• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 5 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İstanbul : 13 °C

Pancar Sökümünde, Randevulu sistem

Pancar Sökümünde, Randevulu sistem
Pancar Sökümünde, Randevulu sistem için çiftçi, nakliyeci, fabrika işbirliği

Çandır Bölgesi Pancar çiftçilerinin eğitim seminerinde  konuşan Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Levent Benli Çiftçi  eğitim çalışmalarının amacının  çiftçilerin kazançlarını artırmak, işlerini kolaylaştırmak ve  verimini arttırmak olduğunu açıkladı.

 

Benli; Ülkemiz çölleşiyor hepimizin su sorunu var. Üretimde en çok parayı yani %20 sini enerjiye veriyoruz. Bazen bir bakıyoruz 30 dekarı ekim yapan iki çiftçinin  elektrik masrafları  yarı yarıya fark ediyor. Yani burada suyun durumu, motor, fiskeyeler hepsini iyi gözlemlemek zorundasınız. Önümüzde zorlu bir 2017 geliyor. Bu konuda verimi %7 tonun üzerine çıkartamazsak  hem size hem bize bir tehlike görünüyor. Verimle alakalı bir iyileştirme olacaksa istediğiniz gibi her türlü destekle yanınızdayız. Ekimden söküme kadar yaptığımız işlerin hepsi bir zincirdir. Tohumu 8 cm aralıklı ekiyoruz. Yaklaşık 5 bin dekarda ise 20cm aralıklı eken çiftçimiz var ve çok başarılı oluyorlar. Tarlaya 8cm aralıklı tohum attığınız zaman 28 bin adet tohum atıyor, 20 bin tohumu geri söküyoruz tekleme yapıyoruz ve buna para harcayarak yapıyoruz .Burada bir yanlışlık var bunları sorgulayıp bir yerlerden başlamak zorundayız bu kültürü oluşturmak zorundayız.

 

Sökümle ilgili işçi getirisiz 1 dekarını 120 TL’den aşağı söktürmemişsinizdir. Tek sıralı makinesi  olan sadece traktörüne mazot koyar  bunun gideri belli işçiliktir mazottur ve makine parasıdır. Aradaki fark çok büyük  bu şekilde yapan çiftçinin söküm maliyeti 30 -40 liradır, işçi ile getirirsen 120 lira verirsin. Bunlara çok dikkat ediyoruz. Biz altı sıralı makine ile çiftçinin bütün pancarını sökmeye de talibiz. Hedefimiz sökümle ilgili işlemlerinizi de yapmak. Bunun ilk adımını maus almak suretiyle yaptık. Şu anda elimizde 16 tane maus var. Nakliyesini biz karşılıyoruz 8 trilyon fabrikaya artı maliyet oldu yine de şirkete zararı yok. Sizin o değerli topraklarınız arazide kalıyor biz ona nakliye ödememiş oluyoruz pancar bozulmuyor .

 

2 milyon ton pancarımız var 80 günde bunu alacağız. Boğazlıyan fabrikası günde 13 bin ton işliyor Almanya günde 20 bin ton işliyor ama iki kamyon birbirini görmeden biri girip biri çıkıyor ; fabrika hiç Pancarsız da kalmıyor. Bizde de 1 km kuyruk bu kader değil aslında neden bekleniyor ki ? Bizim dediğimiz tarihte o pancar gelmiş olsa bu iş bitmiş olacak . 500 bin ton pancarı biz silo yapıyoruz. Sizlerde silo yapıyorsunuz bu şekilde 20 trilyon para kayıp oluyor. Bu parayı biz nakliyeci çiftçi ve fabrika olarak bir şekilde bu randevu sistemini  oluşturacağız. Sizin bu konu da çok yardımcı olmanız gerekiyor. Kantarda sıra fabrikada sıra  çağ dışı diyebiliriz bunlara. Yani toprak satarak çamur satarak kimseye bir gelir sağlanmaz dedi.

 

Çandır çiftçi eğitim seminerine Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Vekili Avni Hokkaömeroğlu, Üyeler  Harun Halıcı, Denetim Kurulu Üyesi Menderes Baran, Kooperatif Müdürü  İsmet Aksoy, Kayseri Şeker Fabrikası  Yönetim Başkan Vekili Atilla Yalçın , Üye Niğmetullah Sevim, Fabrika Genel Müdürü  Levent Benli, Genel Müdür Yardımcılarından Osman Canıtez, Bölge ve Ziraat Müdürleri bölge çiftçileri katıldılar.

 

Eğitim seminerinde konuşan çiftçilerden:

 

İsmail Suna Çandır merkez çiftçisi: 250 dekar civarı pancar ekiyorum,1800 ton pancar aldım. Çandırda verim genel itibarı ile iyi . Sulama konusunda, gübreyi 5 suda verdim mühendis arkadaşlar o şekilde tarif etti. Bizim Kooperatifi olsun mühendislerimizin olsun müdürlerimiz bize tavsiyelerde bulunuyorlar bizde bu tavsiyeleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Para kazanmak için düşük maliyet yüksek verim gerekiyor. Bizde gübreyi önceden dengesiz atardık, şimdi ne kadar atmamamız  gerekiyorsa onu bize söylüyorlar  bizde o kadar atıyoruz. Çandır'da Başka geçim kaynakları var ama asıl geçim kaynağı pancar ve buğday. ama pancar burada güzel para kazandırıyor. Biz çiftçiler 4/5 yıl önce fabrikanın kapısına kilit vurulacak diye bekliyorduk artık, pancara yatırım yapmayı bırakmıştık . Avanslar çok geç veriliyordu ama bu gün Allah razı olsun Başkanımız şu gün vereceğiz diyor ondan daha önce veriyor. Daha önceleri söküm avansı 1. ayda alınıyordu böyle olunca pancarı çiftçi satıp işçiye para veriyordu. Pancarı fabrikaya değil aracılara satılıyordu. Onlar da haksız değil para ödenmemiş işçinin parasını ödeyememiş  . Ama şimdi Allah razı olsun pancarımızı teslim etmeden söküm avansını alıyoruz, çapa yapılmadan avansı alıyoruz. Bu sene 2. ayda pancar parasını alacağız önümüzdeki sene inşallah  pancarı teslim edeceksin 10-15 gün sonra parasını alacaksın. Daha ne isteyelim.

 

Muzaffer Çoşkun Yürek : Fehmi köyünden pancar çiftçisiyim. Fabrikada Hırsızlık yok çalma yok saklama yok . Dörtdörtlük bir fabrika her şeyinden memnunum.

 

Cuma Talipakkür : Fehimli çiftçisiyim Başkanımızdan çok memnunuz.

 

Samet Çoşkunyürek : Fabrikanın gidişatından çok memnunuz. Semineri çok faydalı görüyorum

 

Yaşar Ekinci: Bektaşlı kasabası çiftçisiyim. Çok memnunun Hüseyin Başkandan çok memnunum. Yalnız son zamanlarda siyasete atılması düşünülüyor  kesinlikle gitmesini istemiyorum ben şahsen. Başkan olarak devam etmeli.

 

Ahmet Küpçü : Fabrikanın gidişatı güzel. Beklenti olarak kotalarda sorun var onun haricinde herhangi sorunumuz yok. Fabrikada dünden bu güne çok şey değişti. Pancar paralarının erken verilmesi , avansların zamanında verilmesi, gübre tohum gibi bir çok yardımı var.

 

Ali Cunkur : Fabrikanın gidişatından çok memnunuz. Bir de başkanımızın söz verdiği gibi ev konusunu çözersek çok iyi olacak şu anda memnunum her hangi bir sorun yok. Ödemeler çok değişti. Eskiden Mayısı bulan ödemeler Şubat ayı başında yapılıyor. Hakkımızı tam alıyoruz

 

Ali Açıkyürek Çandır çiftçisi : Emekliyim pancar ve diğer tarım işleri ile uğraşmaktayım. Pancarda iyi bir verim alınması için sonbahar  sürümünün yapılması lazım. Ben kendim internetten bakarak pancar dairesinin bize verdiği ek katalog bilgilerinden yararlanarak mutlaka pancar ekilecek tarlanın sonbahar da sürümünün yapılması gerekir. Bu sürümden sonra ilkbaharda da taban gübresinin bil hassa kükürtlü taban gübresinin atılmasının şart olduğunu düşünüyorum . Ben kendim yaptırdığım toprak analizinde 25 ile 30 arası kireç oranı var. Bu kireç oranında benim edindiğim bilgilerde en iyi çözüm kükürt. Bir de ilk baharda toprakla fazla alt üst edip oynamamak gerekiyor. Yüzeysel şekilde 7 cm geçmeyecek şekilde bir üst işlemi yapılması gerekiyor. Birde tohumda açıktan ziyade kaplama tohum kullanıyorum. Taban gübresinde 40 ile 50 kilo üst gübrede 25 ile 50 kg arasında gübre kullanıyorum. Yaptığım bütün çalışmalarda başarılı oldum. Mutlaka 1. çapalamanın ekipmanlarının modern çapalama makineleriyle yapılması taraftarıyım.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim