklarımızın geleceğini düşünüyoruz bunları da her platformda sizlerle paylaşıyoruz dedi.

Ayrıca; Küçük çiftçi meclisi olarak bilinen tarla günlerinde Kayseri Şeker arazisi üzerine Çiftçilere yönelik toplu konut yapılması konusunda çiftçiler, kendi görüş ve önerilerinin alınmasından dolayı da Başkan Akay’a teşekkür ederek çalışmanın başlatılmasını talep ettiler. p3-005.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim